НОВИНИ

RosUkrEnergo закриється, як тільки продасть весь свій газ

Швейцарський трейдер RosUkrEnergo, що належить підприємцям Дмитру Фірташу, Івану Фурсіну і "Газпрому", завершує свою діяльність. Компанія буде закрита, як тільки продасть "Газпром експорту" відчужені у України 12,1 млрд кубометрів газу. Про це пише "Коммерсант-Украина".

Джерело, близьке до RUE, стверджує, що якщо весь газ буде піднято з сховищ до 15 квітня, коли закінчується опалювальний сезон, то можна буде "підвести підсумок і закрити рахунки вже в цьому році".

"У грудні було піднято 870 млн кубометрів. Але в січні "Нафтогаз" підняв максимальний обсяг, і, якщо такими ж темпами піде далі, є шанси завершити операції в цьому році", - заявило джерело, близьке до RUE.

Якщо ж до кінця квітня частина газу залишиться у сховищах, це призведе до відстрочення розрахунків на наступний опалювальний сезон, оскільки з травня почнеться зворотний процес закачування газу. Тоді ліквідацію RUE відкладуть на 2012 рік.

У "Газпромі" підтвердили, що "ліквідація RUE - один з можливих варіантів", хоча інших варіантів не назвали. "Через RUE поки не планується здійснювати комерційну діяльність, крім завершення цієї угоди. І якщо Фірташ не запропонує нічого значного, а поки пропозицій немає, всі інші операції можна буде здійснювати через "Газпром збут Україна" або нове СП з "Нафтогазом", - зазначило джерело у "Газпромі".

В опублікованому вчора звіті за міжнародними стандартами фінансової звітності за 9 місяців 2010 року "Газпром" повідомив, що в листопаді минулого року уклав договір довгострокової позики з RosUkrEnergo на залучення 550 млн доларів до 2012 року під 3,5% річних.

Через кредит, зазначили в монополії, "Газпром" зможе швидше отримати доходи від дочірньої структури, ніж через виплату дивідендів.

"Газпром" вперше займає у RUE. Навпаки, з перших днів роботи трейдер кредитувався в "Газпромі" і Газпромбанку - борг доходив до 2,8 млрд доларів, але в грудні 2010 року був обнулений.

RUE позичила гроші у "Газпром експорту" і погасила борги перед "Газпромом" і НАК "Нафтогаз Україна", отримавши натомість спірні 12,1 млрд кубометрів газу з підземних газосховищ України. Тому формально, пояснили в компанії, трейдер нічого "Газпрому" не винен, а 550 млн доларів - це потенційний прибуток RUE від продажу газу. Як зазначає газета, "Газпром" хоче його отримати скоріше, тому що після продажу газу трейдер буде закритий.

Нагадаємо, RUE була створена в 2004 році для поставок в Україну природного газу з Росії і Середньої Азії. 50% акцій RosUkrEnergo належить "Газпрому", 45% - Дмитру Фірташу і 5% - Івану Фурсіну.

У 2006-2008 роках RUE була монопольним постачальником газу в Україну. Крім того, трейдер поставляв російський газ у кілька країн Східної Європи. Однак в січні 2009 року, після наймасштабнішої газової війни Москви і Києва, "Газпром" на вимогу тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко відмовився від послуг RUE. Трейдер також втратив контракти у Східній Європі.

Крім того, НАК "Нафтогаз Україна" забрала з підземних сховищ країни газ RUE. Підставою для цього стало право вимоги з трейдера боргу в розмірі 1,7 млрд доларів, який "Нафтогазу" переуступив "Газпром". RUE оскаржила вилучення газу в Стокгольмському арбітражі і влітку 2010 року домоглася успіху. Суд постановив повернути трейдеру 12,1 млрд кубометрів газу.

У листопаді 2010 року було досягнуто домовленість про те, що "Нафтогаз" здійснить повернення 12,1 млрд куб м природного газу RosUkrEnergo, а RosUkrEnergo, у свою чергу, погасить заборгованість перед "Нафтогазом" у сумі 1,7 млрд доларів і перед "Газпромом" у сумі 810 млн доларів.

Відзначимо, що наприкінці грудня минулого року в інтерв'ю журналу "Фокус" Дмитро Фірташ заявляв, що RUE йде з українського ринку.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Теги