НОВИНИ

Інститут нацпам'яті призупинить легалізацію польських пам'ятників в Україні через провокацію в Грушовичах

УІНП заявив, що готовий до поновлення співпраці з польськими партнерами відразу після розслідування всіх фактів нищення українських місць пам’яті.

Через відсутність реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі Український інститут національної пам’яті призупиняє процес легалізації польських меморіальних об’єктів в Україні. Про це йдеться в заяві УІНП щодо нищення братської могили вояків УПА в Польщі.

В УІНП нагадують, що в 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам’яті як в Польщі, так і в Україні лише формувалися. Через це чимало пам’ятників і пам’ятних знаків опинились поза правовим полем. Протягом останніх двох років УІНП працював над створенням механізмів узаконення польських пам’ятників і пам’ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень з центральними чи місцевими органами влади в період з 1991 по 2017 рр.

На сьогодні щонайменше 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рр., залишаються нелегальними.

Відтак, після акту наруги над українським пам’ятником у Польщі УІНП ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій зупинення надання дозволів на проведення робіт із пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

До представників органів місцевого самоврядування звертається з проханням «припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників і пам’ятних знаків чи реставрацію вже існуючих».

УІНП заявив, що готовий до поновлення співпраці з польськими партнерами відразу після відкритого та прозорого розслідування всіх фактів нищення українських місць пам’яті, що мали місце протягом 2014-2017 рр., притягнення до відповідальності винуватих осіб та відновлення і легалізації знищених українських пам’ятників коштом польської сторони.

Нагадаємо, у Польщі 26 квітня на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям Української повстанської армії. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.