У Газпромі підтверджують, що не дозволять Словаччині реекспортувати газ в Україну

25 Вересня 2013, 10:24

Про це у коментарі "КомерсантЪ-Україна" заявили у прес-службі російського газового монополіста.

У свою чергу, джерело у Газпромі зазначило, що просити у монополії дозволу на реекспорт газу безглуздо.

"Немає жодної причини, навіщо нам потрібно на це погоджуватися", – зазначили в Газпромі.

Президент київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук каже, що головним методом впливу на Словаччину для Газпрому залишається контракт на транзит газу , який передбачає оплату не менше 50 млрд кубометрів газу на рік на умовах ship-or-pay. Контракт діє до 2029 року.

У підсумку до 2029 року Газпром заплатить Словаччині за транзит більше 900 млрд кубометрів газу, але реальний обсяг прокачування складе не більше чверті заявленого. Тобто транзит одних і тих же обсягів газу буде оплачено двічі – на старих маршрутах через Східну Європу і через Nord Stream.

"У разі якщо Словаччина в односторонньому порядку почне реекспорт, Газпром звинуватить її у невиконанні договору і почне платити тільки за реально прокачаний газ, обсяг якого з кожним роком знижується", – відзначає Тодійчук.

Єдиний спосіб в цих умовах домогтися поступок від Словаччини – запропонувати їй заробити на транзиті газу в обсягах не менших, ніж пропонує Росія, говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський.

"Але це можливо лише за умови запуску в Україні газової біржі і створення повноцінного міжнародного газового хаба. Тоді транзит через Словаччину в українські ПСГ і назад може компенсувати її втрати", – говорить Пашинський.

Втім, в України відкриваються і нові можливості. Учора польська газета Dziennik Gazeta Prawna повідомила, що постачати газ в Україну розраховує і польська нафтогазова компанія PGNiG. Остання готова продавати до 1,7 млрд кубометрів газу в рік у зв'язку з падінням обсягу споживання в Польщі, закуповуючи газ на газовій біржі Baumgarten.

Нагадаємо, раніше посол ЄС в Україні Ян Томбінські заявив, що Словаччині необхідно досягти домовленості з російським Газпромом для початку реверсних поставок газу в Україну. 

Нафтогаз очікує рішення питань з реверсних поставок газу з Європи через Словаччину й Румунію до кінця 2013 року.

Міністр енергетики й вугільної промисловості Едуард Ставицький уважає, що проблеми з початком поставок газу з Європи в Україну через Словаччину лежать у політичній площині.

Як відомо, наприкінці березня 2013 року Україна почала отримувати реверсні поставки газу з території Угорщини.