Чорні технології

ut.net.ua
29 Жовтня 2010, 00:00

На підставі повідомлень інформаційних агенцій, моніторингових організацій можна зробити висновок про високу кількість правопорушень, різних маніпуляцій у виборчому процесі. Ці порушення можна класифікувати за такими групами:

1. Відмова в реєстрації або скасування реєстрації кандидатів від партій, опозиційних до Партії регіонів. Мотивація різна: інформація управління юстиції про членство особи в іншій партії, попередження за відсутності доказів тощо.

Як приклад – ситуація зі скасуванням реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад від партії «Єдність» у Вінницькій області. Підставою його ініціювання стала інформація управління юстиції про перебування кандидатів у депутати у складі партії «Наша Україна». Жодних документів, які підтверджували б їхній вихід із партії «Наша Україна», ТВК до уваги не брала.

Характерним є й скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови в Мелітополі. За інформацією моніторингової організації «Опора», 16 жовтня в Мелітополі Запорізької області за рішенням міської територіальної виборчої комісії було скасовано реєстрацію одного з лідерів виборчих перегонів – кандидата на посаду міського голови Мелітополя Олександра Волкова («Народна самооборона»). Підстава – неподання до комісії макетів агітаційних матеріалів.

2. Застосування адміністративного ресурсу, що виявилося в порушенні правил агітації, примушуванні голосувати за певну політичну силу тощо посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування. За інформацією «Гарячої лінії» «Нашої України», в Тернопільській області від посадових осіб органів державної влади надходять постійні погрози на адресу кандидатів від опозиційних партій. ГО «Опора» зафіксувала погрози кандидатам від партії «Батьківщина» звільнити їх із державної служби від голів державних адміністрацій Могилів-Подільсь­­кого та Тиврівського районів.

3. Підкуп виборців. Попри пряму заборону законом про вибори, ведеться агітація, що супроводжується наданням «товарів чи послуг». Навіть фіксування її на фото (як це було в Харкові) такої практики не припиняє.

4. Використання органів прокуратури, МВС, СБУ в переслідуванні кандидатів на посади голів, кандидатів у депутати, опозиційних до ПР. Цей вид порушень після кількарічної перерви знову актуалізувався в Україні. Відомі факти кримських арештів: на початку жовтня 2010 року було затримано чинних голів громад (а нині кандидатів на ці посади) Анатолія Мамикіна, Володимира Щербини, Андрія Харитонова (відповідно Лівадії, Алушти, Алупки), порушено кримінальну справу проти мера Гурзуфа Віктора Гамаля. Таку практику застосовують і в інших містах.

5. Можна також припустити, що на місцевих виборах 2010 року вдаватимуться до вкидання виборчих бюлетенів, роздрукованих нелегально.

Законодавча норма про можливість друку бюлетенів без зазначення фабричним способом номера виборчої дільниці провокує застосування технології вкидання у скриньки бюлетенів, виготовлених незаконно. Контроль за друком виборчих документів є вельми слабким для запобігання незаконному виготовленню зай­вих бюлетенів.

Тому й не дивно, що в Харкові, у друкарні «Фоліо-плюс», було виявлено майже 13 тис. зай­вих бюлетенів для виборів депутатів облради.[2170]