Росія у п’ятницю, 30 березня, заявила про видворення дипломатів 23 країн, які раніше вирішили вислати російських дипломатів через отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новичок" колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки Юлії у Солсбері. Про це йдеться на сайті МЗС РФ.
"30 березня в МЗС Росії були викликані керівники дипмісій Австралії, Албанії, Німеччини, Данії, Ірландії, Іспанії, Італії, Канади, Латвії, Литви, Македонії, Молдови, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Румунії, України, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії , Швеції, Естонії", – йдеться у повідомленні.
Зокрема, міністерство закордонних справ РФ також викликало послів вказаних країн для вручення ноти протесту.
Україна
Росія повідомила, що висилає 13 українських дипломатів у відповідь на видворення своїх дипломатів Україною через хіматаку на екс-шпигуна Сєргєя Скріпаля та його дочку на території Великої Британії. Про це в п'ятницю, 30 березня, повідомили в Міністерстві закордонних справ України.
Водночас глава МЗС Павло Клімкін назвав дії Росії "нонсенсом", зазначивши, що Україна "не намагалася когось отруїти в Солсбері".
"Дзеркальна" реакція Росії з висилкою наших дипломатів – це нонсенс. Ми ж не намагалися когось отруїти в Солсбері. Це зробила Росія і отримала відсіч всього цивілізованого світу. У нас є кому подбати про громадян України в РФ. Працюємо далі", – зазначив він.
Велика Британія
Міністерство закордонних справ Росії заявило, що Велика Британія повинна скоротити кількість працівників у посольстві і генконсульствах в Росії до числа дипломатичних працівників РФ в Британії. Про це йдеться у повідомленні на сайті відомства.
"Посол був проінформований про те, що в порядку заходів у відповідь британській стороні в місячний термін слід шляхом відповідних скорочень свого персоналу привести сумарна кількість працівників посольства Великої Британії в Москві і генеральних консульств в Росії у відповідність з числом російських дипломатів і адміністративно-технічних працівників, які знаходяться в тривалих відрядженнях у Великій Британії", – йдеться в повідомленні.
США
Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров заявив про видворення 58 американських дипломатів та двох працівників генерального консульства США у Єкатеринбурзі. Про це повідомляє Інтерфакс.
Так, дипломати США повинні покинути територію РФ до 5 квітня 2018 року.
Також відкликано згоду відкриття генконсульства США у Санкт-Петербурзі.
"Буквально в ці хвилини посол Сполучених Штатів Хантсман запрошений в наше міністерство, де мій заступник Сергій Рябков викладає йому зміст цих заходів у відповідь відносно США", – сказав він.
Крім того, Лавров повідомив, що заходи у відповідь на видворення російським дипломатів будуть не тільки дзеркальними.
"Відповідні заходи будуть дзеркальними і не тільки", – сказав він.
За інформацією видання Reuters, Білий дім заявив, що дане рішення Росії передбачає подальше погіршення відносин між США та РФ.
"Російська відповідь не була неочікуваною і Сполучені Штати розберуться з нею", – зазначали в адміністрації президента США.
Водночас прес-секретар Держдепу США Хезер Науерт під час брифінгу наголосила, що Москва "не повинна поводитися як жертва".
"Єдиними жертвами в цій ситуації стали дві людини, які знаходяться в лікарні у Великій Британії, і люди, які не можуть ввійти в парк, медичні працівники, перші люди, які перебували на місці і могли контактувати з цією речовиною. За ними тепер необхідно уважно стежити", – підкреслила вона.
Зазначається, що прес-секретар передала повідомлення від посла США в Росії Джона Хантсмана. Науерт відзначила, що російський уряд "не зацікавлений в діалозі з питань, що мають значення для наших двох країн".
Додається, що США залишають за собою право відповідати додатковими заходами та стурбовані, що консульство буде закрито для місцевих російських працівників.
"Якщо Росія занепокоєна своєю економікою, вона не буде вживати ці дії, тому що постраждають їхні люди", – підсумувала вона.
