"Академік Шевельов неодноразово бував у Києві в Інституті літератури, в інших академічних установах, і комітет з питань культури і духовності, який я маю честь очолювати, з цього приводу розмовляв і співпрацював з директором Інституту літератури, академіком Миколою Жулинським, і ми спільно виходимо з ініціативою встановлення пам'ятної дошки Юрію Шевельову в Києві на будівлі Інституту літератури Національної академії наук за адресою: вул. Грушевського, 4", – розповів Кириленко.
Він зазначив, що комітет направив запити в ряд інститутів Академії наук з тим, щоб вони дали висновок щодо діяльності та значення постаті Шевельова в історії України.
"У цих відповідях (інститутів НАН) чітко сказано про величезний внесок Шевельова у світову науку, світове й українське мовознавство і літературознавство, а також вказано на те, що інсинуації, пов'язані з його нібито співпрацею з фашистськими окупантами і тим більше пропаганда таких ідей є явним і завідомо політично спрямованим перекрученням", – розповів депутат.
"Інститут історії написав: на запит Інституту історії надійшла офіційна відповідь галузевого державного архіву Служби безпеки України про відсутність будь-яких даних про таку діяльність вченого, а експерти і дослідники, які прямо займалися "харківським періодом" діяльності Шевельова в 1941-1943 роках прямо пишуть: Шевельов не причетний до репресивних акцій нового режиму, також не був ідейним і політичним провідником нацизму", – процитував документ Кириленко.
Він наголосив, що на останньому засіданні комітет прийняв рішення про те, щоб звернутися в Київську міську адміністрацію з тим, щоб встановити пам'ятну дошку Шевельову, а також засудив дії щодо пам'ятної дошки у Харкові.
У свою чергу до брифінгу приєдналася депутат Партії регіонів Ганна Герман, яка попросила слово для того, щоб висловити позицію президента.
"Я хотіла б сказати вам всім, друзі, про те, що президент глибоко поважає особистість Юрія Шевельова, його внесок у розвиток українського мовознавства, літературознавства, і президент абсолютно згоден з тим, що в столиці України має бути пошановано ім'я цієї великої людини і його ідей, які він відстоював своєю діяльністю", – сказала вона.
Як повідомлялось, незважаючи на заяви Громадського комітету зі вшанування 105-річчя Юрія Шевельова й громадських активістів про фальсифікацію рішення комісії з топоніміки Харківської міськради щодо заборони встановлення меморіальної дошки, а також на фальсифікацію голосів, та попри заклики науковців провідних університетів США, Канади і Британії зберегти дошку, 25 вересня регіонали і комуністи Харківської міськради проголосували за демонтаж дошки видатному мовознавцю.
Буквально через півгодини після рішення міськради троє чоловіків розбили і забрали пам'ятний знак.
Пізніше Кернес заявив, що комунальні служби міста не причетні до демонтажу пам’ятної дошки, і припустив причетність "націоналістично налаштованих організацій".
В обласному управлінні МВС правоохоронці проводили перевірку за фактом демонтування, проте зловмисників досі не встановили.
Нагадаємо, виконком Львівської міськради 18 жовтня прийняв рішення встановити пам'ятну таблицю Шевельову у Львові.