За часів Януковича влада відзначилася шістьма дипломатичними скандалами

6 Березня 2012, 17:24

Перший дипломатичний скандал за два роки правління Януковича виник 26 червня 2010 року, коли у міжнародному аеропорту «Бориспіль» прикордонники за вказівкою СБУ на 10 годин затримали керівника українського офісу Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге. Його відмовлялися пускати в Україну, за поясненням Генпрокуратури, «через втручання у справи, які входять до внутрішньої компетенції іншої держави». Пізніше Ланге таки відпустили і навіть скасували заборону в’їзду.

Згодом Генпрокуратура пояснила, що «жодних негативних міжнародних наслідків для України не відбулося, оскільки, як зазначено у відповідній заяві Глави МЗС ФРН Г. Вестервелле від 05.07.10, у Берліні вважають інцидент з Ніко Ланге вичерпаним і розглядають його як «непорозуміння».

У Німеччині скандал обмежився тим, що МЗС країни викликало українського посла,  щоб висловити незадоволення з цього приводу. До речі, причиною цього інциденту називали те, що раніше в інтерв'ю Ланге критично оцінив зміни в Україні, які відбулися після приходу до влади команди Януковича.

У травні 2011 року виник другий конфлікт – з чеськими дипломатами. 13 травня двоє чеських дипломатів – аташе з питань оборони посольства Чехії в Україні полковник Зденек Кубічек і військовий аташе майор Петра Навотная були оголошені персонами нон-грата в Україні. За даними української сторони, вони займалися, зокрема, збором інформації про розробки ракетно-космічних систем для Росії. У відповідь Чехія заявила, що висилає одного зі співробітників посольства України в Чехії. 

У МЗС Чехії, коментуючи висилку чеських дипломатів з Києва, висловили припущення, що такі дії України стали відповіддю на надання притулку екс-міністру Богдану Данилишину, якого звинувачують у зловживанні службовим становищем та завданні збитків державі в розмірі $1,75 мільйона. Проте МЗС Укарїни це заперечило.

Незадовго після цього – у липні 2011 року у ЗМІ з'явилася інформація про те, що Білорусь вислала двох співробітників посольства України в Білорусі – аташе з питань оборони і військового аташе. Україна, у свою чергу, прийняла відповідне рішення, виславши військового аташе Білорусі – Андрія Каюка. 

Однією з версій такого рішення Мінська стало те, що наприкінці квітня президент Білорусі Аляксандр Лукашенка звинуватив главу Української держави Віктора Януковича у «вошивості». Як повідомили джерела ZN.UA, український президент вирішив передати свою відповідь через прем'єра Миколу Азарова, який 19 травня перебував з візитом у Мінську. Суть відповіді невідома. Але вона викликала негативну реакцію білоруського президента і призвела до вислання українських дипломатів. 

На факті вислання військових дипломатів не акцентували увагу ні білоруська, ні українська сторони, а МЗС двох країн відмовлялися коментувати цей інцидент.

У серпні того ж року виник конфлікт навколо посла Франції в Україні Жака Фора. У ЗМІ поширилася інформація про те, що Фор був відкликаний Францією у зв'язку з його висловлюваннями відносно судового процесу над колишнім прем'єр-міністром, лідером партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Юлією Тимошенко. Зокрема, наприкінці липня Фор заявив, що вважає судовий процес над Тимошенко віддаленим від права і наближеним до політики.

Інформацію про відкликання посла Франції підтвердили в МЗС України. Посольство Франції зазначало, що Фор завершує свою трирічну місію. Втім, незадовго після цього Міністерство Закордонних та Європейських справ Франції повідомило, що Жак Фор продовжить свою місію Посла Франції в Україні.

Пізніше стало відомо, що нібито українське МЗС самостійно поширило інформацію про відкликання французького посла. У зв'язку з цим, французька сторона вирішила продовжити місію Жака Фора до листопада 2011 року.

Не менш гучними дипломатичними скандалами відзначився і 2012 рік. У лютому цього року директор Інституту сорбції та проблем ендоекології академік НАН України Володимир Стрєлко повідомив, що СБУ підозрює його у витоку за кордон таємної інформації. Вчений стверджував, що дії СБУ було інспіровано його недоброзичливцями. За його словами, раніше йому доводилося відстоювати інститут у боротьбі з рейдерами, які також залучали на свою сторону силовиків.

У свою чергу, в СБУ заявили, що Стрєлко просив своїх підлеглих переслати до США документи, які є конфіденційною власністю держави і не можуть бути передані третій стороні. Інцидент наразі вичерпався заявою посольства США в Україні, в якій спростовувалась причетність Стрєлка до пересилання США документів, що містять таємну інформацію.

Наразі найгучнішим дипломатичним скандалом Україна відзначилася навколо глави представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри. 28 лютого під час круглого столу, присвяченого поліпшенню інвестиційного та ділового клімату, він заявив, що президент Віктор Янукович не виконав обіцянки, які він давав після вступу на посаду щодо поліпшення бізнес-клімату і боротьби з корупцією. Він також звинуватив Україну в застосуванні виборчого правосуддя.

Такі висловлювання обурили МЗС України, яке зазначило, що вони виходять за рамки компетенції дипломата. Натомість ЄС назвав цю критику необґрунтованою і повністю підтримав свого дипломатичного представника в Україні.

Позицію Тейшейри щодо ситуації в Україні підтримали і посли країн Європейського Союзу, акредитовані в Україні.

У ЗМІ також з'явилася інформація, що різка критика ЄС щодо заяв МЗС України на адресу посла була викликана не тільки офіційним прес-релізом МЗС, але й поширенням в українських інтернет-ЗМІ матеріалів з банерною рекламою, які містили жорстку критику на адресу посла. І хоч Тейшейра в рамках ротації повинен покинути Київ влітку цього року, експерти зазначають, що ЄС може продовжити його місію в Україні.

1 березня міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що інцидент із критикою МЗС висловлювань Тейшейри про ситуацію в Україні вичерпано.