У Білорусі з 14 по 20 вересня триватимуть російсько-білоруські військові навчання "Захід 2017", у яких, за офіційними даними, візьмуть участь 13 тисяч російських та білоруських військовослужбовців, водночас є побоювання, що в цих навчаннях можуть бути задіяні понад 100 тисяч осіб. Такий масштаб майбутніх маневрів викликав занепокоєння у європейських країнах, США й Україні.
Виклик для національної безпеки Литви
Директор департаменту держбезпеки Литви Дарюс Яунішкіс заявив, що заплановані Росією і Білоруссю військові навчання «Захід-2017» стануть головним викликом для національної безпеки Литви у цьому році і додав, що ці навчання викликають занепокоєння, оскільки вони завжди спрямовані «в бік Заходу».
«Я вважаю, що основне – це навчання «Захід-2017», які відбудуться як у сусідній Білорусі, так і в самій Росії, а також на нашому кордоні. Ми маємо дані, отримані з публічного простору, щодо замовлених вагонів, дислокації військових. Це викликає занепокоєння, адже цей «Захід» – завжди велике питання. Цього року ми мусимо стежити за тим, куди все хилиться», – додав він.
У департаменті Держбезпеки Литви вважають, що розвідка повинна стежити, чи мають вчення оборонний або наступальний характер.
Водночас президент Литви Даля Грібаускайте назвала військові навчання Росії та Білорусі підготовкою до війни.
«Ми бачимо, що ризики зростають. Ми стурбовані навчаннями «Захід» у 2017 році, під час яких будуть розгорнуті великі й агресивні війська вздовж наших кордонів, що демонстративно будуть готуватися до війни із Заходом», – наголосила Грібаускайте.
Контингент НАТО у Латвії
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич нагадав, що Латвія входить в НАТО, а у Прибалтиці дислокований додатковий контингент альянсу. За його словами, Рига і Мінськ обмінюються інформацією, щоб знизити можливість «всіляких ризиків і пригод», а між міністерствами оборони обох країн укладені угоди про співпрацю.
«У нас немає більше питань до Білорусії з приводу" Заходу-2017 ", – заявив Ринкевич.
Раніше очільник латвійського МЗС говорив, що Ризі потрібно бути готовою до різних сценаріїв російсько-білоруських військових навчань поблизу своїх кордонів. Міністр не виключив, що варіанти розвитку подій під час «Заходу-2017» можуть коливатися від виведення російських військ з Білорусії, куди вони прибудуть на час навчань, до такої можливості, що Росія «введе армію до Білорусі і там її забуде».
Квиток в один кінець. Відповідь Естонії
Міністр оборони Естонії Юрі Луйк заявив, що Естонія розмістить на своїй території великий контингент союзників по НАТО до початку російсько-білоруських стратегічних навчань «Захід-2017». Зокрема йдеться про підрозділ США, який прибув в Естонію.
Зазначимо, що у республіці також на постійній основі розміщений британський батальйон, французькі військові, до них додалася рота угорських сил оборони, зараз розміщена на півдні Естонії.
Незважаючи на те, що ці сили неспівставні за чисельністю з російськими очевидно, що з боку НАТО це дуже значний крок.
Попередник Луйка Маргус Цахкна навесні заявив, що для російських солдатів, які прямують до Білорусі на навчання "Захід-2017" – це квиток в один кінець. Він висловив побоювання, що солдати РФ можуть залишитися там після навчань.
Реакція НАТО
Звичайно, на військові навчання РФ не міг не відреагувати Генеральний секретар НАТО, він закликав Росію і Білорусь дотримуватися норм міжнародного права і принципу відкритості.
Єнс Столтенберг нагадав про Віденський документ, в якому прописано, як сповіщати про військові навчання і що ці навчання є об'єктом міжнародних інспекцій.
Генсек підкреслив, що кожна країна має право проводити військові навчання, проте в той же час дотримуючись міжнародних угод і своїх зобов'язань.
На прес-конференції Столтенберг зазначив, що в альянсі будуть спостерігати за навчаннями "Захід-2017". При цьому він вказав на особливу важливість відкритості, коли, за його словами, уздовж кордонів НАТО спостерігається "посилена військова присутність" і "істотне нарощування військової потужності Росії в регіоні" і альянсу потрібно реагувати.
Командувач американськими силами у Європі, генерал-лейтенант Бен Ходжес висловив побоювання того, що російські військові навчання на території Білорусі можуть виявитися «троянським конем», за допомогою якого Росія залишить там завезену військову техніку. Дипломати НАТО вважають, що Росія вже використовувала подібну тактику для анексії Криму, на Донбасі та в Сирії.
Позбутися Лукашенка
Філіп Карбер, американський експерт з питань безпеки, військової стратегії, міжнародних відносин та ядерного озброєння вважає реальним те, що президент РФ Владімір Путін під час навчань «Захід-2017» використає факт присутності російської армії у Білорусі, щоб позбутися керманича країни Аляксандра Лукашенка.
«А ось що я вважаю більш реальним – це те, що він буде використовувати факт присутності армії, навіть її частини для того, щоб позбутися Лукашенка. У Путіна з ним дуже складні стосунки з 2015 року. Путін вимагав надати йому військові бази, але Лукашенко відмовив. Лукашенко не хотів брати участь в цих навчаннях, аж до останньої зустрічі з росіянами. Маючи таку силу там, вони можуть використати її як загороджувальні загони для всіх прихильників Лукашенка. Водночас, маємо там громадське суспільство та лібералів, які закликають до протестів, а з іншого боку – проросійських громадян. Ситуація складна, можуть бути проблеми», – сказав він.
Також, за словами Карбера, якщо Путін веде всю танкову армію в Білорусь він може загрожувати одній з країн Балтії, найімовірніше, Латвії чи Естонії. А от Литва ризикує менше. Це пояснюється наявністю великої частини населення, яке може бути використано за схожим на Донбас сценарієм.
Наступальні операції та диверсійні дії
За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова Росія на спільних з Білоруссю навчаннях «Захід-2017» відпрацьовуватиме наступальні операції проти Польщі та Литви.
В одному із своїх інтерв'ю Турчинов зазначив, що Росія не полишить спробу посилити свій вплив на Балканах, а її агресивна політика проявляється у підготовці спільних навчань РФ і Білорусі «Захід-2017», де відпрацьовуватимуться наступальні операції.
Секретар РНБО наголосив, що мета навчань – перевірка готовності військ до проведення широкомасштабних операцій за умови жорстких обмежень часу на їхню підготовку.
Крім того, голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час VIII сесії Міжпарламентської асамблеї України, Польщі та Литви у Варшаві заявив, що ці навчання можуть бути використані для прямої агресії або диверсійних дій проти України.
Парубій впенений у тому, що зараз не слід відкидати найгіршого сценарію. Він зазначив, що РФ може використати навчаня для дискредитації Білорусі та здійснення прямої агресії проти України.
Водночас Міністр оборони України Степан Полторак висловив переживання через проведення російсько-білоруських військових навчань.
Він заявив про те, що війська РФ можуть бути використані для агресії не тільки проти України, але і проти будь-якої іншої країни Європи, яка має спільний кордон з Росією.
Гарантії безпеки
Президент Білорусі Аляксандр Лукашенка дав гарантії та запевнив, що російсько-білоруські навчання "Захід-2017", які відбудуться восени, не несуть загрози для України.
Він переконує, що навчання не перетворяться на плацдарм РФ для вторгнення в Україну з території Білорусі.