Аграрні міністри Великої двадцятки вживають заходів для боротьби з можливим голодом

21 Червня 2011, 20:23

На зустрічі міністрів аграрної політики і сільського господарства країн Великої двадцятки (G-20) у Парижі обговорювалися головні питання забезпечення продовольчої галузі.

«Наша мета – уникнути голоду в ХХІ столітті», зазначив міністр аграрної політики Франції Брюно ле Мер.

За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН до 2050 року, щоб прогодувати населення Землі, світу знадобиться на 70% більше їжі, ніж сьогодні. Водночас, зріст у агропромисловій галузі за тими ж прогнозами до 2020 року сповільниться до 1,7% в рік (наразі темп росту становить 2,6% річних).

За прогнозами ООН ціни на продовольчі товари за наступне десятиріччя зростуть на 30%. Загалом же, після заворушень у арабському світі спровокували ріст цін на продукти харчування. Водночас, кількість людей, які недоїдають у світі перевищило 1 млрд осіб.

Крім того, після втручання урядів деяких країн світу у функціонування ринків, наприклад, Росії, яка минулого року заборонила експорт зерна, продовольчі ринки стали чутливими до різких стрибків цін.

Зустріч міністрів G-20 була спрямованою не на удосконалення методів регулювання продовольчих ринків, а на створення інструментів для забезпечення прозорості на реальних харчових ринках. Таку прозорість планують досягти за рахунок створення бази даних – Інформаційна система ринку сільськогосподарської продукції – Agriculture Market Information System.

Єдиною перешкодою, яка може стати на заваді створення єдиної бази даних, може стати спротив Росії та Китаю – найбільших імпортерів продуктів харчування – які не бажають міняти свої торговельні стратегії. Очікується також, що Росія буде проти відміни втручання держави в функціонування експортних ринків.

На порядку денному була також відміна заборон на експорт, який спровокував стрибок цін на продукти харчування 2008 року. Крім того, ембарго з боку Росії влітку 2010 року спричинив ріст цін на пшеницю в 2011 році.

«Звичайно повністю відмінити заборони на експорт пшениці та інших продуктів харчування нереально, але можна обмежити їх кількість. Кожна країна прагне першочергово забезпечити харчами своїх громадян, але потрібно також взяти до уваги світову проблему голоду і застосувати усі міри по її уникненню», – зазначив Брюно ле Мер.

Як повідомлялось, нещодавно президент Віктор Янукович підписав закон про введення експортних мит на деякі види зернові культури, повідомляє прес-служба глави держави. Нагадаємо, цей закон Рада ухвалила 19 травня.  

Нагадаємо також, що 25 травня Кабінет міністрів прийняв постанову, якою скасовуються квоти на експорт зерна. Разом з тим, згідно з документом, збережено квоти на експорт гречки і продуктів з неї, а також жита у розмірі 1 тис. тонн.

Західні країни неодноразово критикували дії української влади щодо ринку зерна.