У понеділок, 26 березня, Франція, Румунія, Хорватія, Швеція, Латвія, Литва, Фінляндія та Албанія заявили про видворення російських дипломатів через використання Росією нервово-паралітичної речовини "Новичок" для отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його дочки на території Великої Британії.
За даними ЗМІ, ще дві країни, як очікується, оприлюднять рішення згодом – Іспанія (два дипломати) та Угорщина (один дипломат).
Так, міністр закордонних справ Франції Жан-Іва Ле Дріан повідомив, що Париж вирішив видворити чотирьох російських дипломатів.
За словами Ле Дріана, Франція слідує висновкам саміту Євросоюзу, за якими напад у Солсбері становить загрозу колективній безпеці ЄС та міжнародному праву.
"У солідарності з нашими британськими партнерами ми сьогодні проінформували російську владу про наше рішення видворити протягом тижня з французької території чотирьох російських працівників зі статусом дипломатів", – йдеться у заяві
МЗС Румунії повідомило, що одного з дипломатів посольства РФ у Бухаресті оголошено персоною нон грата.
"За підсумками засідання Європейської Ради від 23-24 березня МЗС вважає, що атака в Солсбері становить загрозу для колективної безпеки і міжнародного права. Європейська Рада згодна з представленими Великою Британією висновками, згідно з якими, можливо, РФ відповідальна за атаку в Солсбері", – йдеться в повідомленні.
Прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович повідомив, що Загреб оголосить персоною нон грата російського дипломата.
"Після саміту (ЄС – ред.) ми ухвалили спільне рішення бути солідарними з Великою Британією. Республіка Хорватія є однією з 14 держав, які оголосили російських дипломатів персонами нон грата", – сказав Пленкович.
Швеція також прийняла рішення вислати одного російського дипломата.
"На знак підтримки Британії і в рамках відповіді держав-членів ЄС Швеція сьогодні вирішила вислати російського дипломата", – йдеться у заяві.
Глава МЗС Латвії Едгар Ринкевич заявив, що Рига видворяє другого секретаря посольства Росії та включає в чорний список керівника представництва російської компанії в країні.
"У зв’язку з порушенням Віденської конвенції про дипломатичні відносини і на знак солідарності з Сполученим Королівством та у співпраці з іншими державами-членами ЄС, Латвія видворяє другого секретаря посольства Росії та включає в чорний список керівника представництва російської компанії в Латвії", – повідомив він.
Водночас очільник МЗС Литви Лінас Лінкявічюс повідомив про вислання трьох російських дипломатів.
"На знак солідарності з Великою Британією через напад у Солсбері Литва прийняла рішення видворити трьох офіцерів російської розвідки, що працюють під дипломатичним прикриттям; внести 21 громадянина до списку Магнітського; заборонити в'їзд до Литви 23 громадянам", – написав він у Twitter.
Крім того, президент Фінляндії та міністерська комісія з питань зовнішньої політики і політики безпеки постановили вислати з країни одного дипломата РФ.
Уряд Албанії також вирішив видворити з країни двох російських дипломатів.
"26 березня 2018 року МЗС Албанії викликало посла РФ Алєксандра Карпушина, якому передано ноту про оголошення персонами нон грата двох російських дипломатів, чия діяльність не відповідає їх дипломатичному статусу" – йдеться у заяві.
Нагадаємо, 26 березня низка країна заявила про видворення російських дипломатів через отруєння екс-розвідника, а саме: Україна заявила про видворення 13 російських дипломатів; Польща висилає чотирьох російських дипломатів; США вирішили вислати 60 російських дипломатів та закрити російського консульства в Сіетлі; Канада вирішила вислати чотирьох розвідників Росії під дипломатичним прикриттям; Італія заявила про видворення двох російських дипломатів; Чехія висилає трьох працівників російської розвідки, які працюють під дипломатичним прикриттям; Нідерланди висилають двох працівників російських спецслужб; Данія також вирішила вислати двох дипломатів; Німеччина повідомила про висилання чотирьох російських дипломатів; Естонія вирішила вислати військового аташе Російської Федерації.
24 березня Сполучені Штати Америки і до 20 країн Європейського Союзу заявили про намір видворити російських дипломатів через отруєння нервово-паралітичної речовиною "Новичок" колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки Юлії у Солсбері. У процесі висилки візьмуть участь Франція, Німеччина, Польща, Ірландія, Нідерланди, Естонія, Латвія, Литва, Болгарія, Чехія, Данія і ще до дев'яти інших країн.
Також 14 березня прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що Лондон призупиняє усі контакти з Росією через можливу причетність Москви до отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки у Солсбері. 23 російські дипломати вже покинули Лондон.
5 березня у Великій Британії, у графстві Вілтшир, 66-річний громадянин Росії Сєргєй Скріпаль потрапив з важким отруєнням до лікарні. Разом з ним була його донька. Відомо, що Скріпаль є колишнім російськими шпигуном, який був засуджений в Росії за шпигунство на користь Британії. Голова міжнародного комітету палати громад Том Тугендхат заявив, що отруєння колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля містить всі ознаки причетності Росії.