Юрій Макаров журналіст, телеведучий, ексголовред «Тижня»

Час батога

11 Січня 2013, 19:10

Навряд чи Держдепартамент США, скасовуючи візу першому заступникові генерального прокурора, передусім хотів покарати когось персонально, хоча, полюючи на особистих ворогів свого патрона, заступник генпрокурора Ренат Кузьмін справді дещо захопився й зробив усе можливе, щоби його помітили не лише з іншого континенту, а й з іншої планети. Проте тут радше йшлося про загальний виховний ефект, образливий і безжальний у своїй показовості. Якщо вже послуговуватися жаргоном правлячої верхівки, нас усіх провчили, як кошенят. І хоча урок було адресовано суб’єктові, який у мене не викликає жодної симпатії, не можу сказати, що отримав задоволення. Приниження є приниження, за всієї моєї щирої й неприхованої любові до країни Бенджаміна Франкліна, Оскара Пітерсона та Стівена Спілберґа. Не самі українці покарали режим, що мали б зробити вже давно, а іноземці.

Сполучені Штати неодноразово давали зрозуміти своєму східноєвропейському «стратегічному партнерові», що умовою співпраці має стати верховенство права. Про це йшлося на зустрічах різного рівня, під час численних виступів і в публікаціях, зокрема про те писав Тиждень (у статті посла Сполучених Штатів Америки в Україні Джона Теффта «Верховенство права – перше у списку необхідних перетворень для України» – див. Тиждень №52/2011). Після чого, нарешті, було зроблено жест, який прозоро асоціюється з так званим списком Маґнітского – забороною в’їзду до Америки низці російських посадовців, замішаних у зловживаннях владою та причетних до порушення прав людини. Знову ж таки, покарання радше символічне, аніж суворе. Нові росіяни, як і нові українці, звісно, сумуватимуть через неможливість відвідати чи то Метрополітен-Опера із Музеєм Ґуґґенгайма, чи то Лас-Вегас із Діснейлендом, проте їхні корінні, життєві інтереси це навряд чи зачепило. От якби їм заборонили в’їзд до Британії, Австрії, Чехії, Кіпру (!), якби потрусили їхні нерухомість та рахунки в цих країнах, тоді виховний ефект був би сильніший. Але все ще попереду, і Європейський Союз так само може показати поганий характер, а це вже для нашої еліти майже крах! У такому разі ховати власні статки й планувати свій відпочинок доведеться хіба що в країнах Перської затоки, а це, погодьтеся, не так круто.

Годі ідеалізувати Сполучені Штати, вони подекуди терплять режими, порівняно з якими наш вітчизняний цирк може здатися взірцем демократії. Не варто ідеалізувати Європу, вона теж дуже різна й піддається вдосконаленню. Проте зараз не час мірятися принципами, краще розглянути суто практичні міркування.

Днями я мав честь познайомитися з провідним європейським експертом із питань боротьби з корупцією Аліною Мунджіу-Піппіді. Колись вона була активісткою руху за очищення румунського парламенту від їхніх олігархів і «тушок», а нині викладає економіку у Швеції (з громадськими діячами таке інколи стається). Розмовляли про технології впровадження верховенства права у так званих перехідних суспільствах, і мені вдалося вреш­ті-решт «притиснути» професора: во­на таки визнала, що вибудувати такі механізми (незалежний суд, законослухняні правоохоронні органи, нуль продажності тощо) досі вдавалося переважно в тих країнах, де політична воля була підкріплена або авторитарною формою правління, або… тиском іншої держави, або й тим, й іншим разом. Що таке авторитарний правитель, ми приблизно уявляємо, і припустити, що Віктор Янукович раптом перетвориться на Лі Куан Ю, мені заважає брак фантазії, а єдина потенційна лідерка, яка теоретично – суто теоретично! – була б здатна на такий кунштюк, перебуває на Харківщині під замком. Тож залишається сподіватися на іноземців.

Тож буду відвертим: я готовий проковтнути приниження й навіть, страшно сказати, тимчасово поступитися часткою національного суверенітету, якщо це допоможе вилікувати країну. Тим більше що Америка далеко від нас і до того, щоби нас «окупувати» чи «завоювати», в неї руки не дійдуть. А от якщо цим шансом не скористатися, тоді країну остаточно розхапають ці, неслухняні, після чого вони майже неминуче продадуть той самий суверенітет комусь поближче. Welcome back to hell! І тоді вже напевно пізно буде пити кока-колу.

Позначки: