Die Welt: Війна Ізраїлю проти ХАМАСу грає на руку Путіну через прогалини в західних санкціях

Світ
19 Жовтня 2023, 18:05

За даними міністерства торгівлі та промисловості Індії, які вперше опублікувало інформаційне агентство Bloomberg, індійські нафтопереробні компанії в серпні платили в середньому $86 доларів за барель російської нафти марки Urals, яку транспортують до Індії танкерами. Це значно вище від встановленої країнами ЄС та G7 порогової ціни $60. «Той факт, що Росія також несподівано отримала й продовжує отримувати понад $60 за експортовану нафту, після того як верхня межа ціни ще працювала навесні, вказує на серйозні прогалини в механізмі санкцій», — пише німецьке видання Die Welt.

Видання зазначає, що Росія вдосконалює власні способи обходу західних обмежень. Кремль, зокрема й з допомогою Індії, знайшов альтернативних постачальників страхових послуг і додаткові танкери після того, як санкції заборонили західним страховим компаніям і танкерам мати справу з російською нафтою. «Росія також активізувала власний тіньовий флот старих суден, які, за різними оцінками, вже перебрали на себе більш як половину російського експорту нафти», — пише Die Welt.

Читайте також: Не тиражувати повідомлення про дієвість санкцій, а розбиратися у тіньових схемах. Дослідники розповіли як Росія обходить торгівельні обмеження

Кремль також жорстко контролює власні компанії, щоб вони не уникали сплати податків. Із середини літа 2023 року Росія використовує ринкову ціну на нафту марки Brent для розрахунку податків. Це означає, що надходження до бюджету збільшуються. Отже можна більше витрачати на озброєння та воєнні цілі.

Завдяки вищій ціні доходи Росії від експорту нафти у вересні зросли на $1,8 млрд і становили $18,8 млрд. Це найвищий показник з липня 2022 року, за підрахунками Міжнародного енергетичного агентства. «Середня ціна $70 за барель вже закладена в основу проєкту бюджету на наступні три роки. І це справжній воєнний бюджет, адже 2024-го на армію піде 10,8 трлн рублів (€108 млрд) — на 70 % більше, ніж раніше, і на 44 % більше, ніж буде витрачено на соціальну сферу», — зазначає Die Welt.

Нинішні події на Близькому Сході (зокрема, війна Ізраїлю проти ХАМАСу, що може розростися в ширший регіональний конфлікт), імовірно, спричинять подальше зростання цін або принаймні забезпечать, щоб ця ціна не падала нижче від нинішньої. «Це призведе до того, що через слабкість нафтового ембарго в Росію надійде ще чимало грошей», — зазначає німецьке видання. За таких умов у неї буде більше можливостей для продовження широкомасштабної війни проти України.