“Кіберневдахи”. Усе, що відомо про черговий провал ГРУ РФ

5 Жовтня 2018, 18:40

У Гаазі 4 жовтня представники Великої Британії та Нідерландів неочікувано оголосили про розкриття масштабної кібероперації офіцерів Головного розвідувального управління Росії.  За їхніми даними, у квітні цього року ГРУшники намагалися зламати Wi-Fi штаб-квартири Організації із заборони хімічної зброї. Зокрема, четверо працівників військової розвідки РФ прибули до Амстердама 10 квітня. З аеропорту їх супроводжував російський дипломат у Нідерландах. Згодом вони прибули до штаб-квартири ОЗХЗ на автомобілі із великою кількістю електронних пристроїв. Однак правоохоронцям Нідерландів вдалося вчасно спіймати росіян та видворити їх з країни. 

 

Згодом  Мін'юст США  висунув звинувачення 7 агентам ГРУ РФ у масштабній кібератаці на антидопінгові організації , ФІФА і  провідну електротехнічну компанію Westinghouse Electric Corp. 

 

Тиждень.ua зібрав основну інформацію про кібероперації офіцерів військової розвідки Росії.

 

 

Нідерланди

 

Під час прес-конференції у Гаазі Нідерланди назвали імена росіян: Моренєц Алєксєй Сєргєєовіч ("кібероператор"), Сєрєбряков Євгєній Міхайловіч ("кібероператор"), Сотніков Алєг Міхайловіч – ("підтримка агентурної розвідки") і Мінін Алєксєй Валєрійовіч – ("підтримка агентурної розвідки"). Усі вони мали із собою дипломатичні паспорти.

 

 

 

 

 

10 квітня 2018 року вони прибули до Амстердама з Москви, де їх зустрічав один із дипломатів російського посольства. Водночас стало відомо, що Моренєц перед вильотом замовив таксі від штаб-квартири ГРУ до аеропорту Шереметьєво. 

 

 

 

Вже у нідерландському аеропорті Схіпхол 11 квітня підозрюваних зустрів російський дипломат. Відомо, що росіяни мали із собою 20 тисяч євро та 20 тисяч доларів готівкою. Опісля Мінін орендував машину Citroen C3. 13 квітня ГРУшники прибули на стоянку готелю Marriot, що біля штаб-квартири ОЗХЗ. Усе обладнання, яке було необхідне для зламу зламу мережі містилося у багажнику автівки. Саме там місцеві правоохоронці затримали російських офіцерів. 

 

 

Під час обшуку в автомобілі було виявлено антену Wi-Fi, ноутбку, смартфони, акумулятор та  роутер.

 

 

 

Також в салоні було знайдено пакет зі сміттям, яке росіяни забрали з готелю.

 

 

У свою чергу, пвд час огляду ноутбука Сєрєбрякова було знайдено фото з Олімпійських ігор 2016 року та підключення до Wi-Fi одного з готелів Малайзії. НідерландськІ правоохоронці стверджують, що у Малайзії працівники ГРУ планували здійснити хакерську атаку, щоб викрасти документи про розслідування авіакатастрофи рейсу MH17 над Донбасом.

 

 

 

США

 

За кілька годин після нідерландських заяв Мін'юст США  висунув звинувачення 7 агентам ГРУ РФ у масштабній кібератаці на антидопінгові організації , ФІФА і  провідну електротехнічну компанію Westinghouse Electric Corp. В американському списку фігурували четверо офіцерів ГРУ РФ у справі ОЗХЗ у Нідерландах, а саме Моренєц, Сєрєбряков, Сотніков і Мінін. Інші три прізвища теж назвали: Єрмаков Іван Сєргєєвіч, Малишев Артьом Андрєєвіч і Бадін Дмітрій  Сєргєєвіч. 

 

У відомстві повідомили, що спецопрація була пов'язана зі скандальною допінговою схему в Росії. Так, Вашингтон звинуватив сімох росіян у крадіжці особистих даних та змові з метою шахрайства і відмивання грошей.

 

Пізніше ФБР оголосив у розшук зазначених сімох ГРУшників. Зазначається, що підозрювані  займалися хакерською діяльністю від 2014 до травня 2018 року.

 

 

 

Реакції

 

ЄС

 

Сейозне занепкоєння щодо спроб Москви здійснити кібернапад на ОЗХЗ  висловили президент Європейської ради Дональд Туск, високий представник  з питань зовнішньої політики і безпеки Федерік Могеріні та  президент Єврокомісії Жана-Клод Юнкер. 

 

"Ми висловлюємо серйозну стурбованість з приводу цієї спроби підірвати цілісність ОЗХЗ, яка є поважною міжнародною організацією на території Нідерландів. Цей агресивний акт демонструє зневагу до благородної мети ОЗХЗ, яка працює над викоріненням хімзброї в усьому світі за мандатом ООН", – йдеться у заяві.

 

"Ми засуджуємо такі дії, які підривають міжнародне право та міжнародні інституції. ЄС буде продовжувати зміцнювати стійкість своїх установ, а також своїх держав-членів та міжнародних партнерів і організацій у цифровій сфері", – підкреслили співавтори.

 

Однак за словами журналіста Рікарда Йозвяка, ЄС не планує вводити нові санкції проти Росії через інцидент.

 

"Не очікується жодних нових санкцій ЄС проти Росії після атаки на ОЗХЗ, навіть якщо кібератаки будуть обговорюватися на засіданні Ради ЄС 18 жовтня. Можливо, що в майбутньому новий режим санкцій щодо кіберзлочинів буде створено, як і той, що стосується хімічної зброї, який буде ухвалено 15 жовтня", – наголосив він. 

 

НАТО

 

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс солідарний з Нідерландами і Британією, які закликали РФ припинити кібератаки.

 

"Члени НАТО висловлюють солідарність з урядами Нідерландів і Великої Британії у їхніх закликів до Росії через її грубі спроби підірвати міжнародне право і порушити роботу інституцій. Росія повинна припинити свою безрозсудну модель поведінки, включаючи застосування сили проти сусідів, спроби втручання у виборчі процеси та широкомасштабні дезінформаційні кампанії", – йдеться у заяві.

 

За його словами, у відповідь НАТО буде продовжувати зміцнювати свою оборону та стримування, щоб боротися з гібридними загрозами, у тому числі і в сфері кібербезпеки.

 

Канада

 

Канадський уряд теж  приєднався до звинувачення РФ вважає, що Москва нехтує міжнародним правом.

 

"Сьогодні Канада приєднується до союзників у ідентифікації та розкритті низки ворожих кібероперацій російських військових", – йдеться у заяві.

 

Наголошується, що російська діяльність "підриває заснований на правилах міжнародний порядок".

 

Німеччина

 

ФРН також звинуватила Росію у здійсненні низки кібероперацій протягом останніх років.

 

"Федеральний уряд також виходить з того, що з високою долею вірогідності за кампанією APT28 стоїть російська військова розвідка ГРУ. Ця оцінка базується загалом на дуже надійних власних фактах та джерелах", – відзначив речник німецького уряду Штеффен Зайберт.

 

"Ми засуджуємо такі напади на міжнародні організації та на об'єкти наших союзників. І ми закликаємо Росію виконувати свої зобов'язання та утримуватися від таких дій", – додав він.