Одна з перших спроб силового захоплення українських кораблів відбулася на початку березня. А саме 4 березня. Корабель "Славутич", що базувався у Севастополі, відбив спробу силового штурму. Про це розповів командир бригади надводних кораблів ВМС ЗС України Віталій Звягінцев.
«Озброєні люди на буксирі підійшли до борту корабля, але екіпаж дав силову відсіч. Була спроба висадити абордажну команду, захопити корабель, зброю і моряків», – розповів Звягінцев.
Тоді ж він повідомив, що кораблі Чорноморського флоту Російської Федерації блокують кораблі Військово-Морських Сил в Криму.
Найбільш драматично події із захопленням кораблів розгорталися на найглибшому озері Криму – Донузлав. Так, в ніч на 6 березня росіяни затопили протичовновий корабель «Очаков» і рятувальне буксирне судно «Шахтар», аби перекрити українським кораблям вихід в Одесу. Таким чином росіяни заблокували фарватер, чим унеможливили вихід кораблів у море.
19 березня, після проведення сепаратистського референдуму, який відбувся у Криму 16 березня, колишній командувач Чорноморським флотом РФ адмірал Владімір Комоєдов заявив, що до бойового складу Чорноморського флоту Росії можуть увійти 20 українських кораблів. Зокрема, росіянин приписав до російського флоту корвети "Луцьк" та "Тернопіль", корабель управління "Славутич", малі протичовнові кораблі та ракетні катери, морські тральщики, а також єдиний в українському флоті підводний човен "Запоріжжя".
Вже 20 березня озброєні особи почали штурм корабля «Тернопіль». За словами керівника медіа-центру Міноборони України в Криму Владислава Селезньова, у штурмі брали участь 15-20 озброєних людей. Повідомлялося про застосування гранат. Близько 18:50 корабель захопили.
Того ж дня флагман ВМС України фрегат «Гетьман Сагайдачний» покинув Одесу для виконання бойових завдань в українських територіальних водах. Флагман вийшов з одеського порту ще 14 березня і прибув у певний район Чорного моря, де виявив чотири військові кораблі Чорноморського флоту РФ і два вертольоти вогневої підтримки Мі-35. Росіяни намагалися перетнути морський кордон України.
Командир «Сагайдачного» капітан першого рангу Роман П'ятницький вступив в переговори з порушниками з вимогою покинути територіальні води нашої країни, однак супротивник не змінив курсу і продовжував рухатися в бік України.
У зв'язку з цим на українському кораблі оголосили бойову тривогу, він зблизився з російськими суднами. У підсумку росіяни відійшли у нейтральні води. Флагман ВМС України під час інциденту зброю не застосовував.
21 березня почалося захоплення кораблів у Донузлаві. Так, за словами командира корабля «Черкаси» Юрія Федаша, о 9 ранку минув строк ультиматуму, поставленого російськими військовими. Кораблі "Костянтин Ольшанський", "Кіровоград", "Чернігів" пішли до причальної стінки за наказом командира бригади. "Черкаси" відмовилися виконувати такий наказ.
Після цього командування ВМС відсторонило командира бригади, і кораблі тимчасово зупинилися, а "Костянтин Ольшанський" відійшов від причалу й став на якір.
Врешті, до причалу підійшли корабель «Чернігів» та «Кіровоград».
Команда «Черкас», натомість, намагалася розблокувати фарватер, відтягнувши затоплені росіянами судна, проте їм не вистачило потужності. Корабель звертався по допомогу до «Чернігова», але отримав відмову. Після цього «Черкаси» став на якір та зайняв кругову оборону.
Тим часом росіяни захопили єдиний український підводний човен «Запоріжжя». Повідомлялося, що командир човна відмовився піднімати Андріївський прапор, після чого спустився на берег, а росіяни відтягнули «Запоріжжя» у невідомому напрямку.
22 березня на озері Донузлав росіяни захопили корабель «Вінниця», який стояв біля причалу під українськимпрапором. Деталі захопленя не повідомлялися, втім відомо, що команда корабля забарикадувалася на нижній палубі.
Того ж дня «самооборона Криму» впродовж двох годин штурмувала корабель «Славутич». Владислав Селезньов повідомив, що штурмовики, які атакували судно, були озброєні бойовою зброєю. Оборону корабля прорвали через ДКП, висадившись на борт корабля з буксирів. Команда «Славутича» зійшла на берег. Перед цим повідомлялося про 50 осіб у штатському з кувалдами, які атакували корабель.
Між тим командувач Військово-морських сил України Сергій Гайдук заявив, що близько третини українських військових кораблів, що перебувають у бойовій готовності, заблоковані російськими окупантами.
24 березня росіяни остаточно заблокували вихід з озера Донузлав, затопивши малогабаритне судно. На цей момент в озері залишалися два кораблі під українськими прапорами – це «Черкаси» та «Костянтин Ольшанський».
Втім, старший матрос корабля "Черкаси" Олександр Гутник повідомив, що на «Ольшанському» відбулася диверсія – у цистерни з прісною водою залили дизпаливо. Повідомлялося, що частина офіцерів корабля готові здатися.
Цього ж дня більшість екіпажу десантного корабля «Костянтин Ольшанський» вирішила зійти на берег не переходячи на сторону Росії. На кораблі залишилось 20 членів екіпажу, щоб захищати його до кінця. А ввечері відбувся штурм. Приблизно за годину судно захопили.
Селезньов повідомив, що українських офіцерів вивели на корму корабля.
"10 осіб екіпажу виконують гімн України, під звуки гімну прапор України на кораблі спущено. На березі зібралися люди, вони кричать:"Слава Україні! Героям Слава!" Ольшанський ви герої!"
Перед тим відбулася спроба захоплення «Черкас».Вранці російські військові намагалися на катерах підійти до корабля та висадитись на нього, "Черкаси" маневруючи не дали їм це зробити.
Українські військові також кидали у воді вибухові пакети, щоб завадити катерам наблизитися. Врешті, спроба виявилася невдалою.
Між тим, цього дня окупантам вдалося захопити корабель «Генічеськ».
Вже наступного дня окупанти повторили спробу штурму «Черкас». Цього разу вдало. Близько 18:20 тральщик почали переслідувати два кораблі РФ. Згодом, за словами Гутника, почався штурм корабля за допомогою двох вертольотів Мі-35 та трьох швидкісних катерів. Врешті, переслідувачі наздогнали судно та встановили на борт невідому вибухову речовину. Приблизно через годину у корабля вийшов з ладу основний пост керування кермом. Екіпаж був змушений перейти на аварійний пост. Через дві години після початку штурму, близько 20:30, «Черкаси» захопили. Жоден з членів екіпажу не постраждав. Також повідомлялося, що моряки домовилися, що український прапор не спускатимуть доти, доки останній матрос не залишить борт корабля.
Станом на 26 березня російські окупанти захопили 51 корабель ВМС України. Повний список можна подивитися тут.