Кшиштоф Зануссі: українців від росіян відрізняє Майдан

17 Жовтня 2014, 19:37

В Україні любов до свободи вельми жива, а що далі на схід, то вона менша, люди більше згоджуються жити в рабстві. Про це в інтерв’ю Українському тижню розповів польський режисер Кшиштоф Зануссі.

"Не варто вести якусь пропандистську боротьбу, бо це втрата ресурсів і часу. Кінокартини, які є пропагандою, ніколи не належатимуть до справжнього мистецтва. На цьому прогоріли соцреалісти й гітлерівці з їхніми пласкими фільмами, в які неможливо повірити. Українцям слід випускати кінотвори, що показували б, чим ви відрізняєтесь від росіян, поляків, решти національностей, який маєте архетип. Вашому кінематографу потрібен такий типаж, у якому глядачі впізнали б тільки українського героя і нікого більше", – розповів режисер.

Він також пояснив, чим, на його думку, українці відрізняються від росіян.

"У Росії мене часто запитують: «Чим українці від нас, росіян, відрізняються?» (а вони впевнені, що різниці не існує) – і я відповідаю одним словом: «Майдан». У цьому була краса, і світ її помітив, чогось схожого Європа останніми роками не бачила. Це величезна відмінність менталітетів, яка доводить, що в Україні любов до свободи вельми жива, а що далі на схід, то вона менша, люди більше згоджуються жити в рабстві. Чув такий вираз у Росії: «Чи потрібна рабу свобода?» У вашій країні я такого запитання не поставив би", – заявив Зануссі.

"Я після першого Майдану був оптимістом, бо вже він бачився кроком до вільного мислення. Після другого теж не знаю, як усе складеться, наскільки нація буде зрілою, наскільки суспільство готове рухатися солідарно, але для світу Майдан став доказом, що Україна зовсім інша, ніж Росія. Я часто думаю, звідки це в її жителів. Як на мене, у традиції Київської Русі була соборність, був голос великої кількості людей, те саме стало основою демократії у Великому Новгороді, свого часу розвиненому на рівні європейських міст. Може, Майдан – це і є пам’ять народу про соборність за Київської Русі?", – наголосив режисер.

"Нині перед українцями – тяжкі часи, період випробувань, і якщо вони зуміють пережити війну, кризу, мінімум рік-півтора в бідності, то далі можливі успіх і зростання. І якщо буде довіра до уряду, то люди витримають, бо це, у принципі, реально. Але коли вони боятимуться кризи, їх можна буде корумпувати, підкупити", – підсумував Зануссі.

Детальніше читайте у матеріалі "Щоб перемогти диктатуру, Росія повинна засудити минуле" в черговому номері журналу "Український тиждень".