Ще до старту виборчої кампанії виборців підкуповують продуктами, шкарпетками і навіть отрутою

2 Червня 2012, 18:13

Подібна агітаційна практика розпочалася ще наприкінці минулого року.

У 2011-му і на початку цього року громадськими активістами були зафіксовані числені факти підкупу виборців переважно з боку провладних політиків.

Так, у грудні в інтернеті з’явилося відео, на якому колишній секретар Київради Олесь Довгий агітує київських бабусь, роздаючи їм продуктові пайки. Згодом стало відомо, що Довгий взявся агітувати виборців і з допомогою цукеркових наборів для дошкільнят у дитсадках.

Водночас від імені депутата від Партії регіонів Максима Луцького безкоштовно поширювали ліки з його портретом на упаковці. Згодом Луцький пояснив, що своїм портретом захищає безкоштовні ліки від недобросовісних медиків, які нібито продають ці медпрепарати. Крім того, своїм портретом він «захищав» пляшки шампанського, які роздавали мешканцям Солом’янського району столиці. Пізніше він роздавав і продовольчі пайки.

Минулого року 500 мешканців 5 районів Харківщини отримали безкоштовні квитки у цирк та кондитерські вироби від заступника голови Партії регіонів, народного депутата Дмитра Шенцева.

"Агітаційний підкуп" продовжився і з початку цього року. Зокрема, наприкінці січня народний депутат та голова депутатської групи «Реформи заради майбутнього» Ігор Рибаков розпочав власну агітаційну кампанію. За інформацією активістів громадянського руху «Спільна Справа», в Семенівському, Варвинському та Сосницькому районах Чернігівської області Рибакова та його помічників систематично запрошували керівники місцевих адміністрацій на урочисті заходи з нагоди відкриття об’єктів соціальної інфраструктури. І це, незважаючи на те, що гроші на реконструкцію виділяються з державного, або й місцевого бюджетів.

В цих же районах, зазначають в громадянському русі, виборцям від імені депутата безкоштовно роздавали продуктові та кондитерські набори.

13 квітня у харківських дитсадках почали агітувати за "регіонала" Володимира Мойсика. У дитсадках Орджонікідзевського району Харкова батькам роздавали паски з його фотографією. За словами вихователів, наказ роздати батькам паски надійшов від директора. Водночас батьки обурювалися, що інформація про термін виготовлення та придатності продукції на упаковці була відсутня. 

18 квітня відбувся з’їзд партії «Україна – вперед!», лідером якої є Наталія Королевська. У перерві партійного зібрання організатори організували для його учасників роздачу безплатних обідів. Внаслідок цього виникла тиснява.

З 27 квітня Донецька обласна організація Партії регіонів розпочала адресну доставку побутової техніки в містах і районах області ліквідаторам ЧАЕС. Зокрема, чорнобильцям розвозили мікрохвильові печі (34 шт.), телевізори (39 шт.), холодильники (46 шт.).

Втім, громадські активісти відзначають, що саме період травневих свят цього року став стартовим майданчиком для більшості кандидатів. Серед політсил, що найбільш активно проводять передвиборну агітацію, голова правління "Опори" Ольга Айвазовська виділила Партію регіонів, партію Наталії Королевської "Україна – Вперед!" й "Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка". 

На початку травня у школі №49 Фрунзенського району міста Харкова активісти громадянського руху «Спільна Справа» зафіксували роздачу безкоштовних продуктових наборів виборцям. Роздача наборів здійснювалася особисто народним депутатом від Партії регіонів Іриною Горіною, яка планує балотуватись до Верховної Ради по виборчому округу в даному районі. До набору депутата окрім традиційних продуктових наборів з гречки і згущеного молока увійшли більш коштовні подарунки. Це подарункові сертифікати на 500 грн. однієї з парфумерних мереж.

Пізніше в мережі YouTube також заявилося відео з агітацією за Горіну.

