Антикорупційне бюро: найважливіші факти про новий орган

15 Лютого 2015, 22:22

12 лютого на другому читанні ВР прийняла законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції. За це рішення проголосували 247 депутатів. 

Специфіка Бюро

Національне антикорупційне бюро України – державний правоохоронний орган, що займається попередженням, виявленням, припиненням, розслідуванням та розкриттям корупційних правопорушень, а також запобіганням вчиненню нових.

Завдання АКБ – протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

На кого полюватиме Нацбюро

Згідно з прийнятим 12 лютого законопроектом, у поле зору Національного антикорупційного бюро потраплять, у першу чергу, високопосадовці найвищого рангу.

Під нагляд бюро підпадають: парламентарі, міністри, депутати обласних рад та Київської міської ради, керівники та заступники держорганів, секретар РНБО, всі судді, члени Вищої ради юстиції, прокурори Генпрокуратури та обласних прокуратур, генерали збройних сил, СБУ, МВС та інших правоохоронних структур.

Структура нового правоохоронного органу

Раніше повідомлялося, що АКБ складатиметься з семи регіональних підрозділів у невеликих містах, аби не було корупційного впливу на її членів з боку обласної влади. Кількість співробітників має обмежитися 700 особами, кожен перед цим зобов’язаний пройти серйозний конкурсний відбір.

Передбачалося, що слідчий чи оперативний співробітник антикорупційного бюро отримуватиме близько 16 тисяч гривень. Згодом депутати виступили за те, щоб представники бюро не мали преференцій і отримували зарплатню, як інші держслужбовці – кілька тисяч гривень.

Новий законопроект впроваджує посаду детектива, який об'єднуватиме обов'язки слідчого і оперативно-розшукового працівника. Рівень зарплати пропонується становити на рівні близько 20 тис. грн.

Крім того, документом пропонують створити антикорупційну прокуратуру, яка здійснює нагляд за дотриманням законів.

Очолюватиме новий орган спеціально призначена президентом особа – керівник Антикорупційного бюро.

Оновлена процедура обрання директора АКБ

Новим законопроектом були внесені правки щодо самої процедури обрання голови Антикорупційного бюро.

Відбором кандидатів на цю посаду займається спеціальна комісія шляхом відкритого конкурсу. Головою конкурсної комісії з обрання керівника Антикорупційного бюро є лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, члени – відомі юристи й активісти.

Згідно з внесеними правками, комісія подає на схвалення президенту не одну кандидатуру на посаду очільника АКБ, а три.

Із числа трьох кандидатів президент обирає одного, призначаючи його директором.

Раніше повідомлялося, що після схвалення президентом кандидатуру голови бюро  має підтримати ВР. Це б мало збільшити політичну залежність керівника правоохоронного органу, основним завданням якого є розслідування корупційних злочинів високопосадовців.

Також депутати раніше підтримали поправки Павленка-Пашинського щодо можливості висловлення недовіри керівнику АКБ.

Ухвалений законопроект передбачає також механізм позбавлення голови АКБ посади. Звільнити президента бюро може і президент, і парламент. Основна умова – негативний висновок міжнародного аудиту, який складається з трьох представників (по одному від КМУ, ВРУ і президента).

Наразі конкурсна комісія займається перевіркою пакетів документів кандидатів на посаду голови АКБ.

12 лютого Рефат Чубаров повідомив, що на цю посаду претендує 161 особа.

Зазначимо, спеціальна комісія почала засідати з 9 січня.

Дедлайном подачі заявок від претендентів було оголошено 11 лютого.

Механізм обрання президента бюро відразу викликав кілька суперечливих питань. Одне із найбільш проблемних – можливість іноземців брати участь у конкурсі. Зрештою було постановлено, що іноземці мають отримати українське громадянство до кінця терміну подачі документів. Також комісія має приділити особливу увагу, аби майбутній голова був максимально дистанційований від виконавчої гілки влади. Оскільки раніше, за словами самих депутатів, чиновники часто залежали від тих, хто їх призначав.

Коли чекати результатів діяльності АКБ

Депутат ВО «Самопоміч» та голова комітету з протидії корупції Єгор Соболєв 12 лютого у соцмережі зазначав, що після створення законодавства щодо знищення корупціонерів «значно важливіше і складніше змусити правоохоронні органи та суди виконувати антикорупційне законодавство».

Голова ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін має певні побоюванні щодо ефективності нової організації. «Найбільша загроза Антикорупційного бюро – це те, що нова інституція буде наповнена старими людьми. Якщо це буде так, то ми будемо першими опонентами цього органу. Ми, які боролися за його створення», – коментує він.

Більш оптимістичні погляди має експерт Дмитро Котляр. “Навіть кілька гучних кримінальних справ, які доведуть до суду співробітники бюро, матимуть позитивний ефект і означатимуть сигнал для інвесторів, що в Україні таки можна працювати”, – зазначав він раніше .

Наразі політики обговорюють обов’язковість проходження членів бюро перевірки на детекторі брехні. Водночас, ніхто не береться робити прогнозів щодо реальних результатів діяльності нового органу. Більшість ЗМІ роблять ставку на рік, обіцяючи пильно стежити за продуктивністю Національного бюро.

Короткі факти про новий закон:

1.      Під перевірку даного бюро можуть потрапити всі чиновники, в тому числі екс-президенти;

2.      Високопосадовець, який не може пояснити походження своїх статків та майна, має віддати його державі і сісти.
3.      Міністр, який підозрюється в корупції і збирається втекти, може бути заарештований на 24 години до рішення суду;

4.      Забороняється набирати на роботу в бюро осіб, які працювали в антикорупційних підрозділах МВС та СБУ;

5.      Установлюються гарантії достойних зарплат працівникам НацБюро та Антикорупційної прокуратури;

6.      Передбачається створення окремої незалежної антикорупційної прокуратури, керівників та працівників якої набирають на відкритому конкурсі (з трансяцією он-лайн).

7.      Визнається неприпустимість використання Національного бюро в партійних, групових чи особистих інтересах;

8.      Забороняється незаконне втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших фізичних або юридичних осіб у діяльність Національного бюро;

9.       Забороняється діяльність політичних партій у Національному бюро.

За словами президента Петра Порошенка, першочергове завдання АКБ – розслідувати злочини режиму Януковича.