Український ВПК шукає альтернативу Росії в ЄС, Азії та Канаді

10 Червня 2015, 16:17

Тиждень.ua відстежив, із якими країнами світу Україна співпрацює у сфері оборонно-промислового комплексу.

Угоди з азіатськими країнами

У серпні 2011 року державний концерн «Укрспецекспорт» підписав контракт на додаткову поставку української бронетехніки до Королівства Таїланд. Україна зобов’язалася упродовж наступних років виготовити для цієї країни 121 БТР 3-Е1 та машин підтримки на цій базі вартістю більше $140 млн.

На той момент цей контракт був третім за обсягами у сфері експорту української бронетехніки. Також він увійшов до десятки найбільших контрактів в історії національного оборонно-промислового комплексу.

У травні 2012 року Укроборонпром та «Казахстан Інжиніринг» підписали угоду про спільне виробництво 100 українських бронетранспортерів на суму близько 150 мільйонів доларів.

Керівництво Укроборонпрому висловило сподівання, що вихід України на новий – казахстанський ринок – дасть змогу їй розширити присутність у регіоні, зокрема, на ринку РФ.

У грудні 2014 року результатом зустрічі делегації Укроборонпрому з чиновниками Міністерства оборони Пакистану в рамках "Ideas-2014" стало підписання нових договорів і поглиблення співробітництва між країнами.

7 травня 2014 року "Антонов" підписав контракт на виробництво літаків АН-132 у Саудівські Аравії. 

Два роки тому на Ле-Бурже військових Саудівської Аравії дуже зацікавив Ан-70. Але під час переговорів обидві сторони вирішили започаткувати співпрацю з меншого літака. Тоді вони підписали контракт на розробку і виробництво нового транспортника. Цьогоріч в Ер-Ріяді підписи поставили під рештою документів, що відкривають шлях до широкої кооперації.

Співпраця з країнами Заходу

У червні 2014 року українське підприємство "ДККБ "Луч" представило на виставці озброєнь Eurosatory-2014 прототипи БТР та бойової машини, розроблені з канадською компанією "STREIT Group". Прототип БТР називається "VARAN-APC".

На бронетранспортер з колісною формулою 6Х6 втановлено український бойовий модуль "Сармат". У виробі реалізований безредуктивний механізм повороту, який якісно покращує процес наведення і супроводу цілі. Модуль призначений для оснащення лінійки бойових машин, малих кораблів та катерів берегової охорони.

Бойова машина "Warrior" оснащена білоруським протитанковим ракетним комплексом "Шершень-Д" з українськими ракетами РК-2.

У жовтні 2014 року Україна і Швеція домовилися про організацію спільного військового виробництва на території України.

Представники Науково-дослідного інституту оборони Швеції – заявили про готовність активно розвивати партнерські відносини з українськими зброярами.

Йшлося про організацію спільного виробництва на території України, придбання новітніх технологій та продаж модернізованої та нової техніки.

У грудні 2014 року Міністерство оборони України купило 75 легких бронемашин британського виробництва Saxon на суму близько 3,8 млн дол.

В Укроборонпромі зазначили, що бронеавтомобілі Saxon є доступною альтернативою морально застарілій техніці, що перебуває на озброєнні української армії, підкресливши, що ці машини модернізовані й готові забезпечити необхідний захист українських військових при виконанні бойових завдань у зоні АТО.

У березні Укроборонпром заявив, що оснастить бронеавтомобілі Saxon танковими кулеметами КТ-7,62. Він повідомив, що на київському заводі "Маяк" вже розроблений комплект кріплення для установки КТ-7,62 на броньовані автомобілі.

Крім того,  Укроборонпром підписав контракт з американською компанією Barrett Firearms на постачання озброєння для Служби безпеки України та Національної гвардії. 

Barrett Firearms – американська компанія з виробництва вогнепальної зброї, оптичних приладів та амуніції. Спеціалізація – великокаліберні снайперські гвинтівки.

Також державна компанія "Укрінмаш" підписала контракт із американською Defense Technology Inc на поставку новітніх антимінометних радарів AN/TPQ-49.

Було заплановано, що новітні антимінометні радари AN/TPQ-49 на замовлення Міністерства оборони України поставлять вже на початку 2015 року. Ці пристрої здатні негайно визначати місце, з якого ведеться вогонь ракетних та артилерійських систем. Діапазон дії – від 50 метрів до 10 кілометрів. Точність визначення координат ворога – до 75 метрів на відстані 5 кілометрів.

У квітні 2015-го Укроборонпром підписав угоди з французькими компаніями на постачання систем радіозв’язку, вертольотів та розробку сучасного патрульного літака. Фахівці ДГЗІФ «Укрінмаш» підписали контракт з французькою компанією Thales Communication & Security S.A.S на постачання для потреб Збройних сил України засобів тактичного радіозв’язку. З компанією Thales Systems Aeroportes S.A.  укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо спільного проекту зі створення сучасного патрульного літак

Окрім того, Укрінмаш підписало протокол з компанією Airbus Helicopters S.A.S. щодо постачання одномоторних вертольотів H125.

,

Гелікоптер Airbus H125

У червні цього року Україна домовилася з лідерами канадської авіаційної промисловості про співпрацю у відновленні авіаційної промисловості України. Відповідних домовленостей українська делегація досягла на конференції і виставці CANSEC, яку проводила Асоціація безпеки та оборонної промисловості Канади.

Місяцем раніше завод «Антонов» передали Укроборонпрому.

Читайте також: Порошенко чекає від саміту G7 рішення про посилення військової співпраці

Припинення співпраці з Росією

На початку березня минулого року в.о. гендиректора Укроборонпрому призначили Валентину  Дрозд, але згодом виявилося, що вона, незважаючи на неприкриту агресію з боку РФ, продовжила поставляти Росії військове обладнання, і її звільнили.

24 березня держконцерн очолив колишній заступник голови "Укрспецекспорту" Юрій Терещенко. 

У кінці місяця Терещенко повідомив, що Україна припинила поставки зброї до Росії.

За його словами, до моменту деескалації конфлікту відносини між країнами залишаться в замороженому стані. 

За кілька днів перший віце-прем'єр Віталій Ярема заявляє, що Україна планує припинити військову співпрацю з Росією.

Він нагадав, що Україна традиційно дуже активно співпрацює з РФ у сфері військово-промислового комплексу, й на території України працюють багато підприємств, які виготовляють військову продукцію, що експортується до Росії. І різке припинення такої співпраці з РФ завдасть серйозних втрат українській економіці.

У зв'язку з цим, за словами Яреми, триває серйозна робота для пошуку інших ринків збуту продукції українського ВПК. Зокрема, уряд має намір пере направити експорт продукції на східні ринки.

У листопаді глава СБУ Валентин Наливайенко запевнив, що підприємства військово-промислового комплексу України не співпрацюють з Росією. За його словами, документація щодо підприємств ВПК з грифом "Таємно" взята під контроль СБУ та урядом з метою недопущення витоку інформації щодо українських технологій у сфері оборонного комплексу та товарів подвійного призначення.

На початку 2015-го директор Укроборонпрому Роман Романов розповів, що оборонна промисловість України внаслідок припинення співпраці з Росією втратила 3,3 млрд грн. 

Нагадаємо, Рада розірвала низку угод з РФ у військовій сфері.