21 січня у Києві відбудеться церемонія нагородження переможців книжкового рейтингу "ЛітАкцент року — 2019".
Нагородження відбудеться в трьох номінаціях:
- Поезія;
- Проза;
- Літературознавство, есеїстика й художній репортаж.
Також буде вручено антипремію "Золота булька".
Переможців рейтингу обиратиме журі в день нагородження. Склад журі: Богдана Романцова, Роксоляна Свято, Ростислав Семків, Ярослава Стріха, Тетяна Трофименко.
Читайте також: Реґула Венске: "Нечитання зажене у пастку фейкових новин"
Нагадуємо, що до коротких списків увійшли такі книжки:
Номінація "Поезія"
- Калитко Катерина. Ніхто нас тут не знає, і ми нікого (Meridian Czernowitz)
- Ківа Ія. Перша сторінка зими (Дух і Літера)
- Лаюк Мирослав. Троянда (Видавництво Старого Лева)
Номінація "Проза"
- Горіха Зерня Тамара. Доця (Білка)
- Луцишина Оксана. Іван і Феба (Видавництво Старого Лева)
- Шиян Гаська. За спиною (Фабула)
Номінація "Літературознавство, есеїстика й художній репортаж"
- Клочко Діана. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні (ArtHuss)
- Криштопа Олег. Останні українці Польщі (Discursus)
- Нестелєєв Максим. Лабіринти американського постмодернізму (Темпора)
21 січня у Києві у художній галереї "Митець" відбудеться відкриття виставки Шрі Чинмоя із приватних зібрань Угорщини, на якій буде представлено 140 робіт.
Художник Шрі Чинмой (1931 -2007) народився в Індії, з 1944 року,залишившись сиротою, примкнув до Ашраму Шрі Ауробіндо, де багато уваги приділяв не тільки духовній дисципліні, але вивчав філософію та поезію, займався музикою і малярством. З 1964 року проживав в Нью-Йорку ( США).
"Стиль художника – спонтанна творчість, названа ним "Джарна Кала", що в перекладі з бенгальської мови означає "Водограй-Мистецтво". У роботі Шрі Чинмой здебільшого використовував яскраві акрилові фарби, різні за формою та розміром пензлі, іноді навіть шматочки поролону і навіть кінчики власних пальців. Шрі Чинмой – художник – відкритого серця. Його творчість – це мистецтво, що допомагає саморозкриттю великого духовного потенціалу, притаманному людині", – зазначають організатори.
Читайте також: Один день з життя котів та “Дифузій”
Картини Шрі Чинмоя, кількість яких перевищує понад 200 тисяч, виставляються у всьому світі: в Секретаріаті ООН, в ЮНЕСКО, у Будинку Сенату США у Вашингтоні, у Верховній Раді України, у Будинку Парламенту Австралії в Канберрі, у Національній Галереї Оттави, у Національній Галереї Лондону, в Каруселі Лувру у Парижі, в Інституті Співдружності Единбурга. В Україні виставки робіт Шрі Чинмоя відбуваються майже щороку у великих та малих містах .
Експозиція діятиме до 30 січня.
22 січня у Києві в кінотеатрі "Оскар" в ТРЦ Gulliver розпочинається фестиваль "Вечори французького кіно", у рамках якого буде показана традиційна добірка найкращих стрічок року з Франції за участю таких зірок, як Венсан Кассель, Кьяра Мастроянні, Адель Енель та Венсан Лакост.
Відкриє фестиваль фільм "Особливі" – зворушлива драма від авторів хітової комедії "1+1" Олів’є Накаша та Еріка Толедано. Сюжет заснований на реальній історії двох друзів, які протягом 20 років створюють диво для особливих людей, від яких відмовились усі інші. У головних ролях – Венсан Кассель та Реда Катеб. Стрічка була відзначена призом глядацьких симпатій на міжнародному кінофестивалі у Сан-Себастьяні.
До програми "Вечорів французького кіно" увійшов також хіт Каннського кінофестивалю – "Портрет дівчини у вогні" з Адель Енель ("Хепі-енд") та Ноемі Мерлан ("Полуничка"). Історична мелодрама Селін Сьямма розповідає про кохання двох жінок у Бретані кінця XVIII століття. Стрічка була відзначена преміями Каннського кінофестивалю та Європейської кіноакадемії за найкращий сценарій та претендувала на здобуття премії "Золотий глобус" за найкращий іншомовний фільм. За підсумками року "Портрет дівчини у вогні" згадувався у більшості добірок найкращих фільмів 2019 року від міжнародної преси.
Романтична комедія "Однієї чарівної ночі" з Кьярою Мастроянні та Венсаном Лакостом – стрічка від автора мелодрами "Всі пісні тільки про кохання" Крістофа Оноре. Вона розповідає про парижанку, яка після сварки з чоловіком змушена ночувати в готелі навпроти своєї квартири, крізь вікно спостерігати за чоловіком і згадувати їхню історію кохання. Світова прем’єра фільму відбулася в рамках програми «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю, де Мастроянні була відзначена як найкраща акторка.
