Молодість–43: фільм про Валенсу, україномовний Голохвастов і Годар у 3Д

Культура
18 Жовтня 2013, 16:16

Цього року «Молодість» започатковує конкурс дитячих фільмів, проводить показ просто неба в центрі Києва та обіцяє цікаві добірки короткометражок після завершення фестивалю.

Уперше в рамках «Молодості» відбудеться кінопоказ під відкритим небом – 27 жовтня на Майдані Незалежності Центр Олександра Довженка представить стрічку «За двома зайцями» з віднайденою україномовною звуковою доріжкою, яку вважали втраченою. Знятий на кіностудії Довженка 1961 року фільм було вилучено після успіху в прокаті та заміщено російськомовною версією.

Спершу показ планували на перший день кінофестивалю, однак згодом перенесли на тиждень через  прогнозовані несприятливі погодні умови.

Відкриє «Молодість» біографічний фільм про екс-президента Польщі Лєха Валенсу, знятий його співвітчизником Анджеєм Вайдою. Політика зіграв польський актор Роберт Вечкевич, відомий українському глядачу після головної ролі у фільмі «В темряві», в якому він переховує євреїв у львівській каналізації під час нацистської окупації.

Фільм «Валенса. Людина надії» вже висунуто від Польщі на номінацію на премію Американської кіноакадемії у категорії найкращий іноземний фільм. До речі, сам Вайда вже має статуетку Оскар – 2000 року його відзначено почесною нагородою «за п’ять десятків років екстраординарної роботи».

Читайте також: Тіні Параджанова

Загалом на кінофестивалі цього року будуть присутні 10 номінантів на Оскар – серед них румунська драма «Поза дитини», угорська адаптація роману Аготи Крістоф «Товстий зошит» і нідерландський містичний трилер «Борґман».

Головним гостем «Молодості» стане австрійський режисер Ульріх Зайдль, відомий своєю провокативною трилогією «Рай». Перша стрічка «Любов» розповідає про 50-річну європейську секс-туристку в Кенії, друга – «Віра», яка отримала спеціальний приз журі на Венеційському фестивалі – про відданість жінки-католички релігії, і нарешті третя – «Надія» – про захоплення дівчинки-підлітка із зайвою вагою старшим чоловіком.

Австрійський режисер відвідає Україну не вперше – цього року Зайдль представляв свою останню роботу «Рай. Надія» на Одеському кінофестивалі.

Однак у Києві на глядачів чекає «тотальна ретроспектива» режисера – загалом покажуть 18 його фільмів. Окрім того, у Мистецькому Арсеналі впродовж фестивалю діятиме виставка фотографій Зайдля, на якій можна буде побачити найяскравіші кадри з трилогії.

Не менш провокативний хорватський режисер Лордан Зафрановіч привезе на «Молодість» повну та відновлену версію свого фільму «Окупація в 26 епізодах» – першої частини трилогії про Другу світову війну. На прем’єрі на Каннському кінофестивалі 1979 року стрічка викликала протести через надмірність насильства та сексу. Однак у кінотеатрах Югославії та Чехословаччині фільм про жахи війни в Дубровнику збирав повні зали.

Окрім того, на фестивалі покажуть документальний фільм про Зафрановіча – «Окупація, епізод 27», який розповість про еміграцію режисера до Чехії після розпаду Югославії.

Швейцарський режисер Фредерік Ґонсет, уже відомий на «Молодості» через свій документальний фільм про українських остарбайтерів – «Раби Гітлера», особисто представить у Києві свій новий експериментальний проект, який базується на кінохроніці 70-х років. Його «Чарівна паличка» поєднує український хор з дикими кіньми в музичну виставу під куполом Великого палацу в Парижі.

Baguette Magique (lancement) 1 min 44 Français from Frédéric Gonseth on Vimeo.

Окрім того, на «Молодості» буде показано фільм про галичанина Олександра Ґранаха, який знімався разом з Максом Шреком у першому фільмі про вампіра «Носферату» та з Ґретою Ґарбо в шпигунській драмі  «Ніночка». Останній буде показано в рамках фестивалю.

