У Польщі заявили, що “історичну суперечку” з Україною вдасться вирішити

8 Листопада 2018, 18:28

Посол Польщі в Україні Ян Пєкло переконаний, що Київ та Варшава зможуть вирішити проблеми щодо історичних питань. Про це він повідомив під час міжнародного круглого столу в Києві.

 

Водночас він наголосив, що існують певні розбіжності в двох країнах щодо інтерпретації ролі УПА у Волинській трагедії, ексгумації поляків – жертв комуністичного режиму.

 

"Але я вірю, що ми всі проблеми вирішимо. Польща та Україна залишатимуться стратегічним партнерами. Це є наше майбутнє, а майбутнє важливіше за історію. Хоча історія також необхідна", – зазначив посол.

 

Пєкло також запевнив, що Польща вважає Україну стратегічним партнером та готова надавати свою підтримку. Зокрема, це стосується подальшої європейської та євроатлантичної інтеграції України та інших питань.

 

"Польща підтримує суверенітет України, виступає проти незаконної анексії Криму. Польща є непостійним членом Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй, але ми зі свого боку намагаємося підняти на високий рівень питання прав людини у Криму, нелегальної окупації півострова і нелегальних виборів, які оголосили сепаратисти з так званих "Донецької та Луганської республік"", – підкреслив дипломат.

 

Своєю чергою, заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар заявив, що українсько-польські відносини історичними суперечками не зіпсувати.

 

"Хто б і що там не говорив, яку б віртуальну реальність не створювали, але ми є близькими сусідами, важливими партнерами, один без одного жити не можемо. І скільки б не було дискусій та будь-яких суперечностей, ми їх завжди подолаємо. У цьому я переконаний", – зазначив Боднар.

 

За його словами, діалог між двома країнами ведеться постійно на різних рівнях і дає свої результати. І в Україні, і в Польщі є люди, які вважають, що історію варто залишити для роботи історикам, а увагу зосередити на розвитку теперішніх двосторонніх відносин.

 

"Я цілком підтримую цю ідею. Ми докладаємо зусиль для того, щоб двосторонні відносини були саме тим, чим їм належить бути, і чим вони насправді є. Оскільки всі суперечки, які є, ми про них знаємо з преси, ми знаємо з постів, з віртуальної сфери, а насправді торгівля йде, українці їздять працювати, іде досить масштабна співпраця у військовій сфері. Ми маємо постійну підтримку міжнародних організацій. Ми намагаємося чимось віддячити польській стороні, де можемо бути корисними на міжнародній арені", – додав заступник міністра.

 

Як повідомлялося, 25 жовтня міністр закордонних справ Павло Клімкін повідомив, що Україна та Польща домовилися про спільні кроки з примирення в суперечках щодо історичних питань. 

 

26 квітня на кладовищі села Грушовичі активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям УПА. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника.

 

Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

 

Нагадаємо, польський закон про Інститут національної пам’яті, що передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту, набрав чинності 1 березня.