Нова робота французького режисера Бертрана Бонелло ("Сен-Лоран"), фентезі-стрічка "Крихітка зомбі" переносить містичні події Гаїті 60-х у сучасну Францію та посилається на різноманітну класику жанру "горор". Вперше стрічка була показана в рамках Каннського кінофестивалю; в Україні "Крихітка зомбі" стала фільмом відкриття 3-го Київського тижня критики.
Читайте також: "Паразити" знову наступають. Хто цього року претендує на "Оскар"
Комедія "Нотр-Дам" розповідає історію архітекторки Мод, яка випадково виграє конкурс на реставрацію площі великого собору Нотр-Дам. Ця кумедна помилка дозволяє їй не тільки заново побудувати свою кар'єру, але і почати романтичну пригоду в найкращому місці для кохання – Парижі. Режисерка та сценаристка Валері Донзеллі також виконала у фільмі головну роль.
У Києві фестиваль триватиме до 29 січня. А протягом лютого покази "Вечорів французького кіно" відбудуться у найбільших містах України. За традицією, колекцію нових і найкращих французьких фільмів представляють Посольство Франції в Україні, Французький інститут в Україні, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, France 24 та компанія "Артхаус Трафік".
Фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.
23 січня у Києві в арт-просторі Lavra Studio об`єднання "Kyivphotos-Hall 2012" презентує Міжнародний салон художньої фотографії "THE BEST 2019".
Участь у салоні візьмуть Марія Петренко, Аня Проскурня, Сергій Гринько, Роман Уваров, Зорян Ліщинський, Сергій Рубан, Іван Лисюк, Сергій Волков, Ірина Антонович, Сергій Ковбасюк, Ann Biletska, Олександр Майоров, Катерина Куцевол, Євген Ком, Юрій Лебедєв, Микола Верповський, Valery Leshchynsky.
Читайте також: Культурні столиці
Спеціальні гості на відкритті – смарт-фотостудія “25 поверх” – творчий простір, що поєднує інтер'єрну фотостудію, захоплюючі види на місто з 25-го поверху, та велику колекцію одягу й реквізиту для фотосесій на базі вінтажного магазину "Попелюшка". Зйомки проводить Іван Лисюк – київський фотограф із 15-річним досвідом та 33 виставками за плечима, член Національної спілки фотохудожників України (НСФХУ).
Зауважимо, у рамках салону відвідувачі зможуть придбати будь-яку світлину.
Виставка триватиме до 17 лютого.
23 січня у Львові у Національному музеї ім. Андрея Шептицького відбудеться презентація наукового альбому-каталогу "Відомий і невідомий Труш".
Як зазначається, видання складається з трьох частин: "Ретроспектива", "З мандрів", "Постаті".
"Авторська концепція – розглянути доробок художника як яскравий мистецький феномен і водночас зосередити увагу на праці Івана Труша над окремими програмними сюжетами, до яких він зазвичай повертався впродовж тривалого часу. Уперше в такому розрізі репрезентовано як хрестоматійні полотна, так і маловідомі та зовсім незнані роботи І. Труша. Таємниці творчої "лабораторії" художника розкривають процитовані фрагменти його листів до дружини Аріадни, особисті роздуми на мистецькі теми, а також висловлювання тогочасних критиків і мистецтвознавців, уміщені в цьому блоці", – підкреслюють організатори презенації.
Читайте також: Від Прометея до Сізіфа
До каталогу ввійшли твори зі зібрання Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, з фондових збірок дев’яти інших музеїв України і з понад двадцяти приватних колекцій.
24 січня в Одеському художньому музеї відбудеться відкриття виставки "Віктор Маринюк. Жити уважно".
"Віктор Маринюк — легенда одеського нонконформізму. Він належить до тієї групи, яка почала свій творчий шлях одночасно із руйнацією соцреалістичного канону. До того протягом трьох десятиліть мистецтво в Радянському Союзі було ізольоване від світового мистецького процесу. Саме ця група в Одесі долала багатолітню ізоляцію. Саме ці художники вбирали і засвоювали весь досвід живописної мови ХХ сторіччя, приходили через власний досвід до емансипації художньої формі, кольору, плями, лінії, конструкції, динаміки. Саме вони створили оновлену, сучасну версію одеської "південноруської" школи", – йдеться в описі події.
Читайте також: Вихід із тісняви
Діапазон Віктора Маринюка — від ранніх експресивних експериментів, співзвучних актуальному на початку 60-х років ХХ сторіччя "суворому стилеві", до лірично-геометричнюї абстракціі, часто органічно поєднаною з умовною лінеарністю. Невід’ємна складова образної системи Маринюка — досвід роботи у монументальному мистецтві. Звідси — декоративізм, узагальненість форм і ліній. Звідси ж — глибинний інтерес до української традиції монументального мистецтва (школа Бойчука), поєднаній ним з досвідом як українського фольклору, так і з сучасними європейськими тенденціями.
Виставка триватиме до 13 лютого.
24 січня у Львові в академічному обласному театрі ляльок пройде щорічний фестиваль авторських вертепів "Свято Коляди".
У рамках фестивалю будуть показані вертепи з нестандратними сценаріями, маловідомими колядками та інколи незвичними персонажами.