Каськів відмовився покращувати імідж скандального LNG-терміналу

2 Січня 2013, 16:22

Причиною відмови від послуг APCO Worldwide, як наголошується в повідомленні, стала відсутність подальшої потреби у консультуванні та допомоги з покращення іміджу і надання потенційним інвесторам інформації про умови здійснення будівництва терміналу.

Як повідомлялось, у грудні голова Держагентства з інвестицій та управління нацпроектами Владислав Каськів запевняв, що американська компанія APCO Worldwide Inc. продовжуватиме роботу з потенційними інвесторами українського LNG-терміналу, надаватиме їм вичерпну інформацію про умови участі у проекті і хід його реалізації.

«Незаангажованість» цієї компанії і «незалежність» від «Газпрому» мала для української сторони першорядне значення при виборі партнера, зазначив Каськів.

«Ми обрали американську компанію, тому що таке партнерство може забезпечити захист національних інтересів України. Європейські структури дуже тісно пов'язані з газовим монополістом», – сказав пояснив Каськів.

Вартість послуг американських парників оцінювалася у $330 тисяч (без ПДВ) або більше 2,636 млн гривень за офіційним курсом НБУ. До 31 грудня Американські піарники повинні були поліпшити імідж проекту будівництва терміналу, залучити нових інвесторів, а також забезпечити підтримку з боку Туреччини в питанні проходження LNG-танкерів через протоки Босфор і Дарданелли.

Таке рішення уряд прийняв після того, як стало відомо, що скандальну угоду щодо LNG-терміналу підписали з лижним інструктором Хорді (Джорді) Сарда Бонвехі, який працював в якості посередника в операціях для іспанських компаній і української влади. Крім того, він фігурує у якості генерального директора української філії Grupo Hera, яка утилізує відходи.Зокрема, Бонвехі здійснював Україною бізнес-поїздки, а у вересні взяв у щорічному економічному форумі в Ялті, де його бачили серед учасників обговорення питання постачання скрапленого природного газу.

Нагадаємо, 26 листопада урядовий портал повідомив про підписання угоди про співпрацю і створення консорціуму з будівництва терміналу для регазифікації скрапленого газу (LNG-терміналу) в Одеській області між держпідприємством LNG-термінал та іспанською фірмою Enagas SA. Повідомлялося, що відповідний документ підписали глава Держінвестпроекту Владислав Каськів і генеральний директор із зовнішніх зв'язків Gas Natural Fenosa (материнська група фірми Enagas) Джорді Гарсіа Табернеро.

Наступного дня агентство Reuters оприлюднило заяву іспанської Gas Natural про те, що компанія "не підписувала жодних контрактів з інвестицій у LNG-термінал в Україні, також не очолює ніякого консорціуму для будівництва такого терміналу, і навіть не вивчає таку можливість".

У самому Держінвестпроекті заявили, що вважають появу згаданих повідомлень "через технічні неузгодження, незалежні від української сторони".

Згодом куратор держпроекту Віталій Дем'янюк розповів, що особа, яка підписувала договір від імені іспанської компанії, є комерційним представником інтересів Gas Natural. Однак 6 грудня журналісти за результатами проведеного розслідування заявили, що Бонвехі є лижним інструктором, одруженим на українці, і права підписувати цей документ не мав.

Кабінет міністрів створив комісію з розслідування обставин підписання угоди про співпрацю в реалізації національного проекту «LNG-термінал», навколо якого розгорівся скандал.

Після скандалу Каськів заявив, що готовий піти у відставку, якщо це допоможе прибрати всі бар'єри в реалізації проекту будівництва в Україні LNG-терміналу.

Експерти ж переконані, що відставки Каськіва не буде, оскільки в Україні «бувають відставки за те, що хтось комусь «нагору» не заніс суму грошей, або не поділився з керівництвом якимось хабарем».

Тим часом європейські ЗМІ пишуть, що укладенням скандального договору щодо LNG-терміналу з неповноважним на те представником іспанської компанії Каськів осоромив президента та прем’єр-міністра України.

Читайте також: LNG-термінал від Владислава Каськіва: диверсифікація чи профанація?