НОВИНИ

Любомир Шавалюк: На сьогодні Україні бракує власних грошей для виплати зовнішнього боргу

До початку пікових погашень залишилося близько двох років.

До початку пікових погашень зовнішнього державного боргу України залишилося близько двох років, але на сьогодні для того, щоб спокійно гасити борги до завершення виборчого періоду у 2019 році, країна не має достатньої кількості бракує власних грошей. Про це пише у своєму матеріалі для Тижня економічний експерт Любимир Шавалюк.

«Цього року ми починаємо віддавати кредити МВФ (це не перешкода для отримання подальших траншів), наступного року виплати фондові сягнуть піку $1,5 млрд (якщо не враховувати ті суми, які нам ще можуть надати). Водночас у 2019 році Україна починає погашати єврооблігації, випущені в процесі реструктуризації, проведеної позаторік. На це буде потрібно $3,8 млрд (див. «Мільярди на виплат»). Таким чином на погашення зовнішнього державного боргу протягом 2017–2019 років країна повинна витратити $8,9 млрд. Якщо сюди додати борг Януковича, який нам невдовзі доведеться повертати, судячи з того, як розгортається судовий процес, то загальна сума сягає майже $12 млрд», — йдеться в матеріалі.

Шавалюк задається питанням, чи має Україна такі гроші?

«Торік золотовалютні резерви (ЗВР) зросли на два мільярди. Водночас мільярд Україна отримала від МВФ, мільярд — від розміщення єврооблігацій під гарантії США та майже два — від інших донорів, на кшталт Світового банку та ЄБРР. Без цих грошей ЗВР зменшилися б на $1,8 млрд (або девальвація була б значно помітнішою). Позаторік без зовнішньої фінансової допомоги резерви взагалі зійшли б практично до нуля. Цього року ми поки що в плюсі, але в другому півріччі тенденції, імовірно, зміняться. Отже, золотовалютні резерви НБУ загалом зростають тільки завдяки тому, що Україна регулярно отримує фінансову допомогу від донорів. Якщо цієї підтримки не стане, вони почнуть зменшуватися. Про наслідки такого розвитку подій для валютного ринку нам дуже добре відомо з 2014–2015 років», — пише він.

Проаналізувавши наявну ситуацію Шавалюк робить висновок, що на сьогодні країна не має достатньої кількості власних грошей, щоб спокійно гасити борги до завершення виборчого періоду у 2019-му. А тих $18 млрд резервів, які ми мали на кінець червня, занадто мало, щоб їхнє зменшення на $12 млрд за 2017–2019 роки не помітили на валютному ринку й серед іноземних інвесторів і щоб воно не мало негативних наслідків.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.