Наслідки для влади

ut.net.ua
29 Жовтня 2010, 00:00

За результатами аналізу передвиборчого процесу на місцевих виборах 2010 року можна зробити такі висновки:

1. Чинний політичний режим, спираючись на партійну структуру Партії регіонів, використовує місцеві вибори як спосіб усунути на місцях реальну владну альтернативу виконавчій вертикалі президента Януковича – владу органів місцевого самоврядування.

2. Першим вдалим кроком для захоплення влади на місцях можна вважати зміни до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у частині модернізації виборчої системи. Запровадження виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад за мажоритарними одномандатними округами за потужної фінансової та медіа-підтримки бізнесу ПР дасть Партії регіонів змогу просунути до місцевих рад значну кількість своїх представників у «помаранчевих» областях, які традиційно голосують за демократичні партії.
3. Наступним кроком до створення «гарантій» ПР у перемозі на місцевих виборах стало внесення змін до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у частині формування територіальних та дільничних виборчих комісій.

4. Зважаючи на посилення з ініціативи Партії регіонів доцентрових тенденцій в організації влади на місцях можна прогнозувати, що ПР найближчим часом відмовиться від ідеї ухвалення закону про статус міста Севастополя взагалі або в редакції, яка суттєво звузить самоврядні повноваження виборних органів міста Севастополя.

5. Органи місцевого самоврядування, обрані на виборах 2010 року, будуть цілковито підконт­рольні партії влади, оскільки в руках команди Януковича сьогодні зосереджені всі можливі важелі впливу на місцеві ради та сільських, селищних міських голів. У разі найменшої нелояльності ради чи голови громади партія влади через підконтрольну їй більшість у парламенті зможе забезпечити дострокове припинення їхніх повноважень, використовуючи конституційне право Верховної Ради про призначення позачергових виборів до місцевих рад та позачергових виборів голів громад. Ця модель боротьби з неугодними радами свого часу була успішно апробована з легкої руки Юлії Тимошенко.

Ще один потужний механізм упливу на органи місцевого самоврядування, особливо на голів громад, – органи прокуратури. За часів помаранчевої влади він втратив свою актуальність, але дуже активно використовувався за президентства Леоніда Кучми.

Масштабне переслідування кіровоградського, черкаського міських голів, голів інших громад здійснювалося саме прокурорськими руками. Масове порушення кримінальних справ проти кандидатів на посаду голів громад у ході виборчого процесу 2010 року, висунутих не Партією регіонів, а іншими політичними силами, свідчить про повернення фактору прокуратури у впливі на самоврядні інститути.
Таким чином, можна впевнено говорити про реальні загрози ліквідації місцевого самоврядування як самостійного виду публічної влади в державі.

6. Застосування адміністративного ресурсу і створення нерівних умов для суб’єктів виборчого процесу, на жаль, не викликали належної реакції в представників недержавних організацій, які здійснюють моніторинг порушень виборчих прав громадян, а також засобів масової інформації.

7. Можна прогнозувати, що на виборах 2010 року буде якісно змінено склад районних та обласних рад у центральних і частково західних областях України. З політичного погляду це суттєво знизить статус обласних і районних рад.

8. Повсюдна перемога на місцевих виборах Партії регіонів може завдати значних політичних та електоральних збитків цій політичній силі напередодні парламентських виборів.

Прийшовши до влади на місцевому рівні наприкінці осені, Партія регіонів зіткнеться із системними проблемами міст, районів, областей, які вона не здатна буде вирішити. Це насамперед стосується вирішення питань у житлово-комунальній сфері, зокрема ефективної роботи комунальних підприємств, водопостачання тощо.

9. З огляду на це перемога Партії регіонів на місцевих виборах може створити умови для переформатування й організаційного посилення опозиційних сил напередодні парламентських виборів.

[2171]

читати ще

показати ще