АМКУ виявив, що аеропорт “Бориспіль” у 2013-2016 роках надавав знижки тільки МАУ

11 Липня 2017, 16:19

Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Бориспіль" протягом 2013-2016 років надавав знижки до аеропортових зборів тільки ПрАТ "Міжнародні авіалінії України" (МАУ, Київ). Про це йдеться у опублікованих рекомендаціях Антимонопольного комітету України від 14 червня цього року.

"Іншим авіаперевізникам знижки до аеропортових зборів не надавалися", – наголошується у документі.

АМКУ нагадує, що в Україні з кінця 2012 року рішенням Мінінфраструктури і Мінекономрозвитку керівникам аеропортів було дозволено надавати авіакомпаніям знижки до аеропортових зборів до 80%. Йдеться про збори за посадку-зліт; за обслуговування пасажирів в аеровокзалі; за забезпечення авіаційної безпеки і за наднормативну стоянку повітряних суден.

Антимонопольне відомство зазначає, що в рамках дослідження ринку пасажирських авіаперевезень запитувало у міністерств обґрунтування цих знижок, однак не отримало його.

"Надання можливості керівникам аеропортів застосовувати … до 80% знижки до аеропортових зборів при відсутності розрахунків економічної ефективності …, а також без аналізу впливу на ринки надання спеціалізованих послуг в аеропортах України та на ринки перевезень пасажирів авіаційним транспортом може свідчити про необґрунтовано завищений розмір граничних ставок аеропортових зборів", – вважає АМКУ.

Читайте також: Україна без Ryanair. Що сталося між "Борисполем" і найбільшим лоукостером Європи

За результатами дослідження питання надання таких знижок комітет встановив, що деякі аеропорти одним авіаперевізникам надають такі знижки на регулярні рейси, іншим ні. Як приклад відомство призводить відмови "Борисполя" авіакомпаніям "Роза вітрів" та "Дніпроавіа" відповідно в 2013 році і листопаді 2016 року.

"Міжнародний аеропорт "Бориспіль" продовжує на свій розсуд надавати знижки до аеропортових зборів тільки однієї компанії", – заявляв АМКУ станом на 14 червня цього року.

Відомство нагадало про рекомендації, згідно з якими знижки можуть бути підтримані, якщо вони не порушують умов чесної конкуренції, не є дискримінаційними і застосовуються обґрунтовано. Крім цього, вони можуть вводитися після консультацій з усіма авіакомпаніями і узгодження чітких вимірюваних цілей, пов'язаних з такими знижками і преференціями.

Керівництво "Борисполя" після опублікування рекомендацій АМКУ повідомило, що уточнить свою публічну оферту про надання знижок.

Нагадаємо, 10 липня Ryanair заявив про відмову від виходу на ринок України через порушенням "Борисполем" своїх зобов'язань. У Ryanair відзначили, що аеропорт "Бориспіль" став на бік авіакомпаній з високими тарифами, включаючи "Міжнародні авіалінії України", і позбавив українських пасажирів доступу до дешевих авіаквитків. У компанії вибачилися перед клієнтами, які вже забронювали рейси. Їм повернуть кошти за квитки.

11 липня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман доручив залучити Національне антикорупційне бюро України до оцінки переговорного процесу з ірландським лоукост-авіаперевізником Ryanair про польоти в Україну і заявив про необхідність відновлення цих переговорів.

Ryanair планував у жовтні відкрити польоти з київського аеропорту "Бориспіль" в Лондон, Манчестер, Ейндховен і Стокгольм, а також зі Львова в Краків, Будапешт, Берлін, Вроцлав, Меммінген, Ейндховен і Лондон. Україна мала стати 34 країною в мережі польотів Ryanair.