Напередодні саміту. Більше практики, менше великих сподівань

23 Листопада 2017, 20:07

Майбутній саміт в Брюселі буде присвячений розгляду двох основних питань: підведення підсумків роботи з часів останньої зустрічі в Ризі, а також формулювання майбутніх завдань. Напередодні засідань деякі високопосадовці ЄС змогли поділитися своїми очікуваннями від цьогорічної зустрічі, передає кореспондент Тижня з Брюсселя.

Так, вони вважають, що проведення саміту саме в Брюсселі, столиці Євросоюзу, дуже символічно, адже підкреслює, що політика Східного Партнерства всіма країнами-членами ЄС.  За словами політиків на цю зустріч поставлено два завдання. Перше – оцінка результатів з часів минулої зустрічі 2015 року та розуміння статусу країн-учасниць програми. Друга – формування порядку денного на наступні роки. Зокрема йдеться про програму «20 результатів до 2020 року». При цьому підкреслювалося, що ЄС не бажає замінювати собою національні уряди, кожна країна має самотужки долати свої виклики та перешкоди.

Зазначалося, що сама програма Східного партнерства зазнала певних трансформацій та буде змінюватися надалі. Це робиться для того, щоб максимально відповідати різним вимогам, які мають кожна з країн-учасниць. Так, незважаючи на наявні проблеми, буде продовжено співпрацю з Білорусією, Вірменією та Молдовою, хоча політика по відношенню до них буде дещо стриманою. Водночас ЄС не відкидає свої пропозиції і готова робити кроки назустріч, як наприклад скасування експортних обмежень, що діяли по відношенню до білоруського текстилю. «Немає жодної дискримінації, в першу чергу, це питання стандартизації, безпеки покупців, а не політики», – зазначили представники ЄС. Щодо країн, які мають одночасно доволі тісні стосунки з РФ, підкреслювалося, що Східне Партнерство не становить жодної загрози Росії. Разом з тим, керівництво країн має самостійно визначити які саме торговельні союзи вони хочуть обрати, адже Митний союз є взаємовиключним до угоди про зону вільної торгівлі.

Здобутки України з часів Ризького саміту назвали вражаючими. І змога пройти набагато далі ніж більшість країн-учасниць програми. Втім за словами посадовців, українська влада все ще має завершити низку запланованих реформ. Згадуючи перспективи нашої країни, зазначалося, що потрібно повністю реалізувати весь потенціал угоди про зону вільної торгівлі. Лише після цього можна буде побачити, які кроки, в тому числі й політичні, можна робити далі.

У свою чергу в своєму коментарі Тижню Керсті Кальюлайд президент Естонії, яка наразі головує у Раді ЄС, зазначила, що найкращим способом покращити свої позиції для України може стати забезпечення надійного ділового партнерства. «Надзвичайно важливо зробити так, щоб іноземні бізнесмени були  впевнені в своїх інвестиціях та забезпечити чесні правила для всіх учасників ринку», – наголосила вона.

Нагадаємо, президент Білорусі відмовився їхати на саміт "Східного партнерства". Заступник начальника управління інформації МЗС Білорусі Андрій Шупляк заявив, що білоруську делегацію на саміті "Східного партнерства" очолить міністр закордонних справ Володимир Макей. 

читати ще

показати ще