Політичну активність у Харкові проявила й Ірина Бережна та позафракційний депутат Валерій Писаренко. Вони також роздавали мешканцям міста продуктові набори. Цікаво, що разом з пайками вони роздавали агітаційні матеріали з гаслом «Вмєстє побєдім!».

Слід нагадати, що саме з таким гаслом на останніх парламентських виборах у Росії брала участь партія «Єдина Росія».

У той же час в одеській загальноосвітній школі № 12, що в Суворовському районі міста, при вході вивісили рекламний стенд депутата Одеської облради від Партії регіонів Олександра Пресмана. На стенді, зокрема, розміщено оголошення для батьків учнів, що свідчить про те, що певний благодійний фонд організовує зустрічі з депутатом облради Пресманом О.С. Передвиборчий салоган політика – «Творю добро!».

Напередодні Дня перемоги учнів шкіл Ленінського та Жовтневого районів Харкова примушували розносити пенсіонерам продуктові набори та вітальні листівки від народного депутата від Партії регіонів Олександра Фельдмана і харківського міського голови Геннадія Кернеса.

У свою чергу, народний депутат з НУНС Анатолій Матвієнко не відстає від своїх колег з Партії регіонів. Напередодні Великодня він роздавав мобільні телефони на Вінниччині. Депутат відвідав селища Теплик, Чечельник, Тростянець та міста Гайсин, Бершадь і Ладижин. У будинках культури збирав місцевих та школярів із ближніх сіл і проводив конкурс на найкращу писанку. Скрізь визначав шістьох переможців і дарував мобільні Samsung.

На початку квітня на дитячих майданчиках Дніпропетровська з’явилася символіка Партії регіонів. На табличках ПР, прикріплених на відремонтованих майданчиках, значаться імена голови обласної адміністрації Олександра Вілкула та його заступника Івана Ступака, які мають намір балотуватись по виборчим округам Дніпропетровська на майбутніх виборах. Раніше активісти громадського руху «Спільна справа» повідомляли про те, що Іван Ступак роздає виборцям безкоштовні набори медикаментів, брендовані своїм прізвищем.

Окрім цього, на Дніпропетровщині ветеранам до Дня перемоги роздавали продуктові пайки від "регіонала" Сергія Глазунова, який балотуватиметься у відповідному виборчому окрузі. До продуктового набору додавалась листівка "З Днем перемоги!" з підпискою на районну газету, де піариться нардеп.

У селах Борщівського району Тернопільщини представники одного із потенційних мажоритарників на окрузі №167 Василя Чубака роздавали людям на окрузі шкарпетки. У свою чергу Чубак запевнив, що це було разовою акцією і мало місце лише у його рідному селі Мушкатівка.

Крім цього, колишній губернатор Чернігівщини Владислав Атрошенко роздавав у чернігівському районі пакети із отрутою проти колорадських жуків. До пакету входили два пакетики з речовиною, листівка від Атрошенка та інструкція з використання. Напередодні Великодня Атрошенко вже роздавав серед виборців округу, де планує балотуватися, борошно й олію.

А депутати Дніпропетровської міської ради роздавали школярам гроші в конвертах, а їхнім батькам – подяки. Розмір так званої стипендії становив 50 гривень. 

Батькам стипендіатів вручали подяки оформлені в рамочки, також за підписом депутата міськради, глави бюджетної комісії Євгена Морозенка.

У Закарпатській області брат міністра надзвичайних ситуацій Павло Балога до святкування днів міст Хуста й Берегового подарував 150 плазмових телевізорів і по 100 гривень випускникам шкіл.

Між тим, у ЦВК роз'яснили, що безкоштовна роздача товарів виборцям є підкупом. Однак, реагувати на це Центрвиборчком  наразі не може, оскільки офіційно виборча кампанія ще не стартувала. 

Нагадаємо, передвиборча кампанія розпочинається 30 липня. Вибори до Верховної Ради відбудуться у жовтні цього року.