Активіст: держава не може забезпечити протезами бійців АТО, які їх потребують

10 Вересня 2014, 19:23

За словами активіста, держава виділяє кошти на протезування учасників АТО, однак волонтери відправляють поранених за кордон, де вони отримують протези.

"Це тому, що державний механізм не працює так, як має працювати", – пояснив активіст, зазначивши, що в Україні завищені терміни експлуатації протезів.

Зокрема, згідно з рішенням Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності, протези, які отримують інваліди за рахунок держбюджету, експлуатуються впродовж чотирьох із половиною років, втой час як виробники дають гарантію на три роки.

Разом із тим Краснощоков поскаржився на складний бюрократичний процес отримання протезів за рахунок держбюджету.

Ця процедура, за словами активіста, ускладнена тим, що у багатьох учасників АТО немає статусу учасника бойових дій, який передбачає забезпечення поранених протезами.

Вартість виробів, їх комплектація, закладена до бюджету, істотно нижча за фактичну вартість протеза. Інвалід, який готовий сплатити різницю між закладеною у бюджеті вартістю протеза і його реальною вартістю, не може цього зробити, оскільки часткова оплата не передбачена.

«Або плати усю вартість сам, за свої гроші (ось чому звертаються до волонтерів), або отримуй те, що ми тобі дамо. І не важливо, зможеш ти користуватися цим виробом чи ні», – зазначив волонтер.

У свою чергу, консультант "Українського центру Реабілітації ветеранів Афганістану" Олександр Морозов висловив думку, що "чиновники міністерства, зокрема Департаменту соціального захисту (…) Харківський науково-дослідний інститут, керівники Укрпротезу створили клуб за інтересами, де в основі системи забезпечення інвалідів протезами закладено, насамперед, інтереси чиновників".

Розв'язати цю проблему, на його думку, допоможе звільнення низки чиновників вищезгаданих організацій, а також створення комісії при Мінсоцполітики, де громадські активісти спільно з чиновниками розроблятимуть доступний механізм забезпечення інвалідів протезами.

Нагадаємо, раніше Київська міська рада прийняла рішення виділити близько 32 млн гривень на допомогу киянам, які беруть участь в антитерористичній операції. Відповідно до нього, місто виділить 10 млн гривень на похорони та на лікування киян-учасників АТО, ще 10 млн гривень для матеріальної допомоги бійцям та членам їхніх сімей, 8 млн гривень піде на протезування, 2 млн гривень на облаштування алеї почесних поховань на Лук'янівському цвинтарі та по одному мільйону для евакуації із зони АТО важкопоранених і загиблих.