У позаконкурсній програмі викликає зацікавлення збірка «3X3D», в рамках якої у форматі 3Д короткометражні фільми зняли Пітер Ґріневей, Жан-Люк Ґодар та Едґар Пера.

Формально це три історії, зняті до обрання португальського міста Ґімарайш культурною столицею Європи 2012 року. Однак фактично це відеоексперименти знаних режисерів. До речі, після цього проекту 82-річний французький класик Годар продовжив роботу в 3Д у своєму повнометражному фільмі «Прощання з мовою».

Безперечною подією фестивалю стане українська прем’єра чорної комедії корейського режисера Кім Кі Дука «Мьобіус».

У програмі «фестивальних блокбастерів» також вартий уваги фільм каталонця Альберта Серра «Історія моєї смерті», який цього року здобув головну нагороду кінофестивалю в Локарно – «Золотого леопарда». У фільмі Казанова зустрічається з графом Дракулою в замку в південних Карпатах.

Читайте також: Тяжкий випадок Бертолуччі: Розподіл призів 70-го Венеційського кінофестивалю

Серед документальних робіт можуть бути цікавими скандинавський фільм про файлообмінник The Pirate Bay – «Пірати без клавіатур» Сімона Клосе.

На фестивалі покажуть також розширену версію фільму українського режисера Юрія Речинського «Хворісукалюди». Після однойменного короткометражного дебюту про життя українських дітей на вулиці він отримав підтримку австрійських продюсерів і зняв повний метр, який нагороджено на кінофестивалі в Сараєво.

І звичайно ж, не варто забувати про конкурс. У міжнародній програмі за «Золотого оленя» змагатимуться 16 фільмів у студентській конкурсній програмі, а ще 12 повнометражних і 17 короткометражних фільмів. Серед них і фільм українського молодого режисера Філіпа Сотниченка «Обійми», Дмитра Мойсеєва «Такі красиві люди», а також дві малі роботи режисерок Ірини Цілик «Помин» і Марини Рощиної «Так закінчилось літо».

Останні два фільми також увійшли до національного конкурсу короткометражних фільмів, яких цього року 24. Серед них цікавість викликають документальні фільми про святкування Маланки на Буковині режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука та життя охоронця придорожньої кав’ярні «Вояж» Романа Бондарчука.

Читайте також: Дмитро Сухолиткий-Собчук : Маємо робити інше кіно

Програма ЛГБТ фільмів «Сонячний зайчик» цього року зібрала дев’ять фільмів та отримала власне журі.

Цього року в конкурсі з’явилаcя також дитяча програма «Молодість – дітям», розрахована на глядачів 10–14 років. Україну представлятиме фільм, який уже вийшов у вітчизняний прокат – «Іван Сила», а спеціальною подією програми стане український фільм «Чорна курка, або Підземні жителі».

Наприкінці кінофестивалю «Молодість» обіцяє зібрати та продемонструвати з усіх програм підбірки короткометражних комедії та анімаційних фільмів, а також переможців короткометражних конкурсних програм.

Традиційно у рамках фестивалю відбудуться також нічні покази добірок короткометражних фільмів – цього року «Довгі ночі короткого метру» представлять роботи з Німеччини та Франції.

Закриватиме «Молодість» фільм, знятий за мотивами роману Станіслава Лема «Конгрес» ізраїльським режисером Арі Фольманом. У цій стрічці він лише частково використовує комп’ютерну анімацію на відміну від свого відомого фільму «Вальс із Баширом», який розповідає документальну історію про військові дії в Лівані через мультиплікацію.

І це лише верхівка айсберга в програмі 43-ї «Молодості». Загалом у конкурсній програмі покажуть 87 фільмів, а поза конкурсом – 184.

Читайте також: «Молодість» постаріла: 42-й Київський кінофестиваль не мав очікуваного молодецького драйву