Нова влада Китаю може змінити внутрішню і зовнішню політику країни

18 Березня 2013, 10:10

«Ми обов'язково зможемо здійснити велику мрію 1,3-мільярдного китайського народу. Для цього ми підемо особливим китайським шляхом», – заявив новий голова КНР Сі Цзіньпін на закритті сесії Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), пише «КоммерсантЪ-Украина».

На сесії завершено оновлення керівництва країни, розпочате в листопаді минулого року на з'їзді Комуністичної партії Китаю (КПК).

У підсумку, 59-річний Сі Цзіньпін зайняв всі вищі посади: у листопаді він був обраний генсеком ЦК КПК і главою партійної комісії щодо збройних сил, а тепер став главою держави і верховним головнокомандувачем. Пост прем'єра держради КНР (друга людина в країні), як і очікувалося, зайняв Лі Кецян – протеже Ху Цзіньтао, який покинув усі посади.

Решта постійних членів політбюро ЦК КПК також зайняли ключові посади в системі влади. Так, колишній віце-прем'єр Чжан Децзян став главою ВЗНП, колишній партсекретар Шанхаю Юй Чженшен очолив народну політичну консультативну раду, а колишній партсекретар приморського мегаполісу Тяньцзінь Чжан Гаол став першим віце-прем'єром.

Новий розклад в китайській еліті частково відновлює баланс між прихильниками генсеків, які пішли в тінь, Цзян Цземіня (1989-2002) і Ху Цзіньтао (2002-2012). Прихильники Ху зайняли кілька найважливіших посад. Віце-головою КНР стане Лі Юаньчао (очолював оргвідділ КПК), а дві посади віце-прем'єрів відійдуть іншим протеже Ху – Ван Яну і Лю Яньдун. Прихильники ж Цзяна зберегли контроль над фінансовою системою країни. Головою Народного банку Китаю залишився авторитетний фінансист Чжоу Сяочуань, а новим міністром фінансів став ще один протеже Цзяна – Лоу Цзівей, який очолював суверенний фонд China Investment Corporation і має відмінні зв'язки у світовій фінансовій еліті.

Важливі зміни відбулися і у сфері зовнішньої політики. Ян Цзечи, який очолював МЗС, став державним канцлером з питань дипломатії і безпеки. Новим главою МЗС став Ван І, колишній посол в Японії, який курував відносини із Тайванем і ситуацію на Корейському півострові. Це може означати, що тепер Пекін зробить акцент на переговори з Тайванем і відносини з Токіо.

Втім, головним завданням для нової команди буде не зовнішня політика, а стабілізація всередині країни. Темпи зростання ВВП падають. Минулорічний показник – 7,8% – найнижчий за останнє десятиріччя. Прогноз держради на цей рік ще гірший – 7,5%, причому Лі Кецян вчора заявив, що уряду доведеться «докласти всі можливі сили» для його досягнення. Крім падаючих темпів зростання, у країни чимало інших проблем. Найважливіші серед них – екологія та корупція.

Деякі ухвали сесії ВЗНП спрямовані на їх вирішення. Пекін має намір скорочувати відомства з дублюючими функціями і передати до 30% повноважень уряду «ринку і суспільству». Буде закрито міністерство залізниць – один із символів масштабної корупції, яка вразила держапарат в роки інфраструктурного буму нульових. У 2011 році за корупцію та розкішний спосіб життя (19 коханок) був арештований міністр Лю Чжіцзюнь. Частина функцій міністерства відійде Мінтрансу, частина – державній залізничній корпорації, яка створюється. Від нового міністерства чекають забезпечення масштабних приватних інвестицій, а також реструктуризації та виплати 2,3 трлн юанів боргів. Багато непрофільних активів міністерства віддадуть регіонам. Інша новація – приєднання держкомісії з електрики до національної енергетичної адміністрації, яка тепер стане головним центром прийняття рішень в ПЕК (Китай стоїть на порозі великої реформи у цій сфері з поступовою відміною субсидування тарифів і цін з боку держави).

Створюване міністерство з контролю за харчовими продуктами і медикаментами має посилити контроль над ринком, який не перший рік стрясають масштабні скандали (справа про високий вміст меламіну в дитячому порошковому молоці вийшла на світовий рівень). МОЗ отримає функції нагляду за плануванням сім'ї від комісії у справах населення і планування сім'ї, яку розформовують. Розробка демографічної стратегії відійде до національної комісії з реформування та розвитку. Встановлення контролю над народжуваністю і вибір оптимальної демографічної стратегії – питання виживання для держави, в якій більше 30 років застосовується політика «одна сім'я – одна дитина».

Морські служби КНР будуть злиті в одну державну морську адміністрацію. В основі цього рішення – територіальні претензії Китаю до сусідів щодо водних кордонів. Створюється і єдине держуправління новин, кінематографу, теле-і радіомовлення – бажання КПК зміцнити контроль над ЗМІ на тлі зростаючих соціальних хвилювань цілком зрозуміле.

Як повідомлялося, генеральний секретар ЦК Компартії Китаю Сі Цзіньпін став головою КНР 14 березня, змінивши на цій посаді Ху Цзіньтао.

Лі Кецяна було обрано прем'єром Держради КНР 15 березня. 

Позначки: