Свідчення у Печерському суді. 9:6 на користь Тимошенко

9 Серпня 2011, 17:14

Нагадаємо, відповідно до обвинувального висновку у кримінальній справі проти Тимошенко, екс-прем'єр обвинувачується в тому, що вона одноосібно затвердила директиви на укладення газових контрактів з Росією, які мав прийняти Кабінет Міністрів колегіальним рішенням.  Захист екс-прем’єра наполягає, що уряд директив не затверджував, і Тимошенко мала право віддати відповідне розпорядження сама.

На користь Тимошенко свідчили 9 колишніх посадовців уряду.

Так, екс-міністр енергетики Юрій Продан в ході допиту 27 липня в суді заявив, що директиви екс-голові Нафтогазу Олегу Дубині передав він, а не Тимошенко. Він заявив, що знайшов серед своїх документів ксерокопію написаного від руки доручення Тимошенко, яким вона зобов'язує його ознайомити зі змістом своїх директив НАК «Нафтогаз України». Водночас Продан заявив, що враховуючи тиск Європи, не можливо було домовитися про кращі умови для України на постачання газу.

У той же час, екс-міністр промислової політики Володимир Новицький не зміг підтвердити або спростувати, чи йшла мова про директиви під час засідання Кабміну 19 січня 2009 року.

28 липня, було допитано колишнього радника екс-голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коваля. Він підтвердив, що базова ціна на газ за контрактами між Україною та Росією становила не 450 дол, а 450 дол мінус 25%. Таким чином, він підтвердив свідчення Тимошенко, що базова ціна на газ становить 360 дол за тисячу кубометрів. На думку Коваля, у тих умовах Україна не могла укласти договір на поставку газу з однією з країн Середньої Азії, оскільки це було неможливо технологічно, позаяк Росія не дозволила б перекачувати цей газ її газопроводами.

Пізніше колишній заступник Генпрокурора Тетяна Корнякова в суді заявила, що Інститут держави й права імені Володимира Корецького в результаті перевірки законності укладання цього контракту визначив, що директиви, надані НАК «Нафтогаз України» «не можуть кваліфікуватися як директиви уряду, затвердження яких регулюється законодавством України».

Водночас, за словами Тимошенко, екс-директор компанії «Укртрансгаз» Ярослав Марчук сказав, що збитків в 2009 році «Укртрансгаз» не мав, а також, що без цих контрактів газу в сховищах вистачило б лише на 1 місяць. Тимошенко запевняє, що на її користь також свідчив допитаний у той день колишній начальник управління документального забезпечення Секретаріату Кабінету Міністрів Василь Павлюк.

Екс-міністр транспорту та зв’язку Йосип Вінський 1 серпня в суді заявив, що підписання газової угоди не потребувало директив: «Я знаю, що була директива. Я точно знаю, що на засіданні Кабінету Міністрів було сказано, що директиви не потрібні».

Екс-міністр молоді, сім’ї та спорту Юрій Павленко, допитаний 4 серпня судом, не підтвердив факт прийняття Кабінетом міністрів директив для керівництва НАК «Нафтогаз» під час переговорів з російським Газпромом 19 січня 2009 року.

Такі ж свідчення 5 серпня у Печерському суді дав екс-міністр промислової політики Володимир Шандра. Він не зміг згадати, які саме документи розглядав уряд в день підписання російсько-українських газових угод 19 січня 2009 року.

При цьому, 6 посадовців свідчили проти Тимошенко.

Так, на думку Тимошенко, заступник начальника департаменту Міненерго Костянтин Бородін 28 липня дав явно неправдиві покази і підтверджував всі обвинувачення.

Пізніше, екс-голова НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина повторив у суді, що не став би підписувати угоду з РФ в 2009 році, якби знав, що таке рішення не затверджене Кабінетом міністрів.

Того ж дня екс-заступник глави НАК «Нафтогаз України» Ігор Діденко підтвердив, що отримав директиви від Дубини: «Дубина дав мені теки, я подивився – директиви. Я побачив підпис Юлії Володимирівни, печатку, підпис Продана (екс-глави Мінпаленерго Юрія Продана – ред). Після підписання контрактів для мене було зрозуміло, що ми йдемо в руслі цього документу».

Водночас, екс-міністр оборони України Юрій Єхануров заявив, що уряд на засіданні не ухвалив директиви для підписання газового контракту і припустив, що документ був підписаний під тиском через борги корпорації «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ) перед Міністерством оборони Росії.

4 серпня колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко у суді заявив, що екс-прем'єр Тимошенко не мала права видавати директиви Нафтогазу на підписання газових контрактів з Росією у 2009 році. Таку ж думку поділяє нинішній міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.

Прем’єр-міністр Микола Азаров в суді 5 серпня звинуватив свою попередницю у «зраді». «Згідно з підписаними Тимошенко контрактами, країну довели до банкрутства… Я запитував Путіна, що змусило вас (Тимошенко – Ред.) підписати завідомо невигідний для України контракт. Путін сказав: «Сам не знаю. Питайте українських діячів», – заявив Азаров, припустивши, що метою газових угод для Юлії Тимошенко була перемога на президентських виборах, «адже в 2009 році ціна на газ була нижча, і лише з наступного року підвищувалась».

Після свідчень Азарова Тимошенко була заарештована