ОНУХ художник, куратор, письменник

Танок смерті

18 Жовтня 2020, 11:35

Віктор хворів віддавна, але не підтримував розмов про це, тому його смерть, дарма що була на недалекому обрії, стала для мене ударом. Неминуча, ба навіть сподівана, вона однаково важко мене вразила (див. Тиждень № 41).
У суботу відійшов мій улюб­лений львівський родич, а також першорядний архітектор Володя Следзь. Володя був здоровим 56-річним чоловіком. COVID-19 вистачило трьох тижнів, щоб доконати харизматичного і сповненого оптимізму чоловіка. Володя залишив сиротами п’ятьох дітей, а я втратив близьку людину. Його дружина Надя досі бореться з коронавірусною хворобою.

У суботу ввечері прикладна програмка, яка контролює випадки COVID-19, показала на телефоні доньки Олі, що впродовж кількох останніх днів вона перебувала понад 15 хвилин неподалік людини, у якої діагностували коронавірусну хворобу. Як відповідальні громадяни, ми поїхали всією родиною робити тести. Результат був негативним, але Оля вирішила самоізолюватися.

У день, коли я пишу ці слова (7 жовтня), в Канаді, де я живу, тестовано 64 тисячі людей, із них 2363 мають позитивний результат. В Україні тестовано 53 тисяч осіб, із них 4753 — із позитивним результатом. Ситуація серйозна, а крива нових заражень зростає.

 

Читайте також: Фотограф

Натомість українські медіа повідомляють: «У Львові урочистим концертом відзначено 120-річчя міського оперного театру».

«Метрополітен-опера» у Нью-Йорку, найбільший американський мистецький заклад, присвячений класичній музиці, й до того ж, можливо, найпрестижніший оперний театр у світі, оголосив, що зачиняє свої двері до кінця 2021 року.
В опублікованому комюніке написано:

«Ми з жалем повідомляємо, що «Метрополітен-опера» ухвалила вкрай важку постанову і скасувала весь сезон 2020–2021 року, спираючись на пораду медичних фахівців, які дораджують опері й Центру Лінкольна. Оскільки багатьом сотням виконавців треба збиратися на репетиції, а також перебувати в закритих приміщеннях із численною аудиторією, ми вирішили, що для «Метрополітен-опера» не буде безпечним відновлювати вистави, аж поки не отримає широке застосування якась вакцина чи виробиться колективний імунітет і маски на обличчі та соціальне дистанціювання вже не будуть медичною вимогою… Ми найбільше прагнемо повернутися до створення оперної магії, як це може робити тільки «Метрополітен-опера», але безпека нашої компанії та аудиторії, якій ми служимо, має бути на першому місці».

українські медіа повідомляють: «У Львові урочистим концертом відзначено 120-річчя міського оперного театру». Для мене це звучить, як запрошення до танку смерті, відомої з пізнього середньовіччя візуальної алегорії універсальності смерті, що без огляду на наше минуще місце на суспільній драбині єднає усіх

Натомість у Львові планують відзначення 120-річчя відкриття Львівської опери. «Наше святкування припало на непростий час, — сказав Василь Вовкун. — Але завдяки Міністерству культури та інформаційної політики України, Українському культурному фонду, зусиллями народних депутатів зі Львівщини, Львівській державній адміністрації, обласній та міській радам ми отримали моральну й фінансову допомогу, щоб гідно відсвяткувати 120-річчя відкриття Львівської опери. Ми не закрили завісу через карантин… Бо артисти — творчі особи, і вони прагнуть, щоб глядачі їх чули й бачили. Творити мистецтво — велика праця, сповнена болю і труднощів, але увінчана любов’ю. Коли ми об’єднані любов’ю і силою — ми перемагаємо разом!».

Карнеґі-хол у Нью-Йорку, найпрестижніша концертна зала в Північній Америці, опублікувала в усіх можливих соціальних медіа таку інформацію:

«Займіть своє місце в історії та долучіться до колег — любителів музики в усьому світі на віртуальному гала-святкуванні відкриття ювілейного 130-го сезону Карнеґі-холу увечері 7 жовтня о 19:30. Одягніться, як вам подобається, підійміть святковий келих і в затишку свого дому налаштуйтеся дивитись найвидатніших митців світу: Джона Батіста, Джойса Дідонато, Ґуставо Дудамеля, Майкла Фейнштейна, Рене Флемінґ, Ріаннона Ґідденса й гурт Our Native Daughters, Анжеліку Кіджо, Лана Лана, Вінтона Марсаліса, Янніка Незе-Сеґена, Джеймса Тейлора, Майкла Тілсона Томаса. Приєднуйтеся до розмови в чаті фейсбуку чи ютубу або просто відвідайте сайт carnegiehall.org, щоб мати доступ до безкоштовного стримінгу. Ми всі об’єднані спільною любов’ю до музики й чекаємо сьогодні ввечері разом із вами на святкування 130 років незабутніх митей Карнеґі-холу».

 

Читайте також: Країна Мрій

«Тим часом у львівському театрі наголошують, що ювілейний рік для Львівської опери тільки-но розпочався. А це означає, що в найближчій перспективі — цікаві проєкти і грандіозні прем’єри, а відповідно — незабутні враження. «Це неповторна симфонія життя!» — підсумував урочистості керівник театру Василь Вовкун» (газета «День»).

Для мене це звучить, як запрошення до танку смерті, відомої з пізнього середньовіччя візуальної алегорії універсальності смерті, що без огляду на наше минуще місце на суспільній драбині єднає усіх. Тож тішмося сповна: що більше грандіозності, то крутіше, а може, навіть крутезно. Певний Дональд Трамп пишався б нами — зрештою, COVID-19 не здатен подолати наш незламний дух. Це такий собі трохи важчий грип, що й так забирає щороку найслабших і очищає людський рід. Проте, як полюбляють казати, «артисти — творчі особи», ars longa, vita brevis — мистецтво вічне, життя коротке. 

Автор:
ОНУХ
Позначки: