Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

У Франції з’явилась інтерактивна карта конспірологів і лобістів Кремля

20 Грудня 2023, 08:29

Французька аналітична структура Conspiracy Watch, що спеціалізується на протидії політичній дезінформації та конспірології, презентувала цими днями унікальну інтерактивну карту, що містить маніпулятивні сайти та блоги, котрі дезінформують франкомовну спільноту. Щоб оцінити кількість відвідувань цих сайтів, експерти використали дані, надані сайтом Similarweb, що фіксує інформацію та статистику про обсяги трафіку, джерела трафіку, час перебування на сайті, перегляд сторінок, включно з аналізом ключових слів.

До десятки лідерів у переліку маніпуляторів потрапили сайти: France Soir (2,76 мільйонів відвідувачів на місяць), Égalité et Réconciliation (2,36 мільйонів користувачів), Le Salon Beige (1,18 мільйон), RéseauInternational.net (1,016 мільйон), Crowdbunker (902 558), Le Média en 442 (830 428), Esprit Science Métaphysiques (821 940), Le Courrier des Stratèges (645 759), Qactus (531 701) та Wikistrike (506 479). Крім інформації про популярність конспірологічних та дезінформаційних сайтів, інтерактивна карта надає інформацію про їхніх засновників та власників.

Зокрема, карта ідентифікує 16 прокремлівських сайтів. 13 з них створені у Франції, решта поширює дезінформацію з Бельгії, Канади та Швейцарії. «У переліку — не всі ресруси, що працюють на інтереси Кремля, – пояснив у коментарі Тижню директор Conspiracy Watch Руді Рейхштадт. –  Наприклад, ми не додали до списку RT і Sputnik з методологічних міркувань. Сайти, що ретранслюють прокремлівську пропаганду, можна знайти практично скрізь, а не лише в прокремлівській “мережі”. Для того, щоб їх класифікувати, ми обирали домінуючу тональність кожного сайту».

Згідно зі спостереженнями  Conspiracy Watch, схильність до конспірології часто збігається з промосковськими симпатіями. «Найактивніші конспірологи чітко й недвозначно підтримують Кремль, Іран і режим Башара Асада в Сирії, – зазначив Руді Рейхштадт. – Мова – лише про сайти та блоги, без врахування сторінок у Facebook, Тwitter та YouTube-каналів. У франкомовному просторі таких налічується кількасот, із них 30–40 мають близько 100 тисячі відвідувачів на місяць, 12 найбільших — до мільйона та більше».

Читайте також: Соціальні мережі не впоралися з потоком фейків і жорстокого контенту

Руді Рейхштадт вважає, що проблема свідомої дезінформації применшується роками. «Тривалий час вважалося, що конспірологів треба не помічати, не робити їм зайвої реклами, бо вони параноїки. Але це помилка: конспірологія не є психологічною патологією, це політичний проєкт. Теоретики змови діють як найманці від дезінформації. Це дуже цинічні люди, які жодним чином не шукають правди та об’єктивності. У публікаціях та публічних виступах не цураються обмовити політичного супротивника, дискредитувати його найбезсовіснішою брехнею. Про цивілізовані демократичні дебати, обмін аргументами тут не йдеться. Навпаки, найпідліші кроки, найганебніші удари не лише дозволяються, а й заохочуються за цілковитої байдужості до реальних фактів», – зазначив дослідник у розмові з Тижнем.

Аналітики Conspiracy Watch пропонують боротися з небезпечним явищем насамперед на рівні законодавства, оскільки конспірологія ґрунтується на ненависті. «Але найбільше я вірю в мобілізацію громадянського суспільства, зокрема й через соцмережі, – каже Руді Рейхштадт. – Мусимо визнати, що ми живемо у світі, де конспірологи перестали бути непомітними маргіналами. Вони зайняли свою суспільну нішу й залишатимуться поруч із нами в майбутньому, нагадуватимуть про себе. Пропаганду не перемогти ще більшою пропагандою. Її можна здолати лише фактами, розслідуваннями, гідною довіри інформацією з чітких, надійних джерел».