НОВИНИ

Україна домовляється з ЄС про віртуальний реверс російського газу

Міністерство енергетики та вугільної промисловості шукає можливість збільшення поставок газу зі Словаччини. 4 версня у відомстві заявили, що це питання обговорювали на переговорах у Брюсселі 3 вересня, а наприкінці вересня його розглядатиме Єврокомісія.

Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер і міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький у Брюсселі обговорили "питання реверсних поставок газу з Європи", повідомили вчора в Міненерго, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Ще одна зустріч відбулася з головним виконавчим директором RWE Supply & Trading Стефаном Юдішем, під час якої обговорювався новий контракт на постачання газу в Україну, додали у відомстві, відмовившись від подальших коментарів. У представництві України при ЄС відзначили, що наприкінці вересня відбудеться засідання групи Єврокомісії з питань координації поставок газу за участю української сторони.

Україна домагається від Єврокомісії підтримки підписання нової технічної угоди між "Укртрансгазом " і словацькою Eustream, розповів джерело видання у Кабміні. "Ми хочемо запустити віртуальний реверс - свопові заміщення газу, коли частина російського палива залишається в Україні, а в Словаччині цей обсяг Газпрому компенсує наш партнер - RWE. Однак у технічній угоді між компаніями-операторами ГТС України та Словаччини наразі відсутній пункт про облік таких операцій", - пояснив співрозмовник видання. Таку можливість мають намір передбачити в новій техугоді. У цьому випадку, Газпром буде змушений враховувати таку схему постачання у балансі газу, що постачається в Україну. "І Україна , і Словаччина є членами Європейського енергоспівтовариства. Внесення змін про облік зустрічних поставок якраз відповідає нормам Третього енергопакету, який обов'язковий для членів цієї організації" , - пояснює співрозмовник видання.

Нафтогаз, не домовившись з Газпромом про зниження ціни на газ, ще в листопаді 2012 року почала реверсні поставки газу з Європи за контрактом з німецькою RWE. З 15 травня в тестовому режимі було запущено поставки газу в Україну через Словаччину .

У Газпромі вчора від коментарів відмовилися. Проте раніше офіційний представник монополії Сергій Купріянов заявляв , що Газпром вирішив перевірити законність реекспорту російського газу в Україну RWE, назвавши її сумнівною.

Завідувач відділом нафтогазового комплексу Інституту енергетичних досліджень Російської академії наук Тетяна Мітрова вважає, що в контракті Газпрому і RWE вказана точка здачі газу, і вона не в Україні. "Це може стати серйозною перешкодою для здійснення свопових операцій, якщо Газпром не дасть на них згоди. Можливість скасування точки здачі не передбачається нормами Третього енергопакету", - пояснила Мітрова.

Ініціатива Міненерго могла б сприяти вирішенню проблем з Газпромом , вважає директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар. "Окремі директиви Третього енергопакету передбачають принцип рівного доступу до газопровідної системи для всіх і обумовлюють можливість свопових операцій з газом. Цього достатньо, щоб здійснювати віртуальний реверс, скасування точки здачі для цього в принципі не потрібне" , - вважає ончар. Втім, для того щоб підтвердити, що Україна правильно в цьому випадку трактує норми Третього енергопакету, необхідно отримати висновок Єврокомісії про законність схеми реекспорту, вважає президент київського міжнародного енергетичного клубу Q - club Олександр Тодійчук.  

Раніше Едуард Ставицький домовився про проведення Брюсселем юридичної експертизи експорту газу з Словаччини в Україну

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.