Василь Васютин журналіст

Статистичні корупціонери

4 Липня 2008, 00:00

 

  

 

Упродовж останніх двох тижнів багато говорять про арешт мера Алушти та двох кримських чиновників як суттєву перемогу над вітчизняними корупціонерами. А для того, щоб показати, що таких чиновників упіймано багато, МВС ще й оприлюднило рейтинг хабарів, назбиравши фактаж не тільки з поточних, але й зі старих справ. Цим рейтингом міліціянти практично заперечили свої ж попередні повідомлення про те, що сума в $5 млн, яку вимагали в Криму, – найбільша у вітчизняній історії боротьби з хабарництвом. Але це вже дрібниці. Головне – злочинців затримано й вони сидітимуть у в’язницях. Вітаючи вправність правоохоронців, хотілося б, однак, учергове звернути увагу на те, як ота війна ведеться загалом. Мовою «Совінформбюро» часів Великої Вітчизняної, зведення з фронтів виглядали б так: «У результаті кровопролитних і затяжних боїв наші війська змушені були залишити місто-герой Київ. З перемінним успіхом тривають бої у Сімферополі: ворог потрапив у котел і зазнає значних втрат: силами нашої армії блискуче здобуто село Хацапетівку! Ура, товариші!»

 Якщо й далі користуватися військовою термінологією, війну з корупцією в Україні можна назвати позиційною. Коли супротивники вряди-годи перестрілюються, інколи йдуть в атаку, щоб відбити на п’ять хвилин чужий окоп, а потім знову повертаються назад. І всі залишаються при своїх інтересах. Вовки ситі, овець пострижено. Мимоволі напрошується порівняння з Бразилією. Тут водночас заарештували мерів 16-ти міст. Усім їм інкримінували привласнення понад $100 млн через тіньовий розподіл федеральних коштів. Загалом поліція затримала понад 50 осіб, зокрема, федерального суддю, в якого конфіскувала два приватні літаки й авто. А могли ж затримати вождя якогось амазонського племені, з котрим розплачувалися зайвим шматком м’яса за особливу прихильність.
 
У світі Бразилію вважають більш корумпованою, ніж нашу країну. Можливо, саме через те, що міжнародна спільнота краще поінформована про обсяги виявлених зловживань у цій державі, а не в Україні, де корупція нібито є, але рівно настільки, наскільки зафіксована правоохоронцями в їхній статистиці успішної роботи.