До листопада не домовляться. Що арабські медіа пишуть про переговори про ядерну угоду з Іраном

Світ
15 Вересня 2022, 11:14

Між Іраном та партнерами тривають переговори щодо поновлення ядерної угоди, розірваної в односторонньому порядку Дональдом Трампом ще навесні 2018 року. «Спільний всеосяжний план дій» має гарантувати винятково мирний характер ядерної програми Ірану та зняти з країни частину санкцій, дозволивши експорт іранської нафти до країн Заходу. Після зміни влади в Білому домі у січні 2021 року сторони вже провели 8 раундів переговорів. Але вони так ні до чого й не призвели і тому підписання угоди стали вважати неможливим. Однак, 8 серпня ЄС запропонував текст договору, який мав задовольнити сторони, і спроби досягти консенсусу поновились. Відтоді у західних медіа почастішали обнадійливі повідомлення про те, що «план» скоро буде підписаний. Проте станом на сьогодні видається, що сторони все ще далекі від порозуміння.

Єгипетська економічна газета аль-Маль ньюз з посиланням на Bloomberg передає, що у суботу 10 вересня уряди Франції, Німеччини та Великої Британії виступили зі спільною заявою щодо останніх вимог Ісламської Республіки, в якій піддали сумніву відданість Ірану ядерній угоді. У матеріалі йдеться, що «за допомогою посередництва Європейського Союзу протягом останніх тижнів вдалося досягти проекту, який задовольняє сторони переговорів у Відні, оскільки цей проект пройшов етапи обговорення та обміну публічними заявами між Іраном і Сполученими Штатами протягом більш ніж двох тижнів, але остаточна позиція ще не озвучена».

Алі Файез, директор проекту щодо Ірану у вашингтонській Міжнародній кризовій групі, прокоментував обмін відповідями між двома сторонами, заявивши, що, попри всі розбіжності, обидві сторони, швидше за все, не укладуть угоди до проміжних виборів у США в листопаді. «Переговори за останні кілька тижнів можна підсумувати як крок вперед і крок назад, оскільки питання гарантій дотримання угоди раптово знову виникло, на додачу до розбіжностей щодо економічних гарантій», — вважає Файез.

 

Читайте також: Захоплення Капітолію з іракським колоритом

 

Видання повідомляє, що ані Сполучені Штати, ані Європейський Союз, ані Іран не розповіли про останні перешкоди для відновлення «Спільного всеосяжного плану дій», від якого Трамп відмовився в 2018 році. А втім, відомо, що Іран публічно наполягав на тому, щоб міжнародні атомні інспектори завершили розслідування проблеми незаявлених ядерних об’єктів до підписання угоди, тимчасом Сполучені Штати заявляють, що розслідування має продовжуватися безперешкодно.

Також в матеріалі зазначається, що в п’ятницю 9 вересня Міністерство фінансів США наклало санкції на Міністерство розвідки та безпеки Ірану та його очільника на підставі звинувачень у причетності до липневої кібератаки на Албанію, а також в хакерській діяльності проти Сполучених Штатів та їхніх союзників. А офіційні іранські ЗМІ процитували відповідь речника тамтешнього МЗС, який заявив, що «негайна підтримка США неправдивих звинувачень албанського уряду проти Ірану чітко свідчить про те, що саме уряд США підготував цей сценарій проти Ірану».

Про проблему інспекції ядерних об’єктів пише також катарське видання аль-Джазіра. У своєму матеріалі видання передає, що генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Іран все ще має відповісти на питання щодо урану, який був знайдений у нерозкритих місцях.

 

Читайте також: Іранські дрони для Росії: реальність чи гра Тегерану на нервах Заходу?

 

Тегерану було запропоновано дати чіткі відповіді, і Іран підтвердив цілісність своєї програми, незважаючи на звинувачення, а також вимагав слідувати «конструктивним шляхом», і виправити попередні помилки, які завадили досягненню угоди після того, як європейські країни оголосили про своє розчарування.

Сполучені Штати заявили на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, що Іран не є «охочим партнером» у непрямих переговорах щодо відновлення іранської ядерної угоди 2015 року (а саме вона офіційно називається «Спільним всеосяжним планом дій»).

«Ми готові швидко імплементувати угоду про взаємне повернення до повного виконання угоди. Чого нам не вистачає, так це кроків назустріч з боку Ірану», – цитує аль-Джазіра заяву США, адресовану до Ради керуючих МАГАТЕ. У свою чергу, як передає видання, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відповідь Ірану на пропозиції Євросоюзу робить малоймовірними перспективи досягнення угоди в короткостроковій перспективі.

Саудівський медіахолдинг аль-Арабія також виявляє скепсис, посилаючись на високопоставленого ізраїльського чиновника, який дав коментар The Times of Israel. Анонімний чиновник заявив, що «виходячи з багатьох деталей, помітних зараз, здається, що ядерної угоди з Іраном не буде». Як і експерт, на якого посилалась єгипетська газета, джерело також назвало листопадові вибори до Конгресу США певним водорозділом, зазначивши, що у підписання угоди до їх проведення він не вірить.

 

Читайте також: Чому французи бояться аварії на ЗАЕС більше ніж решта європейців

 

Крім того, чиновник підкреслив, що Іран не має наміру повертатися до ядерної угоди без додаткових поступок з боку Заходу, зазначивши, що в той же час «Ізраїль не сподівається, що Іран погодиться на нову угоду». Варто відзначити, що одне з провідних ЗМІ арабського світу в даному випадку дослівно передає ізраїльську позицію. Це відображає, наскільки теплішими стали відносини між єврейською державою й Саудівською Аравією – принаймні у тому, що стосується протидії Ірану.

Еміратське медіа Sky news Arabia наводить інші деталі переговорів. У матеріалі видання йдеться, що в публічну суперечку між Іраном та західними державами втрутилась Москва, котра також є учасником переговорів. Коментуючи заяву Франції, Німеччини та Сполученого Королівства, у якій держави закидали Ірану неготовність до компромісів, видання звернуло увагу на слова російського представника на переговорах Міхаіла Ульянова. Останній написав у твіттері, що заява Франції, Німеччини і Британії з’явилась «в абсолютно невідповідний час».

А втім, Ульянов заявив: те, що наразі здається каменем спотикання для переговорів, «не є серйозною перешкодою». На що французький переговірник Філіп Еррера відповів Ульянову, що «з часу останньої відповіді Ірану, про яку ви знали, активних переговорів більше немає», натякаючи на те, хто насправді з його точки зору гальмує переговорний процес.