Для виконання держзамовлення деякі виші вдавалися до недобросовісної конкуренції

3 Вересня 2011, 14:38

Про це у коментарі «Дзеркалу тижня. Україна» повідомила голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.

Так, «Опора» виявила факти нарахування 20 додаткових балів за участь у платних підготовчих курсах абітурієнтам, котрі планували навчатися на природничих, інженерно-технічних, фізичних, математичних спеціальностях.

«З одного боку, умови прийому передбачали преференції для тих, хто мав кошти й можливість відвідувати 150-годинні ліцензійні курси, – але й вимагали нарахування до 20 балів за результатами підсумкової атестації.

Коли ж «Опора» перевірила ряд ВНЗ, то виявила, що в більшості випадків усім абітурієнтам було додано саме 20 балів. Усі, хто заплатив за підготовку, отримали відмінно. Такі дії можна розцінювати як приховану корупцію», – зазначила Айвазовська.

За її словами, також робилися спроби зарахувати на бюджет абітурієнтів одразу після «другої хвилі» оприлюднення списків рекомендованих, щоб у разі рішення вступника забрати оригінали документів і йти до іншого ВНЗ під час «третьої хвилі» молодим людям довелося пройти тривалу процедуру відрахування (Сумський національний аграрний університет).

Крім того, деякі виші оприлюднювали у списках рекомендованих до зарахування прізвища всіх без винятку потенційних контрактників, навіть якщо ліцензійний обсяг на окремі спеціальності був у рази меншим за кількість поданих заяв (Рівненський державний гуманітарний університет).

Також, щоб отримати додаткові місця державного замовлення, зважаючи на конкурсну ситуацію, у списках рекомендованих до зарахування оприлюднювали більшу кількість осіб як «резерву» (КПІ).

Втім, останній метод використовували лише престижні виші, котрі не мали серйозних проблем із заявами абітурієнтів.

«Опора» також виявила випадки, коли виші через нетипову конкурсну ситуацію були змушені скасовувати набір на окремі спеціальності, які не користувалися попитом серед абітурієнтів, уже після оприлюднення списків рекомендованих до зарахування.

«На жаль, вступники довідувалися про такі зміни вже тоді, коли приносили оригінали документів», – зазначила Айвазовська.

Такі випадки були зафіксовані, наприклад, у Тернопільському національному педагогічному університеті та Славутицькій філії Національного технічного університету «КПІ».

Нагадаємо, наприкінці серпня Національний університет «Києво-Могилянська академія» звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з приводу несправедливого розподілу місць державного замовлення на 2011-2012 навчальний рік.

Раніше керівники вищих навчальних закладів, у яких зафіксовано недовиконання доведеного обсягу державного замовлення, отримали догану.