Литвин Тарас біохімік

Тиха Енергія

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00

Відомий американський ви­­нахідник Дін Кеймен, автор самоката Segway та інвалідного крісла iBOT втілює в життя формулу «споживаєш ощадливо – платиш мало – живеш добре – нащадки житимуть добре». Кеймен за $2,5 млн купив невеличкий острів Північний Дамплінг площею 8 тис. м2 у затоці Лонг-Айленд, штат Нью-Йорк. Установив сонячні батареї, але їхньої потужності забракло, аби забезпечити повноцінне життя. Тоді винахідник змонтував генератор-вітряк, але отриманої енергії все одно було недостатньо. Кеймен замислився: а може, підійти з іншого боку й почати заощаджувати? Фріц Морган, головний інженер компанії Philips Color Kinetics, порадив йому замінити всі лампочки розжарювання та люмінесцентні лампи на нові – світлодіодні. І сталося диво! Витрати електроенергії на острові в цілому зменшилися на 50%, а в будинку, де живе Кеймен – на 70%. 

Крім світлодіодів Кеймен використовує в побуті енергозберігальні прилади власного виробництва. Наприклад, ефективну й дешеву систему очищення води Slingshot, яка за день виробляє 1000 л питної води і 1000 Вт електро­енергії; двигун Stirling, який генерує 200 Вт енергії, спалюючи метан із ко­­ров’ячих кізяків.
 
Венера без грошей
 
Радикальніший принцип «споживаєш, скільки тре­­ба – нічого не платиш – добре живеш – добре житимуть нащадки» сповідує інженер і дизайнер Жак Фреско, прибічник передових технологій і ресурсоорієнтованої економіки. Разом із компанією ET3 Фреско працює над проектом «Венера», головні засади якого: система грошей хибна, вона призведе до самознищення; монетарну систему треба замінити ресурсоорієнтованою економікою, в якій усі люди отримують те, що хочуть, і безкоштовно; ресурси для цього є – енергія сонця, вітру, хвиль і припливів. Фреско впевнений: якщо розумно використовувати лише ці чотири джерела, людство назавжди можна забезпечити енергією.
 
Ще 2007 року в уряді США визнали, що, використовуючи енергію вітру лише в трьох із 50 штатів, можна забезпечити енергією всю державу. Іспанія позаторік встановила вітряків загальною потужністю 3,5 ГВт (для порівняння: 52% потреб Києва в електроенергії забезпечують дві ТЕЦ загальною потужністю 1,2 ГВт). На по­­­чатку року загальна потужність енергоблоків вітряних електростанцій Китаю склала понад 10 ГВт, а через кілька років сягне 20-30 ГВт. За підрахунками вчених, 50% електро­енергії, якої потребує людство, реально отримати за допомогою морських хвиль. Ще одна екологічно чиста та відновлювана форма енергії – геотермальна. Вчені Массачусетського технологічного інституту встановили, що запаси теплової енергії Землі становлять 13 000 ЗДж (З – скорочено зетта = 1021), з яких людина може вже сьогодні використати 2000 ЗДж. Сумарне споживання енергії всіх держав світу становить приблизно 0,5 ЗДж на рік. Отже, впродовж 4 000 років людство може отримувати необхідну енергію лише за допомогою геотермальних джерел.
 
Боротьба з ватами
 
Уряди провідних країн світу визнають, що поки не готові до радикальних змін в енергетичній політиці, тому схильні сповідувати принципи Діна Кеймена.
 
Міністерство енергетики США у 2004 році розрахувало: замінивши лампи розжарювання і люмінісцентні на світлодіодні, впродовж 2005–2025 років можна заощадити 3,5 квадрильйони Btu |див. словничок|. Споживання електроенергії в США знизиться на 29%, а американці за 20 років зекономлять понад $125 млрд. На сайті виробника світлодіодів Philips Color Kinetics навіть є калькулятор енергозбереження – ввівши параметри освітлення, тариф на електроенергію, дізнаєшся, скільки можна заощадити завдяки світлодіодам. Наприклад, металогалогенові лампи на світлодіоди замінили в міжнародному аеропорту Лос-Анжелеса, й тепер тут економлять 75% електрики на рік. Світлодіоди встановили і в лас-вегаському готелі-казино «Хард-рок» – щоріч­­ні витрати на електрику зменшилися з $18 тис. до $1,9 тис.
 
У розвинених країнах пропагують й інші способи енергоощадження. Наприклад, привчають мінімально використовувати режим очікування в побутовій апаратурі. Британські вчені підрахували, що за рік режим stand by з’їдає 7 те­рават·годин – стільки виробляють дві електростанції щороку, викидаючи в атмосферу 800 тис. т вуглецю. Міжнародне енергетичне агентство IEA навіть розробило глобальний план «Один ват» – до 2010-го всі нові пристрої повинні споживати в режимі очікування менше 1 Вт.
 
Економія по-українському
 
В Україні все ще діє формула «споживаєш багато – платиш усе більше». Хоча державних структур, які займаються розробкою і впровадженням альтернативних джерел енергії та енергозбереженням, – рахувати й не перерахувати: Державний комітет з енергозбереження, Державна інспекція з енергозбереження, Національне агентство з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, Міністерство з питань житлово-кому­нального господарства, Інститут загальної енергетики НАНУ, Інститут відновлюваної енергетики НАНУ тощо. Міністерство палива та енергетики України навіть має енергетичну стратегію до 2030 року. Щоправда, на офіційному сайті міністерства документ подається лише… англійською мовою. Ще в 1997 році була затверджена Комплексна державна програма енергозбереження України, однак належної фінансової підтримки вона так і не отримала. |див. також інтерв’ю тут|
 [1161][1162]
 
СЛОВНИЧОК

Пасивний будинок – будинок із низьким споживанням енергії. 

Btu, або БТУ – британська теплова одиниця.
 
Світлодіод (англійською light emitting diode, або LED) – напівпровідниковий пристрій, який випромінює світло при пропусканні через нього електричного струму. Світлодіодні лампи споживають від 3% до 60% потужності, необхідної для звичайних ламп розжарювання аналогічної яскравості. Термін служби світлодіодної лампи – близько 100 тис. годин (понад 11 років).
 
WWF (World Wild Fund) – Фонд захисту дикої природи, на логотипі – панда.
 
Традиційні непоновлювані джерела енергії
 
Нафта і нафтопродукти, газ, вугілля, уранова руда, деревина.
 
Альтернативні поновлювані джерела енергії
 
Сонце, вітер, вода (припливи-відпливи, хвилі, водоспади); геотермальні (гейзери, вулкани); біомаса (з неї отримують біопаливо, біогаз, тепло, електроенергію).
 
ГОДИНА ЗЕМЛІ

28 березня 2009 року о 20.00 за місцевим часом вимкніть усе світло на одну годину. Це зроблять мільйони людей по всій планеті. Торік така акція заощадила приблизно 3000МВт-годин, а головне мала значний психологічний і виховний вплив.

читати ще

показати ще