Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Довічне для Тимошенко: нюанси звинувачень і розгубленість опозиції

Обвинувачення Юлії Тимошенко в організації вбивства Євгена Щербаня готувалось давно, але стало несподіванкою. В п’ятницю, наприкінці робочого дня, про завершення слідства у цій справі заявив Генеральний прокурор Віктор Пшонка.

Брифінг генпрокурора організовувався поспішно, прес-служба ГПУ терміново обдзвонювала обрані інформагентства та телекомпанії. Пізніше прес-служба пояснила: екстреність брифінгу зумовлена «очікуваним надходженням інформації» про вручення Тимошенко повідомлення про підозру в злочині.

За словами Віктора Пшонки, до того часу слідчі не зуміли вручити документ ув’язненій, але це врешті-решт зробив начальник Качанівської колонії. Також генпрокурор наголосив, що медики не бачать перешкод для вчинення з екс-прем’єром «процесуальних та слідчих дій».

Пізніше, щоправда, прокуратура запевняла, що вручення повідомлення про підозру в злочині не є слідчою дією, і такі дії можуть розпочатися тільки тепер. Так стражі закону відповіли захисникові Тимошенко, народному депутату Сергієві Власенку, котрий заявив, що опозиціонерка була в надто тяжкому стані, аби спілкуватися зі слідчими.

«Коли я зайшов, я думав, вона померла. Протягом двох хвилин вона мене не впізнавала», - розповідав раніше того дня Власенко. Слід зауважити, що до підзахисної він потрапив попри її власну відмову від побачень, продиктовану тим-таки станом здоров’я.

Але питання здоров’я Юлії Володимирівни відійшло в тінь після заяви генпрокурора про вручення їй нових обвинувачень. Те ж стосується й інциденту з трьома народними депутатками, котрі напередодні відмовились полишити приміщення, де утримують Тимошенко, але вранці п’ятниці були буквально викинуті звідти за рішенням суду. Вже ввечері цей скандал відійшов на другий план.

Юридичний бік. Народний депутат і підприємець Євген Щербань розстріляний в Донецькому аеропорту разом із дружиною та ще трьома особами 3 листопада 1996 року. В організації вбивства слідство сьогодні звинувачує екс-прем’єра Павла Лазаренка, але водночас відпрацьовувалась версія і про причетність Тимошенко. Зокрема, перший заступник генпрокурора Ринат Кузьмін неодноразово заявляв, що гроші на рахунки банди вбивць надходили з рахунків Тимошенко, і вона сама нібито погрожувала Щербаню.

18 січня Пшонка повідомив, що слідство спирається саме на ці твердження. «І Лазаренко, і Тимошенко здійснювали перерахування коштів. Перше - 500 тисяч доларів особисто з бандою розрахувався Лазаренко. А потім 2,3 мільйони доларів було перераховано, і це перерахування організувала Тимошенко», - заявив він.

Генпрокурор уточнив, що матеріали по Лазаренку виділено в окреме провадження. Що ж до Тимошенко, то звинувачення в убивстві об’єднано зі «справою ЄЕСУ». Наскільки можна зрозуміти з інформації ГПУ, це пов’язано з тим, що Тимошенко в той час, коли нібито платила вбивцям Щербаня, була президентом ЄЕСУ.

За звинуваченням за ст. 93 Кримінального кодексу, Тимошенко може загрожувати довічне ув’язнення, наголосив Пшонка. При цьому він уточнив, що обвинувачена може вимагати суду присяжних, і що час на ознайомлення зі справою для неї не обмежений – принаймні, поки інакше не вирішив суд.

Думка самої Тимошенко щодо вручення їй повідомлення про підозру може стати відома в понеділок, якщо побачитись із нею вдасться захисникам або рідним. Протягом вихідних зустрітись із матір’ю намагалась Євгенія Тимошенко, однак їй відмовили і особистій зустрічі, і в телефонній розмові.

