Сепаратисти на вихідних захопили більше десяти адмінбудівель на сході України

14 Квітня 2014, 13:35

Слов’янськ

У суботу, 12 квітня, сепаратисти захопили низку відділків міліції. Так, у Слов’янську озброєні особи, яких було близько 30 осіб, виламали ґрати на вікнах та проникли всередину будівлі управління МВС. Мер Слов'янська Неля Штепа заявила, що підтримує сепаратистів.

"Ми дізналися про захоплення о 8:00 ранку, мені передзвонили жителі і повідомили про це. У будівлі перебуває більше 1000 чоловік. Я запитала у них – хто вони, вони відповіли, що донецькі ополченці. Я багатьох знаю, це наші люди і вони виставляють вимоги про проведення референдуму. Ми всі згодні, я не можу їм суперечити" , – повідомила Штепа.

Згодом у МВС області заявили, що сепаратисти захопили адмінбудівлю управління СБУ.

"На двох мікроавтобусах до міськвідділу під`їхала група невідомих осіб і відкрила безладний вогонь по будівлі і вікнах. Потім, зачепивши гаками, прив`язаними до автобусів, решітки двох вікон міськвідділу, вони їх відірвали і увірвалися до приміщення", – йдеться у повідомленні.

Пізніше на в’їздах у місто з’явилися блок-пости з озброєними людьми у камуфляжі. Місцеві ЗМІ зазначили, що камуфляж та зброя цих людей дуже схожі на екіпірування та озброєння "зелених чоловічків", які перебували в Криму під час вторгнення російських військових.

Також у Слов’янську невідомі захопили журналістів Hromadske TV та Lenta.ru і "заборонили" їм працювати у місті. За словами працівників ЗМІ, у Слов'янську озброєні сепаратисти, які захопили відділок міліції, затримали журналістів, щойно вони наблизилися до периметру будівлі. "Завели у захоплений відділ міліції, обшукали", – зазначили журналісти.Згодом їх відпустили за периметр, погрожуючи і заборонивши далі працювати.

У неділю, 13 квітня, у захопленому сепаратистами Слов'янську розпочалася антитерористична операція під проводом СБУ.

"Почалася АТО в Слов'янську. Керує АТЦ СБУ України. Залучені сили з усіх силових підрозділів країни. З Богом!", – написав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook. Журналісти зі Слов'янська писали у соцмережах, що бачили над містом вертольоти. Було чутно стрілянину.

Згодом стало відомо, що правоохоронці розблоковували два блок-пости сепаратистів перед Слов'янськом. Спочатку був ліквідований блок пост терористів на в'їзді в Слов'янськ з боку Краматорська. Потім – блок-пост з боку Харкова. Сепарастисти чинили опір, підпалили барикади.

У прес-службі Донецької ОДА повідомили, що під час антитерористичної операції одна людина загинула, дев'ятеро осіб поранені. Як повідомляють журналісти, впродовж дня до лікарні міста доставили щонайменше трьох людей із вогнепальними пораненнями. Водночас, один з лідерів сепаратистів В'ячеслав Пономарьов заявив, що бере на себе керування містом, бо мер Слов'янська Неллі Штепа покинула місто.

 

Донецьк

Тим часом у Донецьку 12 квітня група молодиків у масках і з битами вранці увірвалася до приміщення прокуратури. Не висуваючи жодних вимог, 40 агресивно налаштованих учасників сепартисттських акцій почали барикадувати меблями входи в будівлю. О 7:30 після переговорів, вони залишили будівлю прокуратури .

Згодом голова ГУ МВС України в Донецькій області Костянтин Пожидаєв під тиском сепаратистів подав у відставку. Про це він заявив після переговорів з протестувальниками, які вдень прибули до будівлі облуправління міліції.

Краматорськ

У Краматорську сепаратисти на будівлі міськвиконкому встановили прапор "донецької народної республіки". 12 квітня на площі міста пройшов мітинг проросійськи налаштованих городян. Представники ініціативної групи, відокремившись від 1,5 тисячного натовпу, пройшли через конвой правоохоронних органів. Проникнувши у виконком, вони підняли над будівлею прапор "донецької республіки". Мітингувальників, які стояли під будівлею виконкому, це задовольнило, і вони почали розходитися. Ніхто, окрім двох активістів до будівлі виконкому не проник.

Згодом із застосуванням зброї вони пішли на штурм місцевого відділку міліції, який їм вдалося захопити.

13 квітня сепаратисти повністю заблокували будівлю міської ради. Вони опечатали всі кабінети, щоб туди ніхто не увійшов. Вхід на другий поверх був закритий, туди нікого не пускали. На вході до будівлі сепаратисти спорудили барикаду із шин. Спроби мера міста порозумітися із сепаратистами не увінчалися успіхом.

Барикади біля будівлі міської ради Краматорська

Горлівка

У Горлівці 12 квітня міліціонерам вдалося відбити спробу захоплення місцевого відділку. Правоохоронці висловили здогад, що метою штурму була зброя, яка зберігається у будівлі.

Зауважимо, що 14 квітня бойовики таки захопили відділок міліції у Горлівці.

Єнакієве

У ніч із 12 на 13 квітня у Єнакієвому сепаратисти захопили будівлі прокуратури, міського відділку міліції та міської ради. Над будівлею міськради вивісили російський прапор і прапор так званої "донецької республіки". Будівлю прокуратури згодом звільнили. Сепаратисти увійшли туди о третій годині ночі, а переконавшись, що зброї немає, самі залишили приміщення.

Маріуполь

13 квітня сепаратисти після мітингу захопили будівлю міської ради. Жодних спроб захоплення будівель спочатку не було, тривав мирний мітинг.

Однак згодом декілька сотень сепаратистів таки захопили будівлю міської ради. Захоплення відбулося без жодного пострілу, міліція здала приміщення та, за свідченнями очевидців, перейшла на бік сепаратистів.

Макіївка

У Макіївці 13 квітня сепаратисти захопили міськраду та обрали "народного мера". Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Євген Семехін.

"Подзвонив друг з Макіївки – розкольники захопили будівлю міської ради", – зазначив Семехін. За його словами, "розкольники обрали нового міського голову" – заступника діючого мера міста Олександра Мальцева. "Міську раду здали без бою", – додав Семехін. Він також повідомив, що біля будівлі також піднято триколор і прапор "донецької народної республіки".

Красний Лиман

У Красному Лимані на Донеччині ввечері 13 квітня місцеві мешканці захистили управління міліції від сепаратистів. Правоохоронці готувалися відбивати удар у разі штурму, але до активної фази протистояння з екстремістами не дійшло. Місцеві жителі буквально живим щитом стали боронити відділок, після чого сепаратисти відступили.

Харків

У Харкові біля пам'ятника Лєніну, незважаючи на судову заборону, 12 квітня відбувся мітинг за федералізацію України. Там зібралися люди з георгіївськими стрічками. Близько сотні присутніх заявили, що вимагають проведення референдуму з питання федералізації України і не визнають київську владу.

Тим часом, силовики не пустили столичних активістів до Харкова. Учасник «автоколони Дружби», свободівець Євген Карась заявив, що столичних активістів, які їхали підтримати прихильників єдності країни в східні області – затримали на в'їзді в Харківську область. За його словами, в акції брали участь активісти та футбольні фанати – в цілому 44 людини, серед них 2 іноземці, громадянин Швеції і громадянин США. Колона складалася з 4 легкових автомобілів і 2 автобусів. Автобуси затримав розформований "Беркут", який перейшов на бік сепаратистів. Беркутівці зупиняли пасажирський транспорт, який намагається в'їхати в область, і били всіх без винятку чоловіків.

У МВС, в свою чергу, пояснили, що в автобусах перебували озброєні чоловіки. За даними МВС, затримано близько 70 осіб, які дають свідчення слідчим.

У неділю, 13 квітня, люди з битами і георгіївськими стрічками напали на прихильників єдиної України біля пам'ятника Шевченку в Харкові. Коли активісти Майдану розходились, кілька сотень молодих людей з різних сторін напали на учасників акції. За словами очевидців, кордон міліції з одного боку не дозволив чоловікам з георгіівськими стрічками наблизитися до мітингувальників, але їм вдалося напасти з боку парку Шевченка. Очевидці також стверджують, що людей, які спробували сховатися в метро, наздогнали і побили. Постраждали щонайменше три людини. Разом з тим, жінки з георгіївськими стрічками намагалися добивати побитих з криками "це нелюди".

За даними МВС, у сутичках постраждало щонайменше 50 людей, серед яких – працівник міліції.

Згодом люди з георгіївськими стрічками, озброєні битами, прорвалися та територію міськради і заблокували будівлю. "З тильного боку будівлі буквально за хвилину продавили кордон, розбили двері, зайшли, відкрили ворота, вже всередені", – розповідали очевидці.