Українська влада хоче повернути посередника у схему поставок російського газу

13 Грудня 2013, 10:04

На поверненні до посередницької схеми наполягає Україна, пояснює близьке до "Газпрому " джерело.

Обговорення цього питання між президентами Росії та України Владіміром Путіним і Віктором Януковичем заплановане на 17 грудня в Москві, говорить український чиновник.

Хто може стати посередником і навіщо він знадобився, співрозмовники видання не кажуть.

Видання нагадує, що посередницькі схеми продажу газу з Росії в Україну діяли з кінця 90-х років. До укладення прямого контракту між Газпромом і Нафтогазом в 2009 році.

Так, з 1999 по 2002 роки поставками туркменського газу в Україну займалася "Ітера" (зараз на 100% належить "Роснафті" ), потім угорська Eural TG, а з 2004 по 2008 роки – швейцарський трейдер Rosukrenergo, що належав Газпрому і українським бізнесменам Дмитру Фірташу і Івану Фурсіну.

Ця компанія досі існує і не ліквідована, каже близьке до Газпрому джерело.

"Відразу після відмови від схеми за участю Rosukrenergo Газпром надав групі Ostchem Фірташа квоту на прямий імпорт в Україну до 8 млрд куб. м газу на рік. Сировина була необхідна для хімічних підприємств бізнесмена. А цього року квота зросла ще як мінімум на 5 млрд куб. м. Додатковий газ наданий Ostchem для закачування в українські підземні газосховища з метою подальшої поставки взимку до Європи", – пише видання.

Сам Нафтогаз через відсутність грошей і відмови Газпрому давати йому аванси цього року різко знизив закупівлі газу в Росії. Зате Ostchem став фактично головним імпортером газу в країну.

Так, якщо в січні-жовтні Нафтогаз купив у Газпрому 9,2 млрд куб. м, то Ostchem – 12,3 млрд куб. м, розповіло джерело, близьке до Газпрому.

Можливе повернення структури Фірташа як єдиного постачальника російського газу в Україну його представник прокоментував так: "Ми не коментуємо майбутні угоди до моменту їх укладення".