Соратники. Опозиційні політичні сили виявились не готові оперативно відреагувати на подію. В суботу фракція «Батьківщини» провела чотиригодинне засідання фракції, де вирішили пристати на ідею фракції УДАР про скликання позачергової сесії парламенту.

Тут опозиціонерам допоміг збіг обставин. 18 січня народний депутат від УДАРу Ярослав Дубневич заявив, що спецпідрозділ СБУ заблокував його приймальню у Львові. Спецслужба у відповідь заявила, що йдеться лише про приміщення однієї з компанії, пов’язаних із Дубневичем.

Проте УДАР оперативно озвучив вимогу провести позачергову сесію, на якій розглянути ситуацію з обшуком, а для солідності – також і з дотриманням прав Тимошенко та Луценка. Після вручення екс-прем’єрці повідомлення про підозру в «Батьківщині» мусили підтримати цю ініціативу.

Як розповідають джерела Тиждень.ua, опозиціонери спробують викликати до Ради керівників СБУ, МВС та Генпрокуратури. Також ітиметься про створення тимчасової слідчої комісії, котра розслідувала б убивство Щербаня та інші вбивства бізнесменів і політиків на Донбасі тих часів.

Водночас проведення сесії залишається під питанням. Перша проблема – збір 150-ти депутатських підписів за позачергову сесію. Багатьох депутатів немає зараз не лише в Києві, а й в Україні. До того ж, невідомою лишається позиція ВО «Свобода». Представники останньої запевнили Тиждень.ua, що позиція партії щодо подій довкола Тимошенко буде сформульована в суботу, однак до кінця дня неділі цього так і не сталося, зв’язатися з ними теж не вдалося.

Друга проблема – участь у позачерговій сесії провладних фракцій. Для відкриття засідання необхідно, щоб у залі зареєструвались 226 депутатів. Опозиціонери такої кількості багнетів у своїх лавах не мають, то ж регіонали з комуністами та частиною позафракційних, суто теоретично, можуть зірвати позачергове засідання своєю неявкою.

В неділю Арсеній Яценюк у Facebook спрогнозував, що позачергове засідання може відбутись 29 січня. «Голова ВРУ має 7 днів на скликання з моменту отримання відповідної вимоги», - нагадав політик.

Крім того, опозиція вимагатиме зустрічі з президентом Януковичем, повідомив Тиждень.ua народний депутат Андрій Павловський. А на понеділок призначено акцію протесту молодіжних організацій кількох політсил, що входять до Об’єднаної опозиції.

Міжнародний аспект. «Правова ескалація проти Тимошенко відбулася як раз в той час як дипломати ЄС обговорюють, чи слід пом’якшити свою позицію у справі щодо екс-прем’єра і дозволити підписати торгову угоду <…> Такий неочікуваний крок може ще більше ускладнити відносини з Європейським Союзом та США, зважаючи на те, що цей рік, на думку аналітиків, стане для України вирішальним щодо того, чи поверне одна з найбільших європейських націй ближче до ЄС чи піде назад до Росії». Так 19 січня написала британська Financial Times.

Офіційних коментарів з боку Заходу на вихідних не було. Водночас ввечері в неділю з’явилась інформація про зустріч Генпрокурора Віктора Пшонки, міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової та голови Державної пенітенціарної служби Олександра Лісіцкова з акредитованими в Києві дипломатами.

Згідно з повідомленням ГПУ, чиновники поінформували представників 23-х дипломатичних місій (включаючи місії Росії, США та ЄС) про вручення Тимошенко повідомлення про підозру, та переконували їх, що при цьому дотримано всіх вимог законодавства. Міністр Богатирьова при цьому представила медичні висновки, за якими Тимошенко може брати участь у слідчих діях.

Очевидно, реакції іноземних урядів слід чекати з початком робочого тижня. В будь-якому разі нескладно спрогнозувати, що відносини з Заходом від нової «справи Тимошенко» не покращаться, питання тільки в градусі погіршення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.