Спостерігачі MissionCanada повідомляють, що під час проведення повторних виборів 15 грудня бачили такі відхилення від демократичних стандартів як: підкуп виборців, використання адміністративних ресурсів під час кампанії, неналежне використання журналістських посвідчень кандидатами та їхніми представниками з метою просування політичних цілей, залякування або для того, щоб спричинити плутанину, недостатня прозорість в адмініструванні виборів на всіх рівнях; в тому числі невчасне оприлюднення рішень окружними виборчими комісіями; нерівний доступ до представництва в окружних та дільничних виборчих комісіях
MissionCanada також занепокоєна тим, що посадові особи в Окружних виборчих комісіях, які брали участь у виборах 2012, і які, можливо, сприяли відхиленням також обіймали адміністративні посади під час повторних виборів 2013. «Непритягнення до відповідальності ймовірно створило середовище, яке підтримує порушення закону про вибори», – вказують спостерігачі.
В той же час CANADEM зауважує позитивні явища, зокрема, подальше посилення груп громадянського суспільства.
«Групи українських внутрішніх спостерігачів такі як ОПОРА та Комітет виборців продовжили посилювати їхню свою спроможність та залучати велику кількість спостерігачів. Також, місцеві дільничні комісії продемонстрували бажання компетентно здійснювати адміністрування роботи виборчих дільниць», – вказують спостерігачі.
CANADEM зазначає, що повторні вибори відбулися в атмосфері високого політичного напруження, про що свідчать події, які відбулися на Майдані Незалежності 30 листопада. «Використання таких конституційних прав як свобода слова та мирних зібрань є основоположними для демократичного процесу. MissionCanada продовжить здійснювати моніторинг вищевказаних подій, в контексті заключної стадії виборчого процесу, що на разі триває», – повідомляють спостерігачі.
Остаточний звіт місія обіцяє оприлюднити пізніше.
«Mission Canada наразі не в змозі визначити чи проведені 15 грудня повторні вибори до ВР у 5 виборчих округах відповідали міжнародним демократичним стандартам. Ми продовжуватимемо здійснювати моніторинг процесів обробки результатів голосування на рівні округів, а також моніторити будь-які скарги, проблеми та жалоби і оцінювати наскільки справедливо було використано закон по відношенню до них. Наша кінцева оцінка виборів спиратиметься не тільки на результатах, які ми маємо на сьогоднішній день, а так само на неупередженості з якою закон застосовується для розгляду скарг, проблем та звернень», – відзначають спостерігачі.
Нагадаємо, спостережна місіяСвітового Конґресу Українців заявила, що повторні вибори до Верховної Ради в п’яти мажоритарних округах не відповідають повною мірою міжнародним стандартам проведення демократичних виборів.
Громадянська мережа ОПОРА заявила, повторні вибори відбулися згідно з чинним законодавством та міжнародними стандартами лише в одному з п'яти округів.
Дані ЦВК відрізняються від оприлюднених напередодні результатів екзит-полу. Опозиція також заявляє про масштабні фальсифікації на проведених 15 грудня довиборах.