Богдан Буткевич журналіст Тижня

Антипластмасовий Grammy: цьогорічний музичний «Оскар» приємно здивував безальтернативністю доброго вибору

Культура
14 Лютого 2012, 14:31

Два найголовніші тріумфатори однієї з найпрестижніших у музичній індустрії премій не вкладаються у шаблон класичних поп-артистів сучасності. Ні британська білявка з Adele, яку відзначили шістьма статуетками в усіх шести номінаціях, де вона була заявлена, ні рокери з Foo Fighters з Дейвом Гролом на чолі, які отримали всі призи в жанрі рок-музики, не є секс-символами, не вміють танцювати R&B і стали відомими аж ніяк не завдяки вокальним шоу. Понад те, англійка ламає стереотип про те, що в сучасному щоу-бізі без шоу нікого вже не проймеш. Її приклад якраз свідчить, що справжній талант, чудовий голос і блискуча харизма дозволяють і нині, як у часи Едіт Піаф, виходити на сцену в бальній сукні та просто співати гарні пісні з глибоким змістом красивим голосом.

Виявляється, публіка спрагла такого справжнього мистецтва без нальоту «ледігаговщини». Додаткового шику тріумф Adele отримує ще й тому, що п’ять місяців тому вона мусила перервати світове турне через операцію на голосових зв’язках. І вихід за статуеткам на сцену «Стейплс-центру» в Лос-Анджелесі був першим після неї. Що ж, hat’s off. Прикметно, що українські меломани цілком підтримують цей вибір, адже на одному з найпопулярніших музичних ресурсів в ЮАнеті Last.FM саме британка посідає першу сходинку з величезним відривом за кількістю прослуховувань.

Що ж стосується Дейва Грола & Co, то цій людині та його хлопцям вдалося майже неможливе – остаточно вийти з тіні Nirvana та Курта Кобейна, де Дейв і зажив популярності як барабанщик ще на початку 1990-х. Насправді, це дуже важко – робити сольну кар’єру і доводити власні творчі амбіції, коли кожен, чуючи твоє прізвище, з розумінням похитує головою і каже: «А, так це той, з Нірвани». А далі намагається відшукати у творчості знайомі нотки, і, не знаходячи їх, робить висновок, що це – повне лайно. Нарешті Дейв довів всім, навіть найконсервативнішим слухачам, що він є не просто самодостатньою творчою одиницею, а й одним із лідерів сучасної рок-сцени. Понад те, саме Foo Fighters наразі є чи не єдиними з топових рок-гуртів, які залишилися вірними справжньому хард-саунду, не розмінюючись на компроміси.

Приємно здивував вибір у номінаціях танцювальної музики, де дві статуетки здобув головний даб-степпер світу Skrillex. Його наполегливість у впровадженні нового, зовсім не для гламурного «клубняка» електростилю нарешті закінчився вдало – торік він, здається, зареміксував чи не всіх популярних поп-виконавців. Окремо варто зауважити його співпрацю з рок-легендами з Korn, результатом якої став вибуховий реліз Get Up.

Дуже радує, що Grammy звернули увагу в номінаціях альтернативної музики на інді-фолк-колектив BonIver, чия тендітна і вишукана творчість не залишить байдужими справжніх меломанів. Навіть вибір у, здавалось би, супертрадиційних кантрі-номінаціях припадає до душі – особливо поціновувачам класичних білявок, якою є пані Taylor Swift. Єдині номінації, де жодних сенсацій не сталося, – це R&B і реп, де свою переможну ходу продовжують Kanye West, Rihanna та Chris Brown. Свою нагороду отримав і відомий продюсер PaulEpworth, який наразі працює над черговим альбомом своїх підопічних з Florence And The Machine.

Хотілось би сподіватись, що вибір наступного року буде таким самим, де в чому антипластмасовим та антипопсовим. Позаяк певна екзистенційна криза, в яку втрапила музична індустрія, потребує підтримки свіжих ідей та особистостей, а не чергового тиражування очей «четвертого розміру» та використання зомбувальних можливостей шоу-біз-індустрії.

Повний перелік переможців:

Запис року: Rolling In The Deep – Adele

Альбом року: 21-Adele

Пісня року: Rolling In the deep – Adele

Прорив року (найкращий новий артист): Bon Iver

Краще поп-виконання: Someone Like You – Adele

Краще виконання дуетом або групою: Body And Soul – Tony Bennett & Amy Winehouse

Кращий інструментальний альбом року: The Road From Memphis – Booker T. Jones

Кращий вокальний альбом року: 21- Adele

Кращий танцювальний запис: Scary Monsters And Nice Sprites – Skrillex

Кращий танцювальний альбом: Scary Monsters And Nice Sprites – Skrillex

Кращий традиційний вокальний поп-альбом: Duets II – Tony Bennett & Various Artists

Краще рок-виконання: Walk – Foo Fighters

Краще хард-рок виконання: White Limo – Foo Fighters

Краща рок-пісня: Walk – Foo Fighters

Кращий рок-альбом: Wasting Light – Foo Fighters

Кращий альбом в альтернативній музиці: Bon Iver – Bon Iver

Краще R&B-виконання: Is This Love – Corinne Bailey Rae

Краще традиційне R&B-виконання: Fool For You – Cee Lo Green & Melanie Fiona

Краща R&B-пісня: Fool For You – Cee Lo Green & Melanie Fiona

Кращий R&B-альбом: F.A.M.E. – Chris Brown

Краще рек-виконання: Otis – Jay-Z & Kanye West

Краще спільне реп-виконання: All Of Thhe Lights – Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie

Краща реп-пісня: All Of Thhe Lights – Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie

Кращий реп-альбом: My Beautiful Dark Twisted Fantasy – Kanye West

Краще сольне кантрі-виконання: Mean – Taylor Swift

Краще кантрі-виконання групою або дуетом: Barton Hollow – The Civil Wars

Краща кантрі-пісня: Mean – Taylor Swift

Кращий кантрі-альбом: Own The Night – Lady Antebellum

Кращий н’ю-ейдж-альбом: What’s It All About – Pat Metheny

Продюсер року (не класична музика): PaulEpworth