Генпрокурор Віктор Пшонка оголосив про завершення розслідування кримінальної справи про вбивство Щербаня і висунення звинувачень в його організації Юлії Тимошенко увечері п’ятниці, 18 січня.
Жодної реакції з боку світової громадськості на цю новину на вихідних не було. Втім, із початком нового тижня іноземні уряди не поспішали із заявами. Щодо іноземних ЗМІ, то першими відреагували Financial Times і Bloomberg.
Лише 23 січня представник МЗС Франції Філіпп Лальо повідомив, що влада Франції занепокоєна повідомленнями про те, що екс-прем'єра Юлію Тимошенко підозрюють в організації вбивства депутата Щербаня.
«Ми висловлюємо жаль у зв’язку з новою справою стосовно пані Тимошенко в рамках розслідування смерті Щербаня. Ми нагадуємо, що Франція та її європейські партнери раніше вже висловлювали занепокоєння щодо явно несправедливих і політично мотивованих судових розглядів проти Тимошенко та інших представників опозиції», – сказав він на брифінгу в Парижі.
Лальо підкреслив, перед запланованим на 25 лютого самітом Україна-ЄС Україні варто продемонструвати, що вона справді готова зближуватися з ЄС, і враховувати його занепокоєння стосовно деяких подій в Україні.
У свою чергу посол ЄС Ян Томбінський того ж дня повідомив, що під час саміту Україна-ЄС буде обговорено питання щодо Тимошенко та інших справ вибіркового правосуддя в Україні. «Тому що без вирішення проблеми вибіркового правосуддя неможливо просунутися вперед у відносинах між Україною та ЄС», – підкреслив він.
25 січня депутат німецького Бундестагу від Партії зелених Віола фон Крамон заявила, що нові звинувачення проти Тимошенко перекреслюють перспективу підписання угоди про асоціацію з ЄС у 2013 році.
«Звинувачення у вбивстві проти Юлії Тимошенко є очевидною спробою уряду і прокуратури України об’єднаними зусиллями назавжди позбутися єдиного серйозного політичного суперника. Якщо її визнають винною, лідеру опозиції загрожує довічне ув’язнення», – вважає фон Крамон.
Під час українського ланчу в Давосі 25 січня спецпосланець у справі Тимошенко Олександр Кваснєвський наголосив, що проблеми Тимошенко, а також інших опозиціонерів ускладнюють відносини України з ЄС. «Якщо ви хочете досягти мети – угоди про асоціацію з ЄС – вам необхідно прибрати ці політичні помилки», – заявив він.
У свою чергу євродепутат та голова комісії міжпарламентської співпраці Європарламент-Україна Павел Коваль також вважає, що рішення вручити Тимошенко повідомлення про підозру в замовленні вбивства «вплине і на календар українсько-європейського діалогу, і – що ще важливіше – на атмосферу двосторонніх контактів».
Той факт, що поки немає чітких коментарів з Брюсселя щодо останніх подій в Києві, Коваль пояснює загальною втомою від України. «Але це ще не означає, що ці події не матимуть наслідків для української влади», – наголосив він.
Разом з тим у коментарі Тиждень.ua заступник генерального директора – директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко підкреслив, що висунення нових звинувачень не стало новиною для міжнародної спільноти. «Ми ж нічого не почули власне нового, крім того, що офіційно пред’явлені ці обвинувачення», – зазначив він.
За цей час підтримку Тимошенко висловили європейський комісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле, депутат Європарламенту Ребекка Хармс (група «Зелених», Німеччина), а також колишній держсекретар США Гілларі Клінтон, яка продовжує наполягати на негайному звільненні екс-прем’єра.
Нагадаємо, екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко не визнає обвинувачення в організації вбивства Щербаня. Вона назвала їх «агонією, істерикою Януковича» і заявила, що їх буде неважко спростувати в міжнародних судах.
Справа про вбивство Щербаня і кримінальна справа про розкрадання бюджетних коштів для виплати боргів ЄЕСУ перед Мінооброни РФ об'єднані в одне провадження.
Читайте також: Довічне для Тимошенко: нюанси звинувачень і розгубленість опозиції