Світова спільнота з дня арешту Тимошенко не припиняє вимагати її звільнення

5 Серпня 2012, 10:43

Заклики звільнити Тимошенко посилилися після винесення вироку у «газовій» справі.

З критичними заявами у зв’язку з вироком Тимошенко виступили провідні країни світу, зокрема, США, Німеччина, Франція, Велика Британія, Австрія, Канада, Чехія, Італія, Польща та інші, а також авторитетні неурядові організації.

Євросоюз продовжує критикувати українську владу за застосування вибіркового правосуддя і постійно закликає звільнити екс-урядовців, наголошуючи, що від діалогу з Україною не відмовляється.

Свою позицію європейські політики чітко зафіксували у двох резолюціях Європарламенту (27 жовтня 2011 року, 1 грудня і 24 травня цього року) і Парламентської асамблеї Ради Європи (26 січня) та ОБСЄ (9 липня).

Крім того, у комітеті із закордонних справ сенату США знаходиться на розгляді проект резолюції від сенатора Джеймса Інгофа із закликом звільнити Тимошенко, а також заборонити видачу віз президенту Віктору Януковичу і відкликати посла з Києва.

Наступним кроком після закликів може стати ізоляція України. Втім, певні її ознаки вже відчутні.

Це і пізніша, ніж очікувалося, ратифікація Угоди про асоціацію з ЄС; і бойкот Євро-2012; і зрив саміту в Ялті; і привселюдне ігнорування українського президента канцлером Німеччини Ангелою Меркель на саміті в Чикаго; і заява представників фракції Європейських соціалістів і демократів у Європарламенті (європейські партнери Партії регіонів) про можливе розірвання угоди про співпрацю з ПР. Навіть з днем народження Віктора Януковича привітали лише президенти Росії та Білорусі (принаймні на сайті глави держави жодних інших повідомлень не було).

Крім того, деякі західні політики заговорили і про санкції стосовно українських чиновників. Опозиція навіть передала представникам Євросоюзу і США список українськиї посадовців, де зазначено 54 особи.

Втім, позиція ЄС поки залишається незмінною – вони чекають на демократичні вибори і звільнення екс-урядовців, а також на продовження реформ, які погоджені в рамках двостороннього співробітництва Україна-ЄС.

Між тим на Банковій не вірять, що західні країни застосують санкції проти українських посадовців. Українські чиновники запевняють, що вибори пройдуть чесно. А щодо Тимошенко заявляють, що все має вирішити суд. Так, президент Віктор Янукович заявив, що будь-які політичні варіанти вирішення проблеми з ув’язненням Тимошенко можуть розглядатися винятково після завершення всіх стадій усіх судових процесів проти екс-прем’єра.

Тим часом європейці спостерігають за касаційною справою Тимошенко, для чого в Україну прислали екс-президента Європарламенту Пета Кокса і екс-президента Польщі Олександра Квасьнєвського. Та присилають своїх спостерігачів на вибори.

Нагадаємо, сьогодні виповнилося рівно рік від дня арешту екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

Зазначимо, що Верховна Рада відмовилася декриміналізувати статті, за якими засуджена Тимошенко.