«Репортери без кордонів» не вірять, що влада України відмовиться від тиску на ЗМІ

20 Липня 2012, 12:17

«На наш погляд, обидва ці випадки – довкола порталу «Lb.ua і телеканалу ТВi перебувають у великому спектрі нападів на журналістів в Україні. «Репортери без кордонів» весь час фіксують це, наприклад, минулого року було щонайменше 35 нападів на журналістів. Обидва теперішні випадки – з порталом Lb.ua і телеканалом ТВi – цілком вписуються у панораму нападів на журналістів і порушень свободи слова», – пояснив Мір.

За його словами, в Україні напередодні виборів журналістів особливо залякують.

«Це те, що весь час нас турбувало. «Репортери без кордонів» повідомляли про побоювання, що перед виборами журналістів можуть особливо залякувати, щоб вони не повідомляли критично про владу Віктора Януковича та партії, що його підтримують», – зауважив представник «Репортерів без кордонів».

Він також розповів, що в організації дуже песимістично дивляться на подальший розвиток ситуації зі свободою преси в Україні.

«Також песимістично ми оцінюємо перспективу проведення в Україні вільних і чесних виборів. Адже до цього ми зараховуємо також незалежну і критичну діяльність ЗМІ. Тому важливо, щоб більше незалежних і критично налаштованих колег і далі домагалися незалежного висвітлення подій і не давали себе залякувати такими діями, які ми нині спостерігаємо проти сайту «Лівий берег» і проти пана Княжицького», – наголосив Мір.

На його думку найкращий рецепт подолання таких негативних тенденцій – це тиск громадськості на владу.

«Я вважаю, що Янукович так би не сказав, якби, можливо, не було цього громадського тиску. На мою думку, це невеличке свідчення того, що громадський тиск може щось змінити», – переконаний представник «Репортерів без кордонів».

Він вважає, що міжнародна спільнота зобов'язана нагадати владі України про стандарти, які вона сама зобов'язалася дотримуватися.

«Україна – член Ради Європи і зобов'язана дотримуватися десятої статті Конвенції з прав людини стосовно свободи думки і преси. Саме на це інші європейські країни та міжнародна спільнота повинні вказувати Україні. Також Європа повинна замислитися над подальшим перебігом процесу зближення України з ЄС за нинішніх умов. На мою думку, ЄС має бути тут дуже стриманим. Зближення є бажаними, але воно пов'язане з покращенням у сфері свободи преси», – пояснив Кристіан Мір.

Як повідомлялось, 18 липня прокуратура Києва повідомила про порушення справи проти інтернет-видання LB.ua – за заявою депутата-регіонала Володимира Ландіка, який закидає виданню порушення таємниці листування державного діяча.

Перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський у своїй заяві закликав Генпрокуратуру перевірити законність порушення справи проти LB.ua. Відповідне звернення до ГПУ зробив і глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін та сам Віктор Янукович.

19 липня кілька десятків журналістів пікетували Генпрокуратуру, протестуючи проти порушення кримінальних справ проти гендиректора телеканалу ТВі Миколи Княжицького і видання LB.ua.

Незалежна медіа-профспілка України і Національна спілка журналістів вимагають від президента Віктора Януковича вжити всіх заходів, щоб тиск на незалежні ЗМІ в Україні припинився.