Активісти: В Україні відсутня культура співпраці держави й громадських організацій

19 Квітня 2013, 18:09

«Умови для розвитку громадських організацій повинен забезпечувати парламент, щоб можна було швидко й легко реєструвати ГО, щоб вони не надіялись на іноземних донорів, а фінансувались із місцевих бюджетів. Окрім того, громадські організації повинні виконувати не протестну функцію у боротьбі з владою, а реалізовували свої функції, працювали на позитивні зміни», – вважає співзасновниця громадського руху «Чесно», ГО «Центр UA», «Новий Громадянин» Світлана Заліщук.

«В Україні відсутня культура співпраці громадських організацій і влади. До речі, саме поняття громадської організації з’явилось тільки після 1991 року, коли Україна стала незалежною. Але люди мало знають, що таке громадська організація, які інструменти, механізми потрібні для її діяльності, люди не знають, що на владу можна впливати», – зазначає Заліщук.

На думку Ірини Соловей, президента ГО Гараж Генг, засновниці організації «Велика ідея»,  щоб бути більш активними, громадські організації потребують відповідних ресурсів.

«У багатьох громадських організацій є бажання щось втілювати, але вони не можуть зрозуміти, яким чином знайти фінансові ресурси, як узгоджувати свої дії з планами міської влади. Багато активних громадян не хочуть створювати громадські організації і діють на волонтерських засадах», – вважає Соловей.

Однак експерт вважає не надто переконливим твердження про пасивність українських громадських організацій.

«Робота в громадських організаціях – це експеримент, у якому важко перевірити успішність. Зазвичай ГО працюють над вирішенням великих проблем, зміни яких можна буде побачити з часом, для цього потрібно попрацювати хоча б три роки, бажано навіть п’ять, щоб проаналізувати результати», – зазначає Соловей.

Водночас на думку Заліщук, багато громадських організацій в Україні є й неефективними, «хоча й  й здобувають гранти, якось опрацюють їх».

Проте, за її словами, в останні роки українське суспільство більш активне.

«В Україні активними є і студенти, і чорнобильці, і освітяни, незалежні профспілки. Досить наполегливими у відстоюванні своїх прав журналісти, представники бізнесу», – вважає Заліщук.

Як повідомлялось, за даними Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, громадянське суспільство в Україні пасивне: з 130 тис. неурядових організацій системно працюють лише 8-9%.

ЄС активізує співпрацю з громадськими організаціями, щоб отримати альтернативну інформацію про ситуацію в Україні.

За даними Інституту соціології НАНУ, 80% українців не є членами жодної з громадських організацій.