Польща
Так, міністерство закордонних справ Польщі повідомило, що Росія вирішила вислати з країни чотирьох польських дипломатів.
Зокрема, польські представники повинні покинути території РФ до 7 квітня.
Литва
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс заявив, що Москва вирішила вислати трьох литовських дипломатів у відповідь на видворення такої ж кількості російських дипломатів. Про це йдеться на сайті BNS.
За його словами, реакція Москви є неправильною, так як в Литві працює набагато більше російських дипломатів, ніж литовських представників в РФ.
Естонія
Міністерство закордонних справ Естонії оголосило, що Росія вручила ноту протесту естонському послу та повідомили, що з території РФ буде видворений військовий аташе Естонії Тоомас Педа. Про це повідомляє ERR.ee
Латвія
Прес-секретар Міністерства закордонних справ Латвії Гінтс Егерманіс заявив, що Росія висилає одного латвійського дипломата. Про це повідомляє агентство ЛЕТА.
Зазначається, що латвійські представники повинні покинути територію РФ до 6 квітня.
Зокрема, дипломат, який буде висланий, пропрацював у Росії менше року.
Так, представник МЗС підкреслив, що відповідний крок Росії був очікуваним і не викликав подиву, але це не вирішує проблему, а, навпаки, поглиблює напруженість.
Фінляндія
Міністр закордонних справ Фінляндії повідомив, що Росія вирішила вислати одного фінського диплома. Про це йдеться в офіційній заяві на сайті відомства.
Наголошується, що фінський представник повинен залишити РФ протягом двох тижнів.
Нідерланди
Посол Нідерландів Рене Джонс-Бос повідомила, що МЗС Росії оголосило про видворення двох нідерландських дипломатів у відповідь на висилку такої ж кількості російських дипломатів. Про це повідомляє RTL Z.
"Мені щойно повідомили, що двоє високоповажних колег будуть депортовані: це удар, але посольство продовжуватиме функціонувати", – наголосила вона.
Крім того, міністерство закордонних справ Швеції підтвердило факт щодо видворення Росією одного шведського дипломата.
У свою чергу, Росія також заявила про видворення двох дипломатів Італії.
Нагадаємо, 26 березня адміністрація президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа заявила про видворення з країни 60 російських дипломатів у Нью-Йорку і Вашингтоні та закриття російського консульства в Сіетлі. Такі рішення пов'язані через отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новичок" колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки Юлії у Солсбері.
Як повідомлялося, низка країн у солідарності з Великою Британією заявила про видворення російських дипломатів через отруєння екс-розвідника Сєргєя Скріпаля, а саме: Україна заявила про видворення 13 російських дипломатів; Польща висилає чотирьох російських дипломатів; США вирішили вислати 60 російських дипломатів та закрити російського консульства в Сіетлі; Канада вирішила вислати чотирьох розвідників Росії під дипломатичним прикриттям; Італія заявила про видворення двох російських дипломатів; Чехія висилає трьох працівників російської розвідки, які працюють під дипломатичним прикриттям; Нідерланди висилають двох працівників російських спецслужб; Данія також вирішила вислати двох дипломатів; Німеччина повідомила про висилання чотирьох російських дипломатів; Естонія вирішила вислати військового аташе РФ; Франція вирішила видворити чотирьох російських дипломатів; Румунія – одного; Хорватії оголосить персоною нон грата одного російського дипломата; Швеція також прийняла рішення вислати одного дипломата; Латвія видворяє другого секретаря посольства Росії та включає є в чорний список керівника представництва російської компанії в країні; Литва повідомила про вислання трьох російських дипломатів; Фінляндія – одного дипломата РФ; Албанія – двох; Міністерство закордонних справ Іспанії заявило, що уряд видворяє двох російських дипломатів; водночас у МЗС Угорщини вирішили вислати одного російського дипломата, Австралія вишле двох російських дипломатів; Македонія – одного.