“Свобода” пропонує відновити ядерний статус, якщо США і Велика Британія не нададуть військову допомогу

23 Липня 2014, 20:41

Документ зареєстрували народні депутати від "Свободи": Олексій Фурман, Маркіян Лопачак, Олексій Кайда, Руслан Марцінків, Анатолій Вітів, Олег Осуховський, Ігор Сабій. У тексті постанови зазначається, що дії Російської Федерації як однієї із держав-підписантів Будапештського меморандуму та бездіяльність інших держав-підписантів Меморандуму руйнують існуючу міжнародну систему безпеки і права, а також порушують положення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року.

Так, депутати пропонують прийняти рішення про попередження держав-гарантів Будапештського меморандуму (США, Великої Британії та Росії – ред.), що у випадку неприпинення протягом 10 днів з дня прийняття цієї Постанови актів агресії з боку РФ, а також неповернення тимчасово окупованої РФ території України та ненадання іншими державами-гарантами Будапештського меморандуму адекватної військової допомоги, ВР зобов’язується здійснити відповідні процедури відповідно до статті Х Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року та розділу V Закону України «Про міжнародні договори України» для припинення дії відповідного міжнародного договору, а також доручити Кабміну невідкладно розробити Державну програму відновлення Україною статусу ядерної держави та розпочати роботу із розробки ядерної зброї як єдиного ефективного механізму стримування агресії з боку Російської Федерації.

Договір про нерозповсюдження ядерної зброї – багатосторонній міжнародний акт, розроблений Комітетом із роззброєння ООН з метою поставити міцну перепону на шляху розширення кола країн, що володіють ядерною зброєю, забезпечити необхідний міжнародний контроль за виконанням державами взятих на себе за Договором зобов'язань з тим, щоб обмежити можливість виникнення збройного конфлікту з застосуванням такої зброї; створити широкі можливості для мирного використання атомної енергії. 

Договір встановлює, що державою, яка володіє ядерною зброєю, вважається та, яка справила та підірвала таку зброю чи пристрій до 1 січня 1967 року (тобто СРСР, США, Великобританія, Франція і Китай). Договір схвалений Генеральною Асамблеєю ООН 12 червня 1968 року і відкритий для підписання 1 липня 1968 року в Москві, Вашингтоні та Лондоні. Ратифікований СРСР 24 листопада 1969 року (Російська Федерація – правонаступник СРСР із виконання договору). Набув чинності 5 березня 1970 року після здачі на зберігання ратифікаційних грамот державами-депозитаріями (СРСР підписав у 1968, США – в 1968, Великобританія – в 1968), а також 40 іншими країнами. Франція і КНР підписали договір у 1992 році. 

11 травня 1995 року понад 170 країн-учасниць домовилися продовжити дію договору на невизначений термін без яких-небудь додаткових умов. Учасниками договору є майже всі незалежні держави світу. Не є учасниками договору Ізраїль, Індія, Пакистан і КНДР.

Будапештська угода – Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї — міжнародний договір, укладений 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією і Великою Британією про без'ядерний статус України. Угода була підписана в Будапешті і містить пункти, що надають Україні гарантії її суверенітету і безпеки.