Тиск на Луценка та суд. Усе, що відомо про справу Саакашвілі

12 Грудня 2017, 12:15

Печерський районний суд Києва не задовольнив клопотання прокурорів про обрання запобіжного заходу екс-президенту Грузії, лідеру партії "Рух нових сил" Міхаілу Саакашвілі і відпустив його прямо у залі суду 11 грудня. 

Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про справу Саакашвілі. 

Суд. 11 грудня у Печерському райсуді Києва розпочалося засідання щодо розгляду запобіжного заходу для екс-глави Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі. Взяти на поруки політика були готові щонайменше 14 депутатів. Суддя долучила відповідну заяву Юлії Тимошенко, Віктора Чумака, Альони Шкрум, Віталія Купрія, Наталії Новак, Дмитра Добродомова, Олександра Опанасенка, Павла Костенка, Єгора Соболєва, Івана Крулька, Олексія Рябчина Юрія Дідовця та Анатолія Гриценка до матеріалів справи на клопотання захисту.

Під час розгляду запобіжного заходу прокурор заявив, що російська ФСБ посприяла налагодженню спілкування соратника лідера партії "РНС" Севаріона Донгадзе, бізнесмена Сергія Курченка і самого колишнього президента Грузії.

Згідно з матеріалами кримінального провадження, 11 жовтня Донгадзе отримав у Києві біля станції метро "Петрівка" 115 тисяч доларів від посередників Курченка. У подальшому їх перерозподілили за вказівкою Саакашвілі через інших учасників їхнього угруповання.

19 жовтня у Києві на Оболонському проспекті Донгадзе знову отримав гроші на суму більше 100 тисяч євро, які знову перерозподілили за вказівкою Саакашвілі

Зазначається, що 29 листопада Донгадзе мав отримати ще 210 тисяч доларів, однак не зміг цього зробити завдяки діям правоохоронців. Пізніше Курченко мав передати ще 1 мільйон доларів, однак не зміг, оскільки правоохоронці викрили схему.

"Слідство досі не встановило осіб, які допомагали Саакашвілі переховуватися від затримання правоохоронцями", – розповів прокурор.

Він також додав, що на адресу слідчого, який був у складі групи правоохоронців, які намагалися здійснити перше затримання Саакашвілі, почали надходити масові погрози. 

За інформацією управління СБУ Київської області, працівники ФСБ можуть ініціювати "фізичне знищення" Саакашвілі та Донгадзе з метою дестабілізації ситуації в Україні.

Прокуратура також вимагала, аби Саакашвілі відбував домашній арешт у своїй квартирі у Києві на вулиці Костьольній.

Прокурор просив долучити відповідний документ від СБУ для обгрунтування ризиків на випадок застосування до Саакашвілі іншого запобіжного окрім цілодобового домашнього арешту, який треба,зокрема, з метою забезпечення безпеки і охорони Саакашвілі. Але, як наголосили правоохоронці, це тільки один із ризиків, адже існує ймовірність, що Саакашвілі буде переховуватися від слідства чи виходити на звязок з іншими підозрюваними.

Близько 20.00 11 грудня стало відомо, що Печерський районний суд Києва не задовольнив клопотання прокурорів і відпустив Саакашвілі.

Прокуратурі дали п'ять днів на оскарження рішення суду.

Реакція ГПУ. Генпрокурор Юрій Луценко в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV заявив, що сторона обвинувачення буде подавати апеляцію на рішення Печерського суду.

«Усі докази ми передали в суд, проте суддя його відпускає. Я утримаюся від емоцій і ми будемо подавати апеляцію», — сказав генпрокурор.

Він наголосив, що розслідування кримінального провадження Генеральна прокуратура готова залучити експертів Федерального бюро розслідувань США (ФБР) і поліції Великобританії (Скотленд-Ярд). 

"Ми готові довести, що всі плівки, відео, про передачу сотень тисяч доларів на політичне шоу, а також розмова Саакашвілі з Курченко є справжніми. Ми готові залучити іноземних експертів з ФБР чи Скотленд-Ярду", – зазначив Луценко.

Він також заявив  про тиск у зв’язку зі справою проти Саакашвілі.

"Думаю, що зараз справу розвалюють виключно політизацією цієї справи. На мене останній тиждень чиниться колосальний тиск, аби я закрив очі на те, що дозволяє собі апатрид Саакашвілі", – зазначив він.

На думку Луценка, "держава, яка не вміє захищати себе від планів ФСБ та банди Януковича, приречена на розвал".

"Я буду захищати свою державу, навіть якщо йдеться про Саакашвілі, з яким мене пов’язують багато років досить теплих відносин. Він перейшов червону межу. Не має права ніхто з тих, хто любить Україну, брати кошти Януковича задля повалення влади", – наголосив він.

"Я впевнений, що доказова база у нас наявна. Якби було не так, Саакашвілі не тікав би панічно постійно з-під допитів, а навпаки спокійно ходив би на них", – підкреслив генпрокурор.

Інтерв'ю Independent.Дружина Саакашвілі Сандра Рулофс закликала Захід і міжнародне співтовариство вжити заходів для забезпечення належного повождення влади України з її чоловіком. 

"Звинувачувати людину, подібну моєму чоловікові, у співпраці з Москвою просто смішно: досить поглянути на його досвід спілкування з Росією, щоб це зрозуміти. Все це було б досить кумедно, якщо б справа не прийняла настільки серйозний оборот", – заявила Рулофс в інтерв'ю Independent.

"Те, як у нього відібрали паспорт, викликало шквал міжнародної критики. Ми хотіли би, щоб Захід і міжнародне співтовариство здійснили вплив на український уряд і домоглися, щоб він поводив себе у цьому плані коректно", – зазначила Рулофс.

"Атмосфера зараз склалася досить нездорова. Ми стурбовані тим, що це може бути першим кроком у спробі депортації його у Грузію", – вважає дружина Саакашвілі.

"Мій батько запитав якось про мого чоловіка, чому той не задоволений посадою губернатора Одеси і спокійним життям на губернаторському посту. Але я одружена з Михеїлом 24 роки, і одне я засвоїла точно: це людина, яка завжди доводить справу до кінця", – заявила Сандра Рулофс, фламандка за походженням.

Як повідомлялося, ввечері 8 грудня стало відомо про затримання Саакашвілі.

Згодом генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що Саакашвілі затримали згідно постанови про розшук.

Нагадаємо, уранці 5 грудня правоохоронці прийшли з обшуками у київську квартиру екс-очільника Одеської області і лідера Руху нових сил Міхеїла Саакашвілі. Після слідчих дій Служба безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України, затримали політика. Крім того, активісти спробували облаштувати барикади навпроти під’їзду будинку, в якому живе Саакашвілі, у результаті чого сталися сутички між прихильниками політика і силовиками. Згодом активісти витягли  Саакашвілі з автівки Служби Безпеки України.

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що фінансування акцій Саакашвілі здійснював український бізнесмен-втікач Сергій Курченко, який, зокрема, передав для "Руху нових сил" півмільйона доларів. Генпрокурор також оприлюднив аудіо розмов, які нібито свідчать, що проведення акцій протесту на підтримку Саакашвілі в Києві фінансував Курченко.

Згодом у ГПУ заявили, що Саакашвілі оголосили в розшук. Також Генеральна прокуратура України надіслала підозру екс-очільнику Одеської облдержадміністрації Міхеїлу Саакашвілі на його адресу проживання.