Від штрафу до втрати посади. Як у Білорусі «пресують» громадян за проукраїнську позицію

8 Липня 2015, 14:54

Тиждень.ua зібрав найбільш резонансні за півтора року випадки боротьби Білорусі з проукраїнськими акціями.

У Мінську 7 липня в метро затримали працівника видавництва Мирослава Лозовського через майку батальйону «Азов», що була на ньому.

Пізніше Лозовського відвезли до відділення міліції з охорони мінського метрополітену, де говорили, що після цього його направлять до суду.

У пункті огляду міліціонери знайшли у Мирослава кілька примірників книги Віктора Казька «Час збіраць косці», яку самі назвали «підривною літературою».

Але справа закінчилася штрафом за нецензурну лайку.

«Ми не зійшлися в поглядах на фешн і «від кутюр». Їм не сподобалася майка із символікою батальйону «Азов». І в підсумку – протокол за нецензурну лайку в метро», – розповів Лозовський.

Тепер він повинен заплатити 360 тисяч рублів «штрафу».


У червні на футбольному матчі «Белшина» – «Славія» заборонили вмикати музику білоруського гурту Brutto (колишній «Ляпіс Трубєцкой») та українського «Океану Ельзи». Про це написав громадський активіст Ігор Случак, що отримав інформацію від одного з фанатів.

«Після перерви на тлі успішної гри команди включили пісню BRUTTO «Наша возьме!». До звукооператорської прибігли працівники стадіону, зажадали більше не включати, адже присутній на матчі заступник голови Бобруйського міськвиконкому Аляксандр Маркачов вирішив, що цей гурт український. Далі, після програшу декількох білоруськомовних пісень не пов'язаних з Міхалком, заборонили надалі запускати пісні і «на мові». Також з недавнього часу заборонили включати у репертуар композиції «Океану Ельзи», – повідомив фанат.


У квітні на вході в концертну залу «Льодовий палац» у Вітебську, де виступала українська група «Океан Ельзи», а також під час концерту представники правоохоронних органів і люди в цивільному відбирали українські прапори та іншу символіку. Крім того, дані власників української символіки записувалися.

У листопаді минулого року в Мінську на концерті «Океан Ельзи» міліція вже забирала у відвідувачів заходу українську символіку.

Спершу це робили під час обшуків на вході до концерного залу.

Пізніше, вже у залі, ОМОНівці кидалися на глядачів та силою виривали прапори. Однак усі прапори вилучити все одно не вдалося.


У березні близько тисячі білорусів відзначили в центрі міста під проукраїнськими та проєвропейськими гаслами День волі. Патріотично налаштовані громадяни скандували «Крим –Україні», Білорусь – у Євросоюз!». 97-у річниця створення Білоруської Народної Республіки опозиція святкувала під знаком солідарності з Україною. Крім білоруських прапорів, активісти тримали ще й українські та прапори ЄС. Організатори зізналися, що планували мітинг і концерт, однак його зірвали музиканти, які масово відмовилися від участі.

Як відомо, міська влада перенесла час акції з вечора на день, тому не всі люди змогли відпроситися з роботи й прийти на захід.


У лютому білоруська громадська активістка і правозахисниця Наталія Горячко повідомила, що втратила роботу через свою проукраїнську позицію.

Горячко працювала в страховій компанії «Промтрансинвест», яка часто обслуговує різних чиновників.

За її словами, її звільнення ініціював високо посадовець із адміністрації президента, якому вкрай не сподобався значок з біло-червоно-білим прапором і Пагоней. До того ж чиновника обурив документальний фільм, який переглядала Горячко, про полонених в Україні російських військових. Свою проукраїнську позицію.

Після цього чиновник зателефонував у головний офіс компанії й зажадав негайного звільнення для особи, яка з такими поглядами не може працювати в організації, що обслуговує адміністрацію президента.

Керівництво компанії й колег шокував такий наказ, але за активістку ніхто не вступився. Після звільнення жінка почала активно займатися збором коштів і допомоги для української армії.


У жовтні минулого року в Борисові співробітники комітету державної безпеки затримали більше сотні футбольних уболівальників одразу після закінчення матчу Білорусь –Україна, який відбувався в рамках відбіркового турніру Євро-2016.

 Матч «Білорусь» – «Україна» у Борисові. Фото з «Білоруського партизана».

Уболівальники обох збірних під час гри перегукувалися гаслами «Слава Україні» і «Живе Білорусь». Після цього вони спільно виконали нецензурну пісню про президента Росії.

 

Під час матчу правоохоронці ніяк не втручалися в те, що відбувалося. Затримання відбулися вже за межами стадіону.

За даними ЗМІ, усього було затримано понад 100 осіб, переважно громадян України. 

Згодом у МЗС України повідомили про 15 затриманих українців, трьох із яких відпустили відразу після сплати штрафу.


У березні того ж року в місті Волковиське у сквері Воїнів-інтернаціоналістів білоруський активіст Віталій Гуляк влаштував одиночний пікет проти війни, яку розпочала РФ в Україні. Він вийшов з українським прапором і плакатом з написом «Ні-війні! Путін – геть».

Активіста відразу ж затримали й провели над ним суд, на якому пікет визнали незаконним.

Водночас плакат і прапор України, з якими Гуляк вийшов мітингувати, суд постановив знищити.


Зауважимо, минулого року президент Білорусі Аляксандр Лукашенка зізнався, що ненавидить націоналізм, який, за його словами, привів «до катастрофи в України».

«Я їх якось намагаюся тримати на прив'язі, щоб вони не зірвалися і не наламали дров», – заявив Лукашенка.