Андерс Аслунд: Кремль зі своїм Митним союзом закопуються у неоімперіалістичну нору

10 Вересня 2013, 16:06

«Просуваючи план створення політичного Євразійського Союзу держав-сусідів, Кремль ще більше закопує себе у неоімперіалістичну нору, ймовірно аби, таким чином, апелювати до російських націоналістичних сентиментів», – вважає Аслунд.

За його словами, Росії це дорого коштує, шкодить її економіці та відмежовує країну від решти світу.

«Оскільки ніхто не хоче приєднуватися добровільно, Росія повинна давати дорогі субсидії для будь-якого потенційного члена союзу. Іронічно, але пострадянські країни, що мають найкращі відносини із Росією, – це, ймовірно, Естонія, Латвія та Литва, тому що вони ніколи не приєднувалися до жодних російських пострадянських альянсів», – пояснив Аслунд.

Водночас, він звернув увагу, що через субсидовані ціни на поставку газу та нафти, Білорусь отримує від 15% до 18% свого ВВП від Росії щорічно, але це не завадило торговельній війні між ними у середині Митного союзу».

«Жоден пострадянський лідер не є кращим дипломатом ніж казахський президент Нурсултан Назарбаєв. Зважаючи на значну залежність його країни від свого північного сусіда, Назарбаєв завжди намагається ладити із Росією. Але вступ до Митного союзу сильно вдарив по Казахстану», – стверджує експерт. Тому, навіть ця країна тепер проти будь-якого Євразійського Союзу.

То ж коли вірменський президент Сарґсян зненацька заявив про бажання приєднати країну до Митного Союзу, то це «виглядало як прямий шантаж з боку Росії».

Тим часом пісял посилення російського тиску Молдова вирішила зміцнити свої відносини з ЄС.

«Основне євразійське поле бою Росії – Україна, яка є найважливішою країною у її ставках та передовою країною в інтеграції до ЄС», вважає Андерс Аслунд. На сьогодні єдиною проблемою, яку залишилося виконати Віктору Януковичу, – є звільнення Тимошенко і, «зважаючи на те, наскільки Янукович занепокоєний російською агресією, її звільнення скоро буде правдоподібнимМитний союз – це катастрофа для усіх, хто до нього залучений, але найбільше для Росії, яка його ізолює. Економічно, її протекціоністське об’єднання напіврозвинутих країн утримує їхні економіки від розвитку. Політично, жорстока агресія з боку Росії, аби змусити країни всупити до союзу перетворює потенційних друзів у ворогів. Росія повинна компенсувати витрати, які вона спричинює іншим державам, тож має залишати їм рахунки. Ніхто не страждає більше від Митного союзу, ніж сама Росія», – впевнений Аслунд.