Світова спільнота визнає результати виборів та вітає Порошенка з перемогою

27 Травня 2014, 17:23

Спостерiгачi вiд мiсiї Органiзацiї з безпеки і співпраці в Європi заявили, що президентськi вибори в Україні вiдбулися вiдповiдно до мiжнародних норм i стандартiв.

«Ці вибори були демократичними і підтвердили демократичний курс українського народу», – заявив спеціальний координатор місії ОБСЄ зі спостереження за президентськими виборами в Україні Жоао Соарес. 

Представники канадської місії спостерігачів CANEOM запевнили, що вибори насправді відображають волю українців.

Найпершим президент Польщі Броніслав Коморовський привітав Порошенка з перемогою у виборах ще в неділю увечері після оголошення результатів екзит-полів, які показали його перемогу з 56-57% підтримкою.

 "Польща позитивно оцінює хід голосування та організацію президентських виборів в Україні 25 травня цього року. Поділяємо попередню оцінку ОБСЄ, що вибори відбулися згідно з демократичними стандартами", – йшлося у заяві речника польського Міністерства закордонних справ Марчіна Войчеховського.

Тим часом ЄС привітав проведення президентських виборів в Україні і висловив готовність до співпраці із новим президентом. 

"Успішне проведення цих виборів – це важливий крок для досягнення деескалації та поновлення безпеки всіх українців", – йшлося у спільній заяві президента Європейської ради Германа Ван Ромпея та голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу.

Окремо висловився генеральний секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд, який привітав народ України з обранням свого президента, а Петра Порошенка – із перемогою в першому турі, висловився окремо.

«Цей чіткий мандат, висловлений громадянами, має стати важливим етапом на шляху вирішення політичної кризи в Україні, що є членом Ради Європи», – йшлося у його заяві.

Також США привітали вибір українців і заявили, що працюватимуть з новообраним президентом.

"Українці об’єдналися, вільно висловили свою політичну волю і разом обрали своє майбутнє. Висока явка чітко показує, що українці хочуть жити у єдиній, демократичній і мирній Україні, пов’язаній з європейськими інституціями", – йшлося у заяві держсекретаря США Джона Керрі.

Колишній Держсекретар США і голова Національного демократичного інституту Мадлен Олбрайт, яка прибула в Україну у складі делегації з колишніх іноземних політиків, дипломатів та експертів, заявила, що вибори стали легітимізацією того, що люди зробили на Майдані.

Крім того, на прес-конференції у Берліні канцлер Німеччини Ангела Меркель зазначила: «Я сподіваюся, що Росія дійсно зробить так, як заявляла перед виборами, і поважатиме їх результат та роль ОБСЄ у цьому процесі, а також розпочне співпрацю з новообраним президентом України.»

Японія також прокоментувала хід голосування під час президентських виборів в Україні і результати екзит-полів. Під час прес-конференції в Токіо генеральний секретар уряду Японії Есіхіде Суга заявив, що його країна готова надавати допомогу новій, демократично обраній українській адміністрації в проведенні політичних та економічних реформ.

"Наша країна надаватиме допомогу новій адміністрації в політичному і економічному реформуванні (ред. – України)", – сказав він.

Крім цього, генеральний секретар зазначив, що на виборах президента України були присутні десять спостерігачів від Японії і уряд має намір дочекатися від них звіту про проведення виборів.

Президент Франції Франсуа Олланд висловив Петрові Порошенку «найпалкіші привітання з нагоди перемоги на виборах».

«Відомі результати президентських виборів показують, що Петра Порошенка було обрано вже в першому турі. Я надсилаю йому найтепліші привітання», – заявив Лоран Фабіус, міністр закордонних справ та міжнародного розвитку Франції.

Міністерство закордонних справ Румунії також вітало Україну з успішним проведенням виборів.

Глава МЗС Румунії Тітус Корлецян закликав також "сепаратистські сили на сході України до негайного припинення насильства, яке ставить під загрозу безпеку української держави".

А в Білорусі зазначили, що виборча кампанія проходила у жорсткій та напруженій ситуації, а частина громадян не була залучена до виборчого процесу.

"Білорусь поважає вибір українського народу та готова до подальшої конструктивної співпраці зі своїм сусідом", – йдеться у спеціальній заяві, розміщеній на сайті Міністерства закордонних справ Білорусі.

Наразі невідомо, чи буде президент РФ Владімір Путін вітати новообраного президента України. Однак прес-секретар глави Росії Дмітрій Пєсков заявив:

«Раніше президент чітко заявляв свою позицію і говорив, який сценарій з його точки зору був би кращим. Але проте вибори відбулися так, як вони відбулися, і позиція Путіна не зазнала змін, вона залишається».

У той час міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров заявляв, що Росія готова вести діалог з Порошенком, який імовірно стане новим